Dominvrt.si
Energetska učinkovitost hiše

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?

Dom in vrt
28. 02. 2024 05.00
0

Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Stavbe v Evropi so zelo potratne, tako z vidika energije kot surovin. Odgovorne so za polovico rabe energije in za okoli 40 odstotkov izpustov toplogrednih plinov. Z njimi je povezana tudi polovica pridobivanja surovin, tretjina porabe vode in tretjina proizvedenega odpada. Zato sta učinkovita raba energije v stavbah in prehod na obnovljive vire ključna ukrepa pri doseganju ciljev, ki so nujni za blaženje podnebnih sprememb. 

Eden od načinov, kako doseči ta cilj, je, da začnemo graditi hiše, ki bodo porabile čim manj energije oziroma bosta njihova poraba in proizvodnja energije izenačeni. O varčnih, pasivnih in skoraj ničenergijskih gradnjah se govori že več desetletij. 

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?
Preberi še
Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

V Evropskem parlamentu je bila leta 2010 sprejeta direktiva o energetski učinkovitosti, ki med drugim narekuje tudi prehod na skoraj ničenergijsko gradnjo novih stavb. Tej direktivi morajo od leta 2018 slediti pri gradnji vseh novih objektov v javnem sektorju, z letom 2020 pa je ta začela veljati tudi za vse ostale novogradnje. V nekaj desetletjih bodo najverjetneje vse stavbe postale skoraj ničenergijske stavbe. 

Kaj je sNES?

Skoraj ničenergijske hiše oziroma skrajšano sNES so definirane v Energetskem zakonu (EZ-a). Gre za zelo visoko energetsko učinkovite stavbe oziroma za stavbe, ki za obratovanje porabijo zelo majhno količino energije. Energijo za obratovanje pa v glavnem pridobivajo iz obnovljivih virov – na primer iz sončnih celic na strehi ali male vetrne elektrarne na ali v bližini stavbe. 

Običajno sNES definira poraba energije, ki jo porabimo za ogrevanje enega kvadratnega metra površine v enem letu. Da se neka stavba lahko uvršča med skoraj ničenergijske, letna poraba toplote za ogrevanje ne sme presegati 15 kWh/m2 ogrevane površine. To pomeni, da lahko 200 kvadratov velika hiša na leto za ogrevanje porabi največ 3000 kWh energije. 

Debelina izolacije
Debelina izolacije FOTO: Shutterstock

Je sNES enako kot pasivna hiša?

Oba termina označujeta nizko porabo energije v stavbah. Pasivna hiša oziroma pasivni standard gradnje je bolj komercialna oznaka, pri kateri so omejitve točno določene. Izraz označuje energijsko varčno in zračno zatesnjeno zgradbo, v kateri za udobno bivanje ni potrebna uporaba običajnih ogrevalnih sistemov ali klimatskih naprav. 

Stroga merila za pasivno hišo je postavil zasebni inštitut za pasivne hiše iz Darmstadta (Passivhaus Institut), kjer so leta 1991 tudi postavili prvo pasivno hišo. V Sloveniji se pasivne hiše gradijo od leta 2005, od leta 2008 pa Eko sklad nudi tudi nepovratna finančna sredstva za tovrstno gradnjo.

To so prednosti trajnostne gradnje
Preberi še
To so prednosti trajnostne gradnje

Skoraj ničenergijska stavba je nekoliko bolj usmerjena v energijsko učinkovit način gradnje, ki vključuje tudi zagotavljanje energije za njeno obratovanje iz lokalnih obnovljivih virov (v bližini ali na kraju samem). Pri obeh pa je pomembno, da ima stavba neprekinjen zaščitni ovoj in da je ustrezno umeščena v lokalno okolje. 

Kako je zgrajena sNES?

Skoraj ničenergijske hiše so lahko zgrajene iz opeke, lesa ali drugih klasičnih materialov. Pomembno je le, da so pri gradbenih načrtih upoštevane rešitve in izvedbe posebnosti, s katerim se dosežejo visoki standardi za sNES. Še posebej so primerne montažne gradnje, saj proizvodnja teh poteka v optimalnih pogojih. 

Načrti za gradnjo hiše
Načrti za gradnjo hiše FOTO: Shutterstock

Sodobne visoko energijsko učinkovite hiše so skrbno načrtovani objekti, ki združujejo arhitekturna in gradbena znanja ter tehnološki razvoj. Osnova pri zasnovi sNES hiše so kakovostne komponente, optimalno izoliran toplotni ovoj, primerno stavbno pohištvo, ustrezna zrakotesnost, primeren sistem ogrevanja in prezračevanje z vračanjem toplote. Izolacijski ovoj naj bo okoli pol metra debeline. Pomembna je tudi optimalna orientacija hiše. Za boljšo energetsko učinkovitost je smiselno, da je čim več bivalnih prostorov obrnjenih na jug ali zahod, sam vhod in parkirni prostor pa denimo na sever.

Običajno sNES vključujejo toplotno črpalko, talno gretje, rekuperacijo in sončno elektrarno na strehi. Okna morajo imeti trislojno zasteklitev, pomembni sta tudi njihova velikost in postavitev. 

Vsekakor pa je zelo pomembno, da načrtovanje, projektiranje in gradnjo skoraj ničenergijske hiše prepustite strokovnjakom, ki dobro poznajo principe in podrobnosti gradnje sNES, znajo pa tudi oceniti najprimernejšo gradnjo glede na lokacijo parcele. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698