Dominvrt.si
Stropni kamin – malo manj klasična izbira

Kaj morate vedeti pred nakupom kamina?

M.Mi.
22. 11. 2018 08.36
0

Kdo si na mrzel zimski večer ne bi želel s skodelico čaja v eni in dobro knjigo v drugi roki posedeti ob toplem kaminu? Najbrž prav vsak od nas. Preden pa nam z izbranim ogrevalom uspe pričarati ta popolni ambient znotraj našega doma, preverimo, kaj moramo vedeti pred vgradnjo.

Kamin je v osnovi sestavljen iz kaminskega vložka, ki ga obdaja primerna obloga. 
Glede na način ogrevanja jih ločimo na toplozračne, akumulacijske in termo kamine.

Kot že ime pove, je pri toplozračnem kaminu glavni medij za dovod toplote zrak. Z njim ogrevamo glavne bivalne prostore, in sicer z naravnim ali prisilnim kroženjem zraka (to zagotovimo s pomočjo ventilatorskega sistema). 

Termo kamini za prenos toplote namesto zraka delujejo s pomočjo vode. To pomeni, da ogrevajo vodo, ki nato potuje po centralnem sistemu in s pomočjo ogreval sprošča toploto v posamezne prostore – s toplovodnimi kamini je tako mogoče segrevati celotno hišo. 

Akumulacijski kamini so glede na čas ogrevanja, ki ga zagotavljajo v prostoru, najbolj smotrni. Proizvedeno toploto v kurišču namreč kopičijo in jo nato enakomerno dovajajo v prostor, kar podaljša čas ogrevanja. 

Stenski kamin s kovinskim obodom se krasno poda v rustikalen interier.
Stenski kamin s kovinskim obodom se krasno poda v rustikalen interier. FOTO: Profimedia
Glede na mesto montaže, ki je v večini primerov vezano na lego dimnika, pa ločimo med  stenskimi, samostoječimi in vgradnimi kamini ter malo manj pogostimi stropnimi različicami. 

Ko govorimo o ogrevanju posameznega prostora, je stenski kamin zelo elegantna rešitev, ki ne zahteva veliko vgradne površine, saj je njegova globina precej majhna. Akumulacijski stenski kamin se prek jeklene plošče pritrdi na nosilno steno oz. steno, ki je debelejša od 20 cm. Pri vgradnem stenskem kaminu pa gre za model, ki je elegantno integriran v steno in praktično predstavlja del nje. 

Pri vgradnji samostoječega kamina je potrebnega nekoliko več manevrskega prostora. V večini primerov je umeščen v enem od vogalov. Če imamo kuhinjski in dnevni prostor ločena samo delno, ga lahko umestimo tudi na steno, ki ta prostora zamejuje. Tako bo kamin skrbel za prehod toplote v oba dela hiše. V izjemno prostornih dnevnih sobah smo lahko nekoliko bolj drzni in izberemo celo stropni kamin. S smiselno centrično razporeditvijo sedežnega pohištva okrog njega lahko ustvarimo pravo malo oazo miru. 

Stropni kamin – malo manj klasična izbira
Stropni kamin – malo manj klasična izbira FOTO: iStock

Vgradni kamin znotraj našega doma pričara še posebej romantično vzdušje, sploh če izberemo takšnega, ki je iz treh strani odprt. A prav ti zahtevajo malo več pozornosti tako pri izbiri materialov kot pri sami montaži. Paziti moramo namreč, da je obloga skladna z vsemi tremi stranmi prostora, v katerem bo umeščen. To je še posebej pomembno, če je umestitev predvidena na steni, ki se odpira v dva različna dela hiše ali celo na tisti, ki oba prostora povezuje. Če smo s tem bolj omejeni, je priporočljiva izbira kotnega vgradnega kamina. 

Kotni kamin
Kotni kamin FOTO: iStock

Prava posebnost so električni kamini 

Električni kamin je izjemno zanimiva in praktična rešitev, če znotraj vašega domovanja nimate možnosti vgradnje kaminske peči ali kamina, ali zaradi neprimernih odvodnih kanalov za dim ali zaradi pomanjkanja prostora. Prednost električnega kamina je, da ne potrebuje posebnih inštalacij, grelno telo v prostor ne izloča nobenih mikrodelcev, ki nastajajo pri gorenju, in posledično ni potrebno nikakršno prezračevanje. Kot lokalno ogrevalo je primeren za praktično vsak prostor, enostaven za vgradnjo in vzdrževanje. Posebnost omenjenega kamina je tudi, da si prijetno vzdušje lahko pričarate brez ogrevanja. Če v vašem prostoru električni kamin služi zgolj kot dogrevalni sistem, je za tisti prijeten občutek dovolj le pogled na plapolajoče ognjene plamene, ki jih s pomočjo daljinskega sistema kar sami reguliramo. Pri električnih kaminih gre namreč za imitacijo ognja in ne za tisto pravo ognjišče, čeprav je tako videz kot občutek praktično identičen. Dobra novica je tudi ta, da je sistem cenovno dostopen in energetsko učinkovit. Z električnim kaminom lahko nadomestite tudi dotrajan tradicionalen kamin, treba le je zamenjati kaminski vložek. Kar zadeva zunanjost, pri omenjenih kaminih lahko izbirate med lesom, kamnom, nerjavečim jeklom in steklom. 

Električni kamin
Električni kamin FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854