Mravlje privlači vsak vir hrane, pa tudi vlaga, zaradi česar se bodo najraje naselile v kuhinji. Pritegnejo jih tudi nekatere sorte rož, toda ali ste vedeli, da nekatere rastline dejansko odganjajo mravlje?
Prav ste prebrali, nekatere rastline ne bodo le odgnale mravelj, ampak jih bodo odvrnile od vašega doma, še preden bi te sploh našle pot v vašo kuhinjo. To pomeni, da vam ne bo več treba skrbeti, kako se jih znebiti, saj bodo to namesto vas naredile rastline.
Krizanteme
Krizanteme so pogost dodatek k šopkom ali drugi cvetlični dekoraciji. Na voljo so v najrazličnejših barvah, videti pa so kot nabrani cvetni listi, ki obkrožajo sredinski del kot nekakšna velika marjetica. Poleg tega, da so čudovit okras, bodo te rože držale mravlje stran od vaše hiše. Razlog je v spojini, imenovani 'pyrethrum', ki je sicer tudi pogosta sestavina insekticidov.
To pomeni, da so krizanteme učinkovit naravni repelent proti mravljam. Cvetlice lahko gojimo na prostem ali posadimo v lonec in postavimo v prostor. Zanje je enostavno skrbeti, uspevajo v rodovitni zemlji, ki je ves čas rahlo vlažna. Kar zadeva svetlobo, bo ta rastlina najbolje delovala na polnem soncu, zato bi lahko bila kuhinjska okenska polica dobro mesto zanjo.
Krizanteme so strupene tako za mačke kot pse, zato jih ne postavljajte na ogled v prostorih, kjer bi jih ljubljenčki lahko dosegli.
Meta
Čeprav meta diši ljudem, pa to ne velja za mravlje. Zaradi izrazitega in intenzivnega vonja bodo te pred njo raje pobegnile. Zlasti poprova in navadna meta sta pri tem zelo učinkoviti in lahko odvrneta ne le mravlje, ampak tudi glodavce, kot so miši in podgane.
Meta ni zahtevna rastlina, saj cveti na soncu ali v delni senci, prav tako ni zahtevna glede vode. Pravzaprav lahko hitro postane invazivna, zato je še bolj kot za na vrt primerna za cvetlične lončke. S tem lahko nadzorujete njeno rast in jo po potrebi sproti obrezujete. Liste lahko nato uporabite v najrazličnejših jedeh ali pa jih za dodaten učinek odganjanja mravelj razporedite na pragovih vrat.
Iz nje lahko pripravite tudi naravni insekticid. Preprosto zmešajte dve čajni žlički mletih metinih listov s skodelico vode in poškropite po površini, kjer je to potrebno.
Svoje hišne ljubljenčke boste želeli zaščititi tudi pred meto, saj je strupena tako za mačke kot pse.
Rožmarin
Ta dišeča mediteranska začimba se uporablja pri kuhi in peki, najdemo pa ga celo v milih, parfumih in ličilih. Čeprav je nam morda všeč rahel vonj rožmarina, ga mravlje ne prenašajo. Vonj je zanje premočan, zato se mu bodo za vsako ceno izognile. Pravzaprav se ga bodo izogibale tudi muhe in komarji.
Rožmarin raste v toplem podnebju z 10 stopinjami Celzija in več, vendar ga lahko gojimo tako zunaj kot v zaprtih prostorih. Dokler dobi dovolj sonca in ga redno zalivate, čeprav ima raje nekoliko bolj suho zemljo, bo lepo uspeval. Ta rastlina ni strupena za mačke in pse, kar je prednost pred nekaterimi drugimi.
Sivka
Sivka je priljubljena rastlina, prepoznavna po visokoraslih in živahnih vijoličnih cvetovih. Njeno prijetno, a intenzivno aromo pogosto uporabljamo v kozmetiki, najdemo pa jo celo v slaščicah. Sivkino olje ima široko uporabno vrednost, saj je znano po tem, da lajša stres in pomaga do boljšega spanca. Če imate radi njen vonj, a sovražite pogled na mravlje, imate srečo. Mravlje ga namreč ne prenesejo in se bodo zanesljivo držale proč od posajene sivke ali odrezanih cvetočih šopkov. Ko torej ugotovite, kje se skrivajo mravlje, tja postavite nekaj vejic sivke, kar jih bo zagotovo pregnalo.
Sivka je precej odporna, dobro uspeva na soncu in preživi tudi sušne razmere. Pazite, da je ne zalivate preveč in poskrbite, da bo zemlja lahko prosto odtekala. Lahko jo gojite zunaj ali znotraj, obrezovanje pa bo potrebno pozno poleti. Ne pozabite, da je sivka strupena tako za mačke kot pse.
Sivkino olje lahko kombinirate z vašimi čistilnimi sredstvi ali detergentom za pranje perila, da izkoristite aromo, ki odbija mravlje.
Navadni vratič
Navadni vratič je nekoliko manj poznana trajnica, še ena v vrsti tistih, ki lahko pomagajo pri težavah z mravljami. Ta žilava in trdoživa rastlina, ki jo pogosto obravnavamo kot plevel, zlahka postane invazivna, zaradi česar si je marsikdo na svojem vrtu ne želi. Vendar pa je posajena v posodi povsem obvladljiva. Njen vonj je oster in pikanten ter odganja vse vrste škodljivcev, med drugim tudi bolhe, komarje, molje, miši in mravlje.
Ta rastlina ne bo potrebovala veliko vaše pozornosti, da bi uspevala. Gojite jo na polnem ali delnem soncu, preživela pa bo tudi, če jo sem in tja pozabite zaliti. Če jo zaužijete, je strupena tako za človeka kot hišne ljubljenčke.
Česen
Čeprav česna ne štejemo med čudovite cvetoče rastline, pa je še vedno zelo koristen in uporaben. Ne samo, da zagotavlja okusno sestavino, ki vam lahko pomaga povzdigniti okus nekaterih jedi, temveč bo enkrat za vselej pregnal mravlje iz vaše kuhinje. Razlog je v njegovem močnem in ostrem vonju. Žveplove spojine, ki se izločijo, ko strok prerežemo, bodo povzročile, da se bodo mravlje, komarji, muhe, glodavci in mravlje raje držali stran.
Komercialno izdelana česnova pršila se pogosto uporabljajo kot učinkovita sredstva za odganjanje mrčesa. Če vas ne moti vonj po svežem česnu, je to uporabna metoda. Sami ga pripravite tako, da pet strokov česna zmešate s pol litra vode, pri čemer česen predhodno pretlačite. Nato po potrebi poškropite okoli svojega doma ali dvorišča.
Bazilika
Bazilika je še eno koristno zelišče, ki ga lahko gojite na okenski polici v kuhinji. V kulinaričnem smislu se odlično poda k oljčnemu olju in paradižnikom ter je lepa dekoracija jedem. Zaradi močne in značilne arome je tudi učinkovito sredstvo proti mravljam. Olje, ki ga vsebuje, poleg mravelj odganja tudi muhe in komarje. Če želite iz listov izvleči kar največ vonja, jih skuhajte v vodi in zmiksajte v blenderju. Prelijte v pršilko in poškropite tam, kjer se najraje zadržujejo mravlje.
Bazilika potrebuje toplo okolje, vsaj 15 stopinj Celzija ali več, in vlažna, vendar ne razmočena tla. Posadite jo v polsenco, stran od neposredne sončne svetlobe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV