Dominvrt.si
stanovanje

Menjava stanovanja v tretjem življenjskem obdobju – na kaj moramo biti pozorni?

arh. Barbara Železnik Bizjak
03. 03. 2020 08.37
0

Z leti se spremenijo naše navade, sposobnosti in tudi število družinskih članov, ko se otroci odselijo ali starejša oseba ostane sama. Starejši ugotovijo, da je njihovo stanovanje ali stanovanjska hiša postala z leti prevelika ali drugače neprimerna.

Ugotovijo, da imajo preveliko hišo, ki je res ne potrebujejo, da živijo v stanovanju v stavbi brez dvigala, kjer bo hoja po stopnicah vedno težja, z nakupi ali prtljago še posebej. Argument je tudi predrago ogrevanje ali hiša, potrebna temeljite energetske prenove, ki pa bi stala toliko, da se ne bi nikoli obrestovala. Moti jih iskanje parkirnega prostora v soseski, in seveda oddaljena garaža v kleti ločene garažne stavbe, do kamor vodi dolga in slabo osvetljena pot. Odločitev, da je še pravi čas za menjavo stanovanja, in da pravzaprav za to ni nikoli prepozno, se izkaže kot prava, saj so po menjavi zadovoljni s svojo sicer veliko spremembo v življenju.

Otroci se sčasoma odselijo, otroška soba pa ostane prazna. Kaj storiti z njo?
Otroci se sčasoma odselijo, otroška soba pa ostane prazna. Kaj storiti z njo? FOTO: Dreamstime

Slovenski trg nepremičnin je zelo specifičen, saj ponuja malo ali nič novih najemniških stanovanj, zato pa veliko starih in občasno tudi nova stanovanja v novih soseskah, ki pa gredo v promet kot vroče žemljice. Starejše osebe praviloma težko dobijo kredit, kar pomeni, da se odločajo za menjavo ob prodaji starega stanovanja ali s hipotekarnim kreditom. Druga težava ob nakupu nepremičnin, ki so še v gradnji, je, da investitorji redko pripravijo vzorčna stanovanja vseh tipov stanovanj, kjer bi interesenti lahko videli, za kaj plačujejo depozit in kaj bodo kupili. Tako pa se morajo v praksi pogosto znajti le s tlorisom in poznam primere, ko so ljudem celo preprečevali ogled stanovanj pred prevzemom. Kako naj laik na podlagi tlorisa, ki ga dobi na spletni strani, izpelje tako življenjsko pomembno in drago odločitev, kot je nakup ali celo menjava stanovanja?

Piše: arh. Barbara Železnik Bizjak

Mnogi ljudje pravijo, da nimajo prostorske predstave in da si na podlagi tlorisa ne morejo dobro predstavljati, kakšno bo stanovanje. Tudi strokovnjaku lahko manjka več podatkov, da bi v celoti ocenil, kako funkcionalno in kakovostno za bivanje bo stanovanje. Tudi, če izhaja iz predpostavke, da so načrtovalci projektirali za različne potrebe ljudi ob zadostnem znanju in da bo izvedba gradnje zelo solidna.

Kadar sta ogled stavbe in stanovanja možna, ali vemo, kaj naj gledamo. Morda je dobro, da s seboj povabimo znanca arhitekta, gradbenika ali vsaj praktika, ki bo razumel kakovost izvedbe. Arhitekt bo preveril tudi uporabnost rešitev, izvedbo, pomanjkljivosti in ocenil pričakovane zaplete. Ta naj že na začetku pomaga pri pregledu tlorisa, kjer bo ocenil, če so sobe dovolj prostorne, imajo dovolj prostih sten za postavitev opreme, so vrata dovolj široka, je kopalnica zadosti prostorna za potrebe staranja, kje so priključki in podobno.

Načeloma iščemo tako stanovanje, ki bo zadostilo naših potrebam, ne sklepajmo kompromisov. Starejši par naj išče stanovanje z dnevno sobo in vsaj dvema spalnicama. Eno uporabljata, druga ima rezervno ležišče ob obisku vnukov, prijateljev, lahko je kabinet, delovna soba, garderoba, kdaj kasneje pa imata lahko vsak svojo spalnico, če se izkaže, da je tako bolje zaradi zdravstvenih težav. Dnevni prostor naj bo odprte zasnove s kuhinjo in jedilnico. Prehod na balkon ali vrtno teraso naj bo širok in brez pragov, ki bi ovirali gibanje. Zelo pomembna je širina vrat, hodnikov in prehodov. Hodnik naj bo vsaj 120 cm širok, vrata naj med 85 in 90 centimetri, enako prehod v kopalnico. Stanovanje naj ima poleg kopalnice še dodatno stranišče, saj to pride res prav, še posebej v starosti in ob bolezni. Poleg tega obiskom ni potrebno hoditi v kopalnico. Med kopalnico in hodnikom naj ne bo praga. Najbolje je, če je v kopalnici nivojski tuš, a če se radi kopamo, in je prostor, naj bosta v kopalnici tuš in kad, vendar poskrbimo za ustrezna držala. Lepo bi bilo, da je pralni stroj v ločenem prostoru in ne v kopalnici, a pri nas žal to redko najdemo. Izberimo stavbo, kjer je dostop do stanovanja dovolj širok, stavba mora imeti dvigalo, razen če bomo v pritličju. Parkirni prostor naj bo blizu ali pa v lahko dostopni kletni garaži, kamor lahko pridemo z dvigalom.

Kadar kupujemo stanovanje še v dovolj zgodnji fazi, ko je v gradnji, lahko skupaj s svojim arhitektom, ki stopi v stik z investitorjem in projektanti, poskrbimo še za manjše prilagoditve, ki so dopuščene in dodelavo po želji, vendar pa jih moramo seveda doplačati.

Z leti se spremenijo naše navade, sposobnosti in tudi število družinskih člankov, ko se otroci odselijo ali starejša oseba ostane sama. Starejši ugotovijo, da so njihovo stanovanje ali stanovanjska hiša postali z leti preveliki ali drugače neprimerni.
Z leti se spremenijo naše navade, sposobnosti in tudi število družinskih člankov, ko se otroci odselijo ali starejša oseba ostane sama. Starejši ugotovijo, da so njihovo stanovanje ali stanovanjska hiša postali z leti preveliki ali drugače neprimerni. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698