Barve vplivajo na to, kako se počutite v prostoru, zato so v notranjem oblikovanju izredno pomembne. Toda katere so hladne in katere tople in kaj to razlikovanje sploh pomeni?
Med hladne se uvrščajo že omenjene zelena, modra in vijolična. Med njimi je edino modra tako imenovana primarna barva (poleg rdeče in rumene). Z mešanjem teh treh barv je mogoče dobiti poleg zelene in vijolične še oranžno.
Oranžna skupaj z rumeno in rdečo predstavlja tople barve. Dajejo vtis sonca in ognja. Hladne barve – nasprotno – spominjajo na rastlinje, nebo in vodo. Verjetno je zato njihov vpliv pomirjujoč.
Posledično naj bi prevladovale v prostorih za počitek kot tudi v manjših prostorih, saj jih vizualno večajo. Zato so pogoste v kopalnicah. Tople barve po drugi strani prostor vizualno manjšajo, kar pa je ravno tako lahko uporabno. Večji prostor naredijo bolj domačen.
Tople barve delujejo tudi bolj stimulativno, zato naj bi se uporabljale v prostorih, kjer čez dan ne želite postati zaspani. Toda pravzaprav je od posameznika odvisno, ali mu čez dan bolj odgovarja okolje, ki mu vliva energijo, ali takšno, ki ga pomirja. Nekdo, ki opravlja delo, ki mu dviguje krvni tlak, se bo verjetno raje obdal z nekaj zelene, modre ali vijolične.
Hladne barve za povrh hladijo prostor, zato je poleti priporočljivo, da jih uporabite za elemente, ki so zamenljivi (dekorativne blazine, prevleke itn.) Medtem ko so pozimi prevladovale tople barve, je sedaj čas za hladne.
Ta trik je uporaben tudi v sobah, ki so obrnjene na jug ali sever, saj slednje dobijo malo sonca in prve zelo veliko. Pri severni legi se zato zatecite k toplim barvam in pri južni k hladnim. To so skrivnosti notranjega oblikovanja, ki na prvi pogled niso opazne, a močno pripomorejo k temu, kako prijetno deluje soba.
Vendar ko bi radi učinek, ki ga imajo hladne barve, se morate zavedati, da lahko vijolična in zelena delujeta tudi toplo. Vijolična je kombinacija modre in rdeče in več kot vsebuje slednje, toplejša je in obratno. Zelena je podobno toplejša, če vsebuje več rumene, in hladnejša, če ima več modre.
Vedno morate biti pozorni na podton. Tudi rdeča je lahko bolj modra in s tem hladnejša ali bolj rumena in s tem toplejša. Vsaka barva deluje hladneje, če vsebuje več bele – če je torej svetlejša.
Kako pa je s samo belo? Nevtralne barve (še siva, rjava in črna) se po pravilu ne uvrščajo med hladne ali tople, čeprav v resnici večina belo in sivo dojema kot hladno in rjavo kot toplo. Črna je bolj nedoumljiva, a verjetno ste že doživeli, da v nasprotju z belo greje. Zato se prišteva k toplemu spektru. A spet je pomemben podton. Pri beli je ta lahko hladen ali topel, denimo moder ali rumen.
Ko izbirate barvno paleto prostora, se nikoli ne omejite le na hladne ali tople odtenke. Četudi bo denimo v spalnici prva stran prevladala, jo je treba uravnotežiti z drugo. Treba je dodati, da večinsko barvo v interjerju vedno predstavljajo nevtralne barve. Če je v spalnici večina elementov belih in rjavih, nato pa je stena vijolična, je lahko denimo preproga oranžna.
Da tudi nevtralne barve delujejo toplo ali hladno, dokazuje, kako dobro v interjerju denimo učinkuje kombinacija modre stene in črnega pohištva, kar je kontrast hladnega in toplega. Če ne želite pretemnega pohištva, uporabite le črne okvirje za slike in podobne akcente, pohištvo naj bo rjavo in belo.
Uporaba barv močno vpliva na prostor, a žal ni enostavna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV