Kupite manj
Kako lahko poskrbite, da bo na smetiščih končalo manj stvari? Tako, da jih manj kupite. Stvari ni treba zamenjati le zato, ker ste se je naveličali ali je nekoliko starejša. Ni je treba zamenjati le zato, ker je videti rabljena. Pomembno je, da je uporabna.
Kupite rabljeno
Če nekaj potrebujete ali pa res želite nekaj novega, je bolj ekološko kupiti nekaj, kar je že rabljeno. Tudi sami poskušajte podariti, česar ne potrebujete več.
Kupite kakovostno
Če morate kupiti nekaj novega, izberite nekaj, kar bo mogoče uporabljati čim dlje. Morda je nek izdelek cenejši, a če ga boste morali kmalu zamenjati, s tem le polnite smetišča (in spet zapravljate denar). Dolgoročno boste tako morda celo zapravili več denarja, kot če bi prvič kupili nekaj kakovostnejšega.
Popravljajte
Nekoč so znali ljudje stvari popravljati. To je bilo nekaj običajnega. Ko se danes kaj pokvari, to marsikdo takoj zavrže. A veliko stvari je mogoče popraviti. Če sami ne znate, lahko stvar podarite nekomu, ki zna.
Porabite manj vode in elektrike
Ni se vam treba odreči tema dobrinama, a postanite pozornejši, kdaj z njima ravnate negospodarno. Voda naj nikoli ne teče, če je ne potrebujete, in porabite je le toliko, kolikor je nujno. Seveda se oprhajte, a ne stojte pod tušem pol ure. Boben pralnega stroja naj bo poln, ko ga prižgete. Uporabljajte najnižjo možno temperaturo. Električne naprave izključite iz elektrike, ko jih ne uporabljate. Ko kupujete nove naprave, bodite pozorni na podatke o njihovi porabi elektrike in vode. Ne prižigajte luči, dokler je dovolj naravne svetlobe. Raje odgrnite zavese in dvignite rolete.
Čim manj stvari za enkratno uporabo
Za čiščenje kuhinje uporabite krpe, ki jih nato operete, ne papirnate brisače. Uporabljajte cedilo za čaj, ne čajnih vrečk. Ko greste na izlet, se poskušajte izogniti krožnikom in priboru za enkratno uporabo. Danes je na trgu ogromna ponudba vsega, kar je mogoče uporabiti večkrat. Kadar lahko, tudi na tržnico prinesite svojo embalažo za živila, kot so denimo oreščki, stročnice, kislo zelje, olive, siri itn. Svojega življenja vam ni treba takoj povsem obrniti na glavo, a bodite pozorni, kdaj nekaj uporabite le enkrat in zavržete. Pomislite, ali bi lahko kaj ukrenili, da se to ne bi zgodilo.
Lokalno
Se usedete v avto in odpeljete po le nekaj živil? Ali kupujete sadje in zelenjavo, ki sta prepotovala pol sveta? Če prihaja hrana s kmetije, ki je od vas oddaljena kilometer ali dva, bo ogljični odtis transporta mnogo manjši. Prav tako poskušajte po živila peš, s kolesom ali vsaj z javnim prevozom. Če se odpravljate z avtom, pa kupite čim več, da vam ni treba naslednji dan ponoviti poti.
Načrtujte nakup hrane
Veliko hrane konča na smetiščih, s tem pa pogosto po nepotrebnem še embalaža za enkratno uporabo. Premišljeno načrtujte nakup živil. Odločite se, kaj boste jedli, in kupite le toliko, kot boste lahko porabili. Pomislite, kako lahko ostanke porabite za drug obrok.
Enostavno manj
Nikakor se vam ni treba vsemu odreči. Velikokrat boste po premisleku spoznali, da preprosto kupujete in porabljate preveč vsega. Spremembe je nemalokrat mogoče uvesti, ne da bi trpeli kakršno koli pomanjkanje. Le pretiravanju se je treba odreči oziroma se včasih navaditi, da kaj naredite malo drugače – tako, da je manj škodljivo za okolje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV