Vsakemu staršu se zdi skoraj nepredstavljivo, da je tisto malo sladko bitjece, ki so ga še včeraj imeli prislonjenega na prsi in mu prebirali pravljice za lahko noč, zraslo in začelo guliti šolske klopi. Prehod iz vrtca v šolo je stresen tako za starše kot za otroke, saj se začenja pomembno obdobje odraščanja, ko bo počasi treba plišaste medvedke in kocke postaviti na drugo mesto in dati prednost matematiki, slovenščini ter drugim bolj ali manj zabavnim ’rečem’.
A četudi se otrok pravzaprav uči ves čas, tudi skozi igro, je priporočljivo, da ob vstopu v učni hram tej priložnosti primerno spremenimo tudi njegovo okolje, torej otroško sobo – prostor, kje preživi največ časa. O tem, na kaj je potrebno paziti, ko preurejamo otroško sobo za šolarja, smo se pogovarjali z arhitektko Natašo Pevc. "Kot prvo mora vsak starš vedeti, kaj potrebuje otrok, ko je še v vrtcu ali doma, ter kaj potrebuje šolar. Za predšolskega otroka je pomembno, da ima na voljo prostor za igro, večje predale za shranjevanje igrač, mehke talne obloge, torej tapison ali tepih, šolar pa potrebuje prostor za učenje, veliko mizo, ergonomski stol in knjižne police. Vsekakor pa oba potrebujeta veliko dnevne svetlobe."
Kakšno pohištvo izbrati?
Ker načeloma otroške sobe ne prenavljamo oziroma preurejamo za kratek čas, pač pa za nekaj let, moramo pohištvo, barve sten in ostale elemente izbrati premišljeno. Treba se je zavedati, da se okus in želje otroka hitro spreminjajo in jim je preprosto nemogoče slediti, zato je pametno, da ne pretiravamo s kakšnim preveč izstopajočim pohištvom, na primer z elementi risanih junakov, te namreč prvo ali drugošolčki hitro prerastejo in v sedmem razredu verjetno ne bodo več tako navdušeni. "Smiselno je urediti sobo tako, da ko otrok zraste, je možna preureditev s čim manjšimi stroški. Da v osnovi pohištvo ostane, spremenimo samo dodatke (blazine, zavese, ročaje omar) in barve. Naj bo čim bolj trpežno in odporno proti mehanskim poškodbam, tako da bo čim dlje obstojno ter preprosto za vzdrževanje. Končna obdelava je lahko barvanje, a je taka površina bolj občutljiva na mehanske poškodbe kot les v furnirani in masivni izvedbi," opozarja arhitekta in dodaja, je potrebno paziti tudi na razporeditev. "Pohištvo moramo razporediti glede na vhod v sobo in dnevno osvetlitev. Posteljo umaknemo od okna, predvsem vzglavje. Če se le da, postavimo garderobno omaro za vrata. Pisalno mizo, ta naj bo dovolj velika, obrnemo tako, da bo imela dovolj dnevne svetlobe. Če je otrok desničar, naj pada svetloba z leve strani in obratno. Ne smemo pozabiti niti na namizno svetilko."
Kaj pa, če je otroška soba majhna?
Seveda je otroško sobo veliko lažje opremiti, če je ta večja. Tako lahko poleg nujnih elementov v prostor postavimo na primer kakšno boksarsko vrečo ali manjši koš, da našemu šolarju omogočimo tudi malce tovrstne sprostitve, žal pa je za mnoge to preprosto neizvedljivo. Nemalokrat se spopadamo s prostorsko stisko in v tem primeru je pri opremljanju otroške sobice potrebno še posebej paziti, da bo čim bolj funkcionalna. Arhitektka svetuje: "Če je otroška soba zelo majhna, jo je težje opremiti s tipskim pohištvom. Priporočam pohištvo po meri, da se izkoristi vsak centimeter prostora. Če prostor dopušča, je zelo funkcionalna vgradna omara, saj je poleg garderobe primerna tudi za shranjevanje igrač in knjig. Postelja je lahko na tleh ali pa dvignjena od tal in je spodaj prostor za omare ali pisalno mizo."
Kaj pa barve?
Barve so vedno delikatna zadeva. Saj veste, kakšni znajo biti otroci!?Danes jim je všeč modra, jutri zelena, potem bi spet radi vse pisano. Najbolj pametno je, da kupimo nevtralno pohištvo, torej naravno (les) ali v beli barvi in stene prepleskamo v barvah po želji otroka. Stene je namreč veliko lažje prebarvati ali prelepiti s fototapetami in dodati stenske nalepke kot pa zamenjati pohištvo. A vendarle je to odločitev posameznika.
Kot za konec še svetuje ga. Pevc, je vsekakor dobrodošlo, da pred odločitvijo, kakšno pohištvo in barve bomo za otroško sobo izbrali, prisluhnemo željam otroka: "Otrok naj sodeluje pri izbiri barv, dodatkov in dekoracije, ki pa se lahko z njegovim odraščanjem spreminjajo. Če je pohištvo bele barve, so lahko stene bolj živih barv ali opremljene s fototapetami. Če pa je pohištvo v barvah, pa naj bodo stene bele ali na določenih delih polepljene z dekorativnimi nalepkami. Lahko pa dekorativne nalepke uporabimo tudi na drsnih vratih vgradnih omar. Tudi sicer moramo upoštevati njegove želje, interese in dejavnosti. Sobo preuredimo tako, da bo imel dovolj prostora, ter da bosta imeli njegova domišljija in ustvarjalnost prosto pot."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV