Dominvrt.si
Vrata niso le še en kos stavbnega pohištva, ampak veliko več kot to. S pravilnim izborom lahko prostor še posebej oplemenitijo, sploh tista s skritimi podboji, ki na videz predstavljajo del stene, ali masivne različice, ki lahko predstavljajo izvrsten ambientalni kontrast. Previdni moramo biti le pri izbiri barv, ki naj sovpadajo ali s talno oblogo ali se navezujejo na pohištvo.

Pomemben kos stavbnega pohištva, ki ga pogosto jemljemo kot preveč samoumevnega

M.Mi.
06. 02. 2019 05.54
0

Pri izbiri stavbnega pohištva so notranja vrata tisti element, ki so na nek način že kar preveč samoumeven, da bi se z njim pretirano ukvarjali. A vendar prav med njimi ločimo glede na videz, tip zapiranja, materiale in izvedbo, zato je možnosti še kako veliko. Glede na to, da so vrata v prvi vrsti bariera, ki, podobno kot stena, ločujejo prehod med dvema prostoroma, če so zaprta; a ga odprta hkrati tudi povezujejo, je smotrno, da izberemo takšna, ki bodo izpolnjevala tako funkcijske kot tudi estetske zahteve.

Vrata so, podobno kot stena, v prvi vrsti bariera, a za razliko od slednje prostor lahko ločujejo, torej zaprta onemogočajo prehod med dvema prostoroma, ali pa ga kot odprta povezujejo. Zagotavljajo določeno intimo, saj nas zaščitijo pred hrupom, med nami in ostalimi uporabniki pa predstavljajo tudi vizualno ločnico. 

3 stvari, ki v dom vnašajo negativno energijo
Preberi še
3 stvari, ki v dom vnašajo negativno energijo

Glede na materiale ločimo med lesenimi masivnimi, lesenimi ivernimi, aluminijastimi, plastičnimi ali steklenimi različicami. Najbolj pogosto so pri nas, vsaj ko govorimo o stanovanjskih hišah, v uporabi lesena vrata.

Vrata niso le še en kos stavbnega pohištva, ampak veliko več kot to. S pravilnim izborom lahko prostor še posebej oplemenitijo, sploh tista s skritimi podboji, ki na videz predstavljajo del stene, ali masivne različice, ki lahko predstavljajo izvrsten ambientalni kontrast. Previdni moramo biti le pri izbiri barv, ki naj sovpadajo ali s talno oblogo ali se navezujejo na pohištvo.
Vrata niso le še en kos stavbnega pohištva, ampak veliko več kot to. S pravilnim izborom lahko prostor še posebej oplemenitijo, sploh tista s skritimi podboji, ki na videz predstavljajo del stene, ali masivne različice, ki lahko predstavljajo izvrsten ambientalni kontrast. Previdni moramo biti le pri izbiri barv, ki naj sovpadajo ali s talno oblogo ali se navezujejo na pohištvo. FOTO: iStock

Enokrilna vrata so najbolj pogosto vgrajena, že zaradi standardnih dimenzij (za sanitarne in ostale servisne prostore so v povprečju široka 80 cm, za dnevne prostore pa tudi 90 in več). Poleg enokrilnih so na voljo tudi dvokrilna, ki imajo denimo ožjo stranico lahko prepustno za svetlobo. Če se znotraj našega doma soočamo s pomanjkanjem prostora, lahko izberemo drsna vrata. So izredno praktična kar se tiče odpiranja in zavzamejo neprimerljivo manj prostora, kot vrata s krili, saj se ne odpirajo v sam prostor, temveč drsijo ob steni. Lahko so eno ali dvostransko vpeta in tudi glede uporabe materialov ni posebnih omejitev. Edina slabost drsnih vrat je ta, da ne omogočajo tako dobrega tesnjenja kot enokrilna vrata in posledično skoznje prehaja več hrupa. 

Vsestranski kompozit, ki ponovno osvaja moderne domove
Preberi še
Vsestranski kompozit, ki ponovno osvaja moderne domove
Drsna vrata so popolna izbira za majhna stanovanja, saj se odpirajo tako, da praktično drsijo ob steni. To pomeni, da ne ovirajo vstopa v prostor, nas ne omejujejo pri izbiri pohištva, pa tudi z estetskega vidika so izredno dobrodošla. Po drugi strani pa ravno zaradi samega sistema odpiranja tudi nekoliko slabše tesnijo in posledično niso tako odporna proti hrupu.
Drsna vrata so popolna izbira za majhna stanovanja, saj se odpirajo tako, da praktično drsijo ob steni. To pomeni, da ne ovirajo vstopa v prostor, nas ne omejujejo pri izbiri pohištva, pa tudi z estetskega vidika so izredno dobrodošla. Po drugi strani pa ravno zaradi samega sistema odpiranja tudi nekoliko slabše tesnijo in posledično niso tako odporna proti hrupu. FOTO: iStock

Ko se odločamo za primerna notranja vrata, je poleg upoštevanja dimenzij, ki jih prilagajamo namembnosti posameznih prostorov in načinu odpiranja, ključnega pomena tudi sam izgled vrat. Najbolj smiselno je, da se pri izbiri osredotočamo na talne in stenske obloge, predvidene za posamezen prostor in tako barvo kot material vrat prilagajamo le-tem. Če imamo skrbno izbrano že tudi pohištvo, pa ne smemo pozabiti tudi navezave nanj. V kuhinji denimo se lahko z vrati ujema barva ali celo finalna prevleka kuhinjskega pulta, prav tako je s stranicami omar. Navezava je smiselna tudi na samo talno oblogo, sploh če gre v obeh primerih za les.

Pri končnem izgledu vrat imajo veliko vlogo tudi podboji, ki so ravno tako lahko iz masivnega lesa, iverni ali aluminijasti. Vizualno lahko delujejo kot okvir z ravnim, S, L ali bombiranim robom, če gre za vidne podboje, medtem ko je pri skritih podbojih ravno obratno. V tem primeru vrata namreč na videz funkcionirajo ko del stene in so od nje ločena le s tanko borduro.

Vrata s skritimi podboji boste opazili v številnih sodobno opremljenih domovih, saj so resnično nekaj posebnega.
Vrata s skritimi podboji boste opazili v številnih sodobno opremljenih domovih, saj so resnično nekaj posebnega. FOTO: iStock
Prilagoditev, a ne na račun sodobnega videza
Preberi še
Prilagoditev, a ne na račun sodobnega videza
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698