V Ljubljani se je pred kratkim prodajala nepremičnina, ki bi ji težko rekli stanovanje. Za deset kvadratnih metrov je lastnik zahteval 66.000 evrov. To pomeni kar 6600 evrov na kvadratni meter. "Stanovanje" je locirano v stavbi iz leta 1963, in sicer v zadnjem, petem nadstropju. Kot je pisalo v opisu, je bil prostor leta 2020 prenovljen.
"V garsonjeri, ki meri 10m2, so tuš, WC, mini kuhinja, postelja, velika 90 x 200 cm, miza in omara. Za eno osebo je zelo prostorna, ima veliko okno in balkonska vrata. WC in tuš sta od preostale sobe ločena z zaveso. Uporaba velike skupne terase (mizica in stoli). Kleti ni," piše v oglasu, v katerem še navajajo, da je pred vhodom v garsonjero tudi lastniška omara. Novi lastnik bo imel pogled na Ljubljanski grad in Tivoli.
Oglas so kmalu za tem, ko so ga številni delili na družbenih omrežjih in se zgražali nad ceno, umaknili z nepremičninskega portala. Ni znano, ali zaradi številnih kritik, ali pa so nepremičnino tako hitro prodali. Sicer pa so ta prostor tudi oddajali ‒ za 350 evrov na mesec brez stroškov.
Podobno zgražanje je že decembra sprožilo kletno stanovanje, ki ga prodajajo na Poljanah v Ljubljani. 19,5 kvadratnih metrov veliko garsonjero, ki leži v stavbi iz leta 1860, so sprva prodajali za 65.000 evrov oziroma za 3300 evrov na kvadratni meter. "Prodamo prostorno, prenovljeno in svetlo garsonjero s talnim gretjem, ki se nahaja v kleti manjše, vzdrževane, staromeščanske stavbe brez dvigala na odlični lokaciji v centru Ljubljane," so zapisali v oglasu.
A iz priloženih fotografij je bilo takoj jasno, da je opis, blago rečeno, precej pretiran. Do bivalne površine se je treba najprej sprehoditi po stopnicah navzdol. Stanovanje ima le eno zelo majhno okno, kopalnica in stranišče pa sta dosegljiva le prek zložljivih stopnic. V samem stanovanju je torej relativno malo dnevne svetlobe, prostora pa še manj. Mnogi so se spraševali, kako v takšno stanovanje sploh vneseš kakšen večji kos pohištva. Prostor pa so primerjali z zaporniško celico ali celo grobnico.
Očitno lastnik pri prodaji za zdaj še ni bil uspešen, saj se stanovanje še vedno prodaja, le da so zdaj ceno zdaj spustili za približno 14 odstotkov, na 56.000 evrov.
V ljubljanskih Mostah na Zakotnikovi ulici pa se prodaja soba. Sicer ni čisto jasno, kaj vse ta 10 kvadratnih metrov velika soba obsega, saj je oglas bolj skop. Prav tako ni nobene fotografije. V opisu so zapisali le, da je soba na novo obnovljena in se nahaja v pritličju stavbe, ki je bila zgrajena leta 1970. Cena: 45.000 evrov. Pri tovrstnih nakupih nepremičnin je treba biti izjemno previden, saj je vprašljivo, če se lahko takšna lastnina sploh vknjiži v zemljiško knjigo.
Prav tako v Mostah se prodaja še ena soba v velikosti 10 kvadratnih metrov. Nahaja se v 4. nadstropju štirinadstropne stavbe iz leta 1965. Soba je bila po besedah lastnika adaptirana leta 2015. "Odlična naložba za oddajanje, izhod na teraso, kopalnica in WC sta v souporabi," so zapisali v oglasu, ki si ga lahko ogledate tukaj. Sobo prodajajo za 49.000 evrov.
"Nakup teh izjemno majhnih stanovanj oziroma sob osebno strankam večinoma odsvetujem, saj so stanovanja enostavno premajhna in ne omogočajo normalnega bivanja. Spominjajo na bivake, v katerih se samo prespi … Kupcem raje priporočim nekoliko večji vložek za nakup normalne garsonjere, tudi z vidika nadaljne prodaje," pravi Roman Prskalo iz nepremičninske agencije Metropola IN.
'To je izkoriščanje stiske kupcev z nižjimi dohodki'
Takšna stanovanja največkrat lastniki prodajajo sami, brez posrednikov. "Mi kot agencija smo zgroženi, da se sploh kdo upa ponuditi takšna nefunkcionalna kletna stanovanja z linami. To je res izkoriščanje stiske kupcev z nižjimi dohodki. V naši agenciji imamo kodeks, da takih stanovanj ne posredujemo. Tega se na široko izogibamo," je pojasnil Zoran Đukić, direktor nepremičninske agencije Stoja.
Kot poudarja, takšna stanovanja z gradbenimi napakami, kletno lego, brez oken in s premajhno kvadraturo niso po standardih. Zato so v vsakem primeru predraga in niso vredna takšnih visokih cen.
Praskalo pa dodaja, da se "trenutno na trgu lahko proda 'vse živo', tudi npr. rabljene bivalne enote, za katere še pred dobrim letom sploh ni bilo nobenega povpraševanja".
Prodajalci izkoriščajo razmere na trgu. "Tako da v zadnjem obdobju lahko zasledimo kar nekaj oglasov, ko se npr. prodajajo majhna rabljena nefunkcionalna stanovanja po neverjetnih cenah, te cene npr. rabljenih manjših stanovanj v Ljubljani ponekod dosegajo tudi po pet ali šest tisoč evrov na kvadratni meter. Če so ta stanovanja npr. na dobri lokaciji, morda še s kakšnim zanimivim pogledom, se jih v teh razmerah celo da tudi prodati," pravi Prskalo.
In kdo sploh kupuje takšna stanovanja? "Na žalost ljudje, ki so prisiljeni v to," meni Đukić.
"Takšna majhna stanovanja po teh cenah dostikrat kupujejo kupci, ki si večjih stanovanj enostavno ne morejo privoščiti, saj je absolutna cena nakupa (celotni znesek) napram večjim stanovanjem še vedno nižja. Včasih pa te manjše enote kupujejo tudi kupci, z namenom kratkoročnega ali dolgoročnega oddajanja v najem," pa pravi Prskalo. Vendar dodaja, da je kupcev, ki kupujejo nepremičnino kot naložbo v zadnjem obdobju manj, ker so cene visoke, ponudba pa slaba, pa tudi kratkoročno oddajanje prek platforme Airbnb se je v začetku epidemije povsem ustavilo.
Kaj lahko za 66.000 evrov kupite drugje po Sloveniji?
V Ljubljani in njeni okolici so cene med najvišjimi v državi, zato ker je tam tudi največ povpraševanja po nepremičninah. Podobno veliko je zanimanja tudi na Obali in v ostalih turističnih mestih, kot so Bled, Kranjska Gora ali Bohinj. V zadnjem času pa so cene poskočile tudi v nekaterih ostalih večjih mestih.
"Zanimivo, da ljudje 'tiščijo' na ta območja, na katerih so cene nepremičnin že tako daleč najvišje v Sloveniji. Verjetno se to dogaja zaradi kvalitete bivanja, služb … Čeprav bi se z vidika nakupa nepremičnine kot investicije bolj splačalo kupiti kakšno nepremičnino v preostalih slovenskih mestih in okolici teh mest, kjer so nabavne cene bistveno nižje," pravi Prskalo.
Cene rastejo tudi drugje po Sloveniji, a marsikje lahko za svoj denar kupite veliko večje udobje. "Na ceno nepremičnine zelo vpliva tudi bližina mest in bližina avtoceste. Bolj kot ste stran od mest (na podeželju) in bolj kot ste stran od avtocestnih povezav, nižja bo cena nepremičnin ... Pri tem je potrebno izvzeti še določena turistična območja (Obala, bližina jezer, smučišč). Skratka, slabša kot je lokacija hiše, nižja je tudi cena," poudarja Prskalo. In dodaja: "Na primer v okolici Ljubljane dobiš za 200.000 evrov na pol razvalino, v Prekmurju pa za isti denarni znesek oziroma še manj krasno vilo."
Tudi Đukić ugotavlja, da so nepremičnine trenutno najcenejše v Prekmurju in Beli krajini. Preverili smo, kaj bi za 65.000 oziroma 66.000 evrov dobili tam.
V centru Ljutomera se trenutno prodaja 54,10 kvadratna metra veliko 3-sobno stanovanje, ki leži v prvem nadstropju dvonadstropne stavbe iz leta 1897. Prenovljeno je bilo leta 2011. "Stanovanje zajema predprostor, spalnico, sobo, kopalnico ter veliko klimatizirano dnevno sobo, kjer je možno urediti kuhinjo, saj so pripravljene vse inštalacije. Stanovanje ima bivalne površine 54,10 m2. K stanovanju spada tudi velika klet v izmeri 23,40 m2," so zapisali v opisu oglasa. Poleg tega ima stanovanje nova dvoslojna okna, talne obloge so iz parketa in keramike. "K stanovanju spada tudi zunanje garažno mesto, ki ni lastniško ter uporaba skupnega vrta. K stanovanju spada tudi lesena drvarnica v izmeri cca. 8 m2," so še poudarili. Stanovanje, ki si ga lahko ogledate tukaj, se po želji prodaja tudi z opremo.
Za 66.000 evrov pa lahko v Paričjaku kupite 88 kvadratnih metrov veliko 4-sobno stanovanje. Večstanovanjska stavba, v kateri so skupno štiri stanovanja, je bila zgrajena leta 1970. V stanovanju so dnevna soba, spalnica, dve dodatni (otroški) sobi, kuhinja, kopalnica in balkon. Po slikah sodeč je stanovanje potrebno manjše obnove, prav tako je le delno opremljeno. Stanovanju pripada tudi lastna garaža in trije kletni prostori. Prostori se ogrevajo na lastno peč s kurilnim oljem. Več o ponudbi lahko preverite tukaj.
Denimo, v naselju Klavže, ki je od Mosta na Soči oddaljeno le šest kilometrov, se za 52.000 evrov prodaja 65 kvadratnih metrov veliko 3-sobno stanovanje na pritličju večstanovanjske stavbe, ki je bila zgrajena leta 1930. Stanovanje obsega dve sobi, kuhinjo z dnevno sobo, kopalnico, predsobo in klet. V uporabi ima tudi dve pokriti parkirni mesti, 30 kvadratnih metrov velik vrt in zunanji prostor za druženje. "Stanovanje je zemljiškoknjižno urejeno, popolnoma prenovljeno/adaptirano leta 2012, oprema lahko po dogovoru ostane v stanovanju. Streha je bila prenovljena leta 2009," so zapisali v oglasu, ki si ga lahko pogledate tukaj.
Za 61.500 evrov pa lahko v naselju Podbrdo kupite 113 kvadratnih metrov veliko stanovanje na 3. nadstropju večstanovanjske stavbe iz leta 1920. Stanovanje je bilo adaptirano leta 2018. "Prostorno stanovanje v nadstropju. Svetla dnevna soba, kuhinja z ločenim jedilnim kotom, spalnica, druga velika spalnica potrebna zaključka prenove, kopalnica, predprostor s centralno pečjo, klet. Etažno centralno ogrevanje na drva, klima, Nova okna l. 2018, nove inštalacije l. 2013. V glavnem obnovljeno razen ene velike spalnice," so zapisali v oglasu.
Marsikje lahko za ta denar kupite tudi hišo, vendar pa je od lokacije odvisno, v kakšnem stanju in kako velika je hiša za cca. 65.000 evrov. V Rožič Vrhu pri Črnomlju denimo lahko za 65.000 evrov kupite 206,7 kvadratna metra veliko samostojno hišo z uporabno površino 91,9 kvadratnih metrov. Hiša je bila zgrajena leta 1907, nazadnje pa obnovljena leta 2008. Objektu pripada še več kot 2000 kvadratnih metrov veliko zemljišče. Hiša je vseljiva takoj, seveda pa je potrebna osvežitve. "Hiša obsega 3 etaže. Klet in bivalni del v skupni izmeri 206,7 m2 (bivalni prostori 91,9 m2, klet 79,1 m2, balkon, pokriti nadstrešek 25,3 m2, tehnični prostor 10,4 m2) ter neizdelano podstrešje 118,6 m2," so zapisali v oglasu.
Sicer pa je po Sloveniji na voljo še več nepremičnin, ki stanejo precej manj od omenjenega zneska. Res pa je, da gre velikokrat za lokacije, ki pogosto niso najbolj iskane. A glede na to, da v zadnjem času vse več delamo od doma, je selitev v kraje, kjer je več narave, vredna razmisleka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV