Starši svojim otrokom v vseh pogledih želijo le najboljše, tudi ko gre za bivanje. A skoraj vsaka družina z več kot enim otrokom se pogosto srečuje z dilemami, ki se nanašajo ravno na otroško sobo. Slednja se glede na potrebe otrok spreminja in prilagaja določenemu stanju, ki variira bodisi glede na starost otrok bodisi glede na spol, hobije ali zanimanja. Če si zaradi stiske s prostorom ali kakšnih drugih dejavnikov eno otroško sobo delita dva nadobudneža, vam predstavljamo nekaj domiselnih rešitev, s katerimi jima zagotovite potrebno zasebnost in mir ter hkrati omogočite, da po želji trenutke za igro ali učenje preživljata skupaj.
Otroško sobo na dva dela lahko ločimo na več načinov. Izredno domiselna poteza je delitev otroške sobice direktno s pohištvom. V tem primeru nam ni treba skrbeti za dodatne stroške, ki bi sicer nastali s permanentnim ločevanjem, ampak je potreben le razmislek, kakšna delitev bi bila glede na vašo situacijo najbolj smiselna.
Najbolj pogosto in dokaj enostavno je ločevanje otroške sobe s shranjevalnimi površinami. Najsi bo v obliki poličnikov, predalnikov ali pa kot kombinacija obojega. Regal v obliki satja, v katerega znotraj posameznih polj lahko vstavljamo škatle za shranjevanje, so najbolj pogosto uporabljeni ločniki. Če gre pri delitvi sobice za fantka in punčko, odličen kompromis sklenemo z ustavljanjem škatel različnih barv, ki si jih lahko izbereta sama in vanje denimo pospravita vsak svoje igrače, šolske potrebščine ali celo kakšna oblačila. Kot separacijski element lahko uporabimo omare za shranjevanje oblačil, ki naj se, postavljene v isti liniji, z vrati odpirajo vsaka v en del sobe. Tako imata oba otroka dostop vsak s svoje strani.
Ločitev prostora na dva dela z domiselno igralno postajo je izredno zanimiv poseg, ki bo najbolj od vseh razveselil ravno uporabnike otroške sobe. Mreže, gugalnice, mini plezalni balvani, stopničke, boksi in še kaj, so izredno privlačni elementi, ki z ločitvijo ubistvu ustvarjajo skupni prostor za sproščanje in igro. Na nek način se bariera pretvori v točko srečevanja, kjer bodo vaši otroci kvalitetno preživljali skupni čas in se nato vračali vsak v svoj umirjen delovno-spalni kotiček.
Ločitev prostora s pomočjo spalne površine je najlažje mogoče vzpostaviti nivojsko. Namesto s shranjevalnimi površinami navidezno bariero v tem primeru ustvarimo denimo s pogradom, ki ga ne umestimo ob eno od sten, ampak z njim predelimo prostor po sredini. Tako ustvarimo dva ločena ambienta, ki ustrezata potrebam vsakega otroka posebej.
Ena od možnosti je delitev otroške sobe s pomočjo predelnih sten, ki so lahko premične, delno premične ali fiksne. Kratkoročna rešitev, za katero niso potrebni resnejši posegi v prostor, so premične predelne stene, ki ji po sobi prenašamo in umeščamo glede na potrebe posameznega otroka. Če se odločimo za naprimer drsno ločevalno steno, ta omogoča, da sta otroka med seboj ob zaprti steni popolnoma ločena, z odpiranjem (drsenjem) stene pa se njuna bivalna površina ponovno združuje. Za razmejitev otroške sobe pa najbolj radikalno posežemo v prostor z umeščanjem fiksne predelne stene, saj z njo permanentno ločujemo in kasnejše modifikacije, ki jih denimo omogoča premična predelna stena, niso možne.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV