Dominvrt.si
Podgana

Stvari, ki v vaš dom privabljajo podgane

L.M.
11. 05. 2024 05.00
0

Veliko je stvari, ki v hišo privabljajo žuželke in glodavce, in v večini primerov prav vse živali privlačijo enaki pogoji. Naj gre za miš, podgano ali kaj tretjega, vsaka izmed njih v vašem domu išče hranljiv obrok, vir vode in prijeten prostor za razmnoževanje. A poznavanje ugodnih pogojev zanje pomeni več možnosti za vas, da se jih znebite.

Miši, podgane in drugi glodavci pogosto zavohajo pogoje, ugodne za življenje, in se tako jeseni, ko zunaj že postaja mraz in je vedno manj hrane, naselijo v domovih. Slabo vzdrževani bivalni prostori hitro postanejo odprto vabilo za vstop najrazličnejšim škodljivcem.

Luči na terasi in zunaj hiše lahko privabijo miši in podgane.
Luči na terasi in zunaj hiše lahko privabijo miši in podgane. FOTO: Dreamstime

Ko se naselijo, pa potrebujejo le malo hrane in vode, da jih prepričamo, da ostanejo. Izognite se stroškom in težavam pri odpravljanju škode zaradi škodljivcev tako, da preprečite, da bi se v vašem domu sploh naselili. 

Mokra klet

Klet, ki je vlažna ali celo mokra, je več kot le neprijetna. Voda privablja vse vrste škodljivcev, vključno z žuželkami, glodavci, kačami in drugimi nezaželenimi bitji. Vlažnost v kleti lahko povzroči tudi nevarne strukturne poškodbe, predvsem zaradi termitov in gliv. Če želite ohraniti svojo klet suho, preverite raven in odtoke okoli svojega doma ter poskrbite, da deževnica ne bo pritekala v vašo klet, ampak stran od temeljev vaše hiše. Bodite pazljivi tudi na druge mogoče vire puščanja, vključno z okni. 

Zamašeni žlebovi omogočajo kopičenje vlage v bližini strešne linije. Poleg strukturnih težav so zamašeni žlebovi tudi vir vode za razmnoževanje živali. Preprečite, da bi se miši in druge živali zadrževale v vaših žlebovih, tako da jih jeseni in spomladi redno čistite. Pomaga lahko tudi namestitev ščitnikov za žlebove.

Visoka vlažnost

Miši in nekatere žuželke obožujejo vlažna mesta. Poškodovane cevi, zamašeni odtoki in celo slabo prezračene kopalnice so idealni pogoji zanje. Če je vaš dom vlažen, čim prej ukrepajte. Najbolj enostavno je uporabiti razvlažilec, ki bo iz zraka in sten odvzel odvečno vlago. 

Odpadki 

V smeteh vidijo miši priložnost za okusen obrok.
V smeteh vidijo miši priložnost za okusen obrok. FOTO: Adobe Stock

Nobena skrivnost ni, da ostanki hrane v smetnjakih privabljajo glodavce. Temu se izognemo tako, da smeti pravilno zapakiramo in zapremo ter ustrezno shranimo. Prepričajte se, da ste izprali materiale, ki jih je mogoče reciklirati, pa tudi, da vaš koš za smeti in 'kanta' oziroma smetnjak nista umazana.

Slabo vzdrževano okolje

Visoka trava in razraščeno grmovje dajejo zatočišče glodavcem, žuželkam in drugim bitjem, ki v hiši niso zaželena. Če jih ne želite v hiši, najverjetneje ne boste veseli niti, če jih srečate na vrtu, zato redno vzdržujte zelenico in ne sadite bujnega grmovja in dreves v bližini same hiše.

Umazana posoda 

Vsak še tako majhen in neznaten ostanek hrane je vabilo za mrčes in glodavce, umazana posoda pa pravi 'bife' za vse vrste škodljivcev. Poskrbite, da bo vaša kuhinja varna pred nepovabljenimi gosti, tako da po vsakem obroku pomijete posodo. Obrišite tudi pult, kuhalno ploščo in korito. 

Živila na kuhinjskih pultih

Vsak še tako majhen in neznaten ostanek hrane je vabilo za mrčes in glodavce.
Vsak še tako majhen in neznaten ostanek hrane je vabilo za mrčes in glodavce. FOTO: Adobe Stock

Nekatera živila se bolje obdržijo, če niso v hladilniku, a slaba novica je, da lahko zrelo sadje na pultu pritegne škodljivce. Da zmanjšate tveganje, ne pustite, da sadje predolgo stoji, preden ga zaužijete, ostanke in olupke pa zavrzite po vsakem obroku. Če svežega pridelka ne morete pojesti pravočasno, ga zamrznite za uporabo v smutijih ali pekovskih izdelkih ali shranite v zaprto posodo ali vrečko.

Odprtine in luknje okoli hiše

Da vstopi v vaš dom, miš potrebuje zelo majhno odprtino. Luknje ali vrzeli pod vrati so zato zanje dobre vstopne točke. Že najmanjša špranja zlahka postane vhod zanje, večje razpoke pa nudijo dovolj prostora celo večjim glodavcem. 

Luči na terasi in zunaj hiše

Tradicionalna luč na verandi, ki jo pustite prižgano le eno uro po sončnem zahodu, lahko med drugim privabi tudi miši, ki se, takoj ko odprete vhodna ali garažna vrata, zlahka preselijo v hišo. Boljša rešitev je zato namestitev varnostne razsvetljave, občutljive na gibanje in usmerjene stran od hiše. Ta se vklopi le takrat, ko je to potrebno.  

Mravelj v stanovanju ne ubijajte
Preberi še
Mravelj v stanovanju ne ubijajte
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854