Barva sten, stropa in opreme je poleg razporeditve elementov v prostoru najpomembnejša, razlaga Semoličeva. “Stene naj bodo v čim svetlejših tonih. Strop naj bo bel ali znova čim svetlejši. Po drugi strani lahko uporabimo tudi temne površine. Z njimi ustvarjamo iluzijo večje globine prostora. Kakšna temno modra ali temno siva stena nam daje občutek, da ne vemo, kje je konec. Ta trik lahko uporabimo tudi pri opremi. Kakšne odprte police imajo lahko zadnjo steno temno.”
Moramo pa temno barvo uporabiti v ravno pravšnjem odmerku. Tako je lahko v takem odtenku ena stena, ne vse štiri. Še vedno je varneje, da posegate po svetlih tonih.
Zatem je pomembno razmišljati o tako imenovanih poudarkih v prostoru. "Število, barva in velikost dodatkov se mora vedno skladati z velikostjo prostora. Manjši kot je ta, manj barv in manj elementov si lahko privoščimo. Uporabimo lahko le kakšen poudarek, morda dva. Lahko je to denimo ena sama večja slika. Ali en večji kipec. Ko je okrog tega poudarka praznina, deluje prostor večji, zračnejši." Pri uporabi in razporeditvi elementov je treba preprečiti, da bi prostor deloval prezasičeno.
"Pri izboru zaves se odločite za zavese od stropa do tal, s čimer boste prostor povišali. Nepogrešljiva so ogledala. Uporabimo jih lahko več, a naj bodo v različnih velikostih. Treba je paziti, da si ne stojijo nasproti. Sicer pa tako znova ustvarjamo učinke globine, ki so v skladu z velikostjo ogledala večji ali manjši."
Pri opremi arhitektka priporoča odprte police, saj tudi te dajejo občutek globine. "Tega ustvari tudi oprema s steklenimi stranicami, ki je ravno v trendu, čeprav ta trend prihaja k nam z zamikom. Garderobna omara z dimljenim steklom lahko optično poveča prostor, saj vanjo vidiš, torej se s tem znova ustvarja učinek globine."
Pri izbiri pohištva se odločajte še za takšno, ki ima gladko površino z visokim sijajem. "Prostor bo tudi tako deloval večji, saj se od takih površin stvari odbijajo, odbija se svetloba, cel prostor se odseva v njih."
Niše in vse v narekovajih neuporabne kotičke prostora, kot je kakšen prostor pod stopnicami, uporabite za vgradne omare. Izberite takšne z gladko površino. "Tako oblikujete, definirate neki kvaliteten prostor, ki bo deloval bolj enovit, s tem pa tudi na neki način bolj prazen, večji."
Izjemno pomembna je še uporaba svetlobe. "Kot pri barvah imamo na izbiro dve smeri zasnove osvetlitve. Lahko se prostor zasnuje tako, da je v celoti svetel, v celoti žari. Lahko pa se ga zasnuje kot temnejšega, ki ima le določene dele osvetljene direktno ali indirektno. S tem brišemo meje velikosti prostora, ne vemo natančno, kje je konec."
Če se odločimo za temnejši prostor, lahko denimo usmerimo nekaj reflektorjev v steno, kar ustvarja indirektno osvetlitev. "Potem stena na določenih točkah žari in indirektno z odbojem seva v prostor. Ta je temnejši. Toda ker vidiš, kako svetel prostor na steni žari, deluje večje."
S svetlobo je res mogoče ustvariti najrazličnejše iluzije. "Luč pritegne pozornost. Že s svetlobo, ki jo oddaja, lahko pa še s svojim videzom. S postavitvijo luči je mogoče poudarjati določene dele prostora. Lahko imaš denimo v majhnem dnevnem prostoru eno večjo luč na stropu, nato pa v en kot ob kavču postaviš talno svetilo. Ta kot si sedaj s tem poudaril, z lučjo si sem usmeril pozornost. Zato je treba z nekim občutkom izbrati prave dele prostora, ki jih je dobro poudariti, da bi deloval zračnejši, večji."
Osvetlitev, barve, izbira elementov, njihovih površin … Marsikaj nam res lahko pomaga optično povečati majhen prostor, ki zaradi tega postane prijetnejši za bivanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV