Dominvrt.si
otok Poveglia

Eden najbolj srhljivih otokov na svetu je zdaj v ruševinah

B.R.
29. 07. 2021 05.45
0

Otok, ki je znan kot eden najbolj neprijetnih krajev, leži tik ob obali blizu Benetk. Majhen, razvpit otok, ki je nekoč 'gostil' na tisoče žrtev črne kuge, je zdaj v ruševinah, a še vedno privlači poglede, ravno zaradi temne zgodovine.

Poveglia
Poveglia FOTO: Dreamstime

Poveglia je otok, ki ga najdemo na jugu Benetk, v bistvu je skupek treh otokov, od katerih je eden umeten: na glavnem osrednjem otoku so sezidali stavbe ter ga povezali z manjšim otokom prek mostu, medtem ko je bil umetni otok, znan po svoji osmerokotni obliki, zgrajen leta 1380 za obrambne namene. Otok je bil in je še vedno predmet številnih špekulacij in mitov, tudi zaradi skrivnostnih zgodb o zgradbah in dogajanju skozi stoletja.

Zgodovina Poveglie se začne, ko so se na otok naselili ubežniki pred Langobardi v šestem stoletju. Skupnost je živela v miru in sčasoma je otok postal uspešno središče tako v gospodarskem kot v demografskem smislu. 

Stopnišče porušene stavbe
Stopnišče porušene stavbe FOTO: Dreamstime

Demografski upad pa se je zgodil konec 14. stoletja, ko so zaradi napadov (Genovska republika je namreč napadla Beneško republiko) evakuirali prebivalce otoka v Benetke. V naslednjih letih so večkrat razmišljali o obnovi, vendar je bilo šele v 18. stoletju odločeno, da se uporablja kot skladišče, pristanišče ladij in čolnov ter za shranjevanje opreme. Leta 1782 so otok uredili za bolnike s kugo, v devetnajstem stoletju je služil kot pomorska karantenska postaja za ladje, odprli pa so tudi psihiatrični in geriatrični oddelek, ki je deloval do drugega povojnega obdobja.

Poskusi ponovnega rojstva

Medtem ko je otok sameval, je bil še vedno predmet obnovitvenih projektov, ki pa na žalost nikoli niso bili izvedeni. Skrb za rastlinje na otoku je bila zaupana kmetu, a po prenehanju njegove službe je rastlinstvo prevzelo celoten otok. Leta 1997 je sicer Študentsko-mladinski turistični center predstavil projekt gradnje mladinskega hostla, a projekt ni bil nikoli izveden. V naslednjih petnajstih letih je bil otok znova naprodaj z namenom in upanjem, da bo obnovljen v turistične namene, vendar ni nikoli našel lastnika.

Stavba, v kateri je bila bolnišnica.
Stavba, v kateri je bila bolnišnica. FOTO: Dreamstime

Miti in legende o otoku

O otoku so znane številne grozljive zgodbe, ki so se povečale tudi zaradi zanimanja parapsihologov in lovcev na duhove. Govori se, da so v času kuge zažgali na tisoče ljudi, da bi preprečili okužbo, in jih na tem mestu tudi pokopali – nekateri tako trdijo, da tamkajšnja prst vsebuje kar 50 % človeškega pepela. Druga legenda se nanaša na samomor direktorja psihiatrične bolnišnice, ki je bil opredeljen kot "sadistični zdravnik" in ki je – v kar so ga prisilili duhovi – odšel na vrh zvonika in skočil v globino. Medicinska sestra, ki naj bi bila priča dogodku, je ob dogodku povedala, da ni umrl pri stiku s tlemi, ampak se je zadušil s čudno "meglo", ki se je s tal razširila čez njegovo telo in ga pustila brez življenja. 

Leta po zaprtju psihiatrične bolnišnice naj bi se neka družina celo odločila za nakup otoka in nameravala tam zgraditi zasebno počitniško hišo. Že prvo noč pa je bila napolnjena s takimi grozotami, da je družina v nekaj urah pobegnila in se ni več vrnila. 

Za povečanje slave otoka je poskrbela tudi zgodba, ki ni potrjena, toda pravi, da naj bi stavbo, ki je bila zgrajena leta 1922 in v kateri naj bi živele starejše osebe, dejansko uporabljali kot azil, govorilo se je tudi o prepovedanih eksperimentih.

Zapuščene, uničene stavbe
Zapuščene, uničene stavbe FOTO: Dreamstime

Mnogi tako verjamejo, da je na otoku še vedno ujetih na sto tisoče izmučenih duš. Od žrtev kuge, ki so jih silili na otok, do tistih, ki so jih mučili v psihiatrični bolnišnici in azilu, občutek žalosti in trpljenja pa naj se bi čutil še danes.

Obisk zloveščega otoka

Zaradi bujne vegetacije in nevarnih zgradb obisk Poveglie ni ravno prijeten, potem je tukaj še srhljiv občutek težke preteklosti. Od starodavne cerkve San Vitale je ostal le zvonik, ki je hkrati tudi najvišja stavba na otoku, a nanj se ni možno povzpeti. Ker je otok že leta in leta zapuščen, je ponekod prehod oviran ali prepreden z neusmiljeno gostim rastlinjem. Stavbe niso varne, notranjost pa je pogosto temna. Mogoče je obiskati več stavb, na primer bolnišnico, zapore, cerkev in oddelek za psihiatrijo. Od bolnišnice, ki vključuje psihiatrični oddelek, lahko obiščete pritličje skoraj v celoti kljub ruševinam. Stopnice so sicer uničene, vendar se je mogoče zelo previdno povzpeti v prvo nadstropje, če se oprimete ograje, prvo nadstropje je prazno, a zaradi podrtih tal je zelo nevarno. 

Kljub začetkom prenove z deli niso nikoli zaključili.
Kljub začetkom prenove z deli niso nikoli zaključili. FOTO: Dreamstime

Vir: Visit Venezia Official

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702