Dominvrt.si
Pomoč pri čiščenju doma

'Vprašajo me: ali ne zmoreš počistiti sama? Ja, zmorem! A ne želim'

Karmelina Husejnović
17. 09. 2021 08.54
1

Najem čistilke ali čistilnega servisa za vzdrževanje čistega doma se morda marsikomu zdi nepotreben strošek in stvar, ki si jo lahko privoščijo le tisti, ki imajo debele denarnice. Vendar pa se je tudi pri nas v zadnjem desetletju takšna miselnost spremenila, predvsem pri mlajših generacijah. Te se namreč vse bolj zavedajo, da je čas neprecenljiv in da izgubljenega časa ne moremo povrniti. Zato namesto, da ga zapravijo za drgnjenje štedilnika, čas raje izkoristijo za dodaten zaslužek ali za kakovostno preživljanje časa z družino.

Generalno čiščenje stanovanja ali hiše nam vzame več ur ali celo več dni. Ta čas pa lahko mladi podjetnik izkoristi za dodaten zaslužek, ki je precej višji, kot odšteje za čiščenje. Družina pa si lahko s pomočjo čistilke "kupi" dragocen čas in vikende namesto ob pospravljanju, likanju in čiščenju preživi kje na prostem ali na kakšnem izletu. 

Mamica štirih otrok iz Škofje Loke nam je brez zadržkov priznala, da že 10 let plačuje čistilko, ki ji pomaga vzdrževati čist in urejen dom. "Trenutno imam dogovorjeno čiščenje na 14 dni. Za pomoč pri čiščenju doma sem se odločila predvsem zaradi prostega časa, ki sem ga pridobila z najemom čistilke," pravi. Čistilko po navadi zadolži za "generalno" čiščenje hiše: pomije tla, počisti kopalnico, okna, zamenja in opere posteljnino, občasno pa tudi pomaga pri likanju. 

Delo po navadi opravi zjutraj oziroma v dopoldanskem času, ko so člani družine v šoli in službi. Ali pa se dogovorijo, da se čiščenja loti, ko želi družina nekaj ur preživeti skupaj, na prostem. 

Čiščenje tal
Čiščenje tal FOTO: Shutterstock

Čeprav vse več ljudi čiščenje doma prepusti profesionalnim rokam, pa se o tem še vedno govori bolj po tiho. Nekatere je sram priznati, da jim dom čisti nekdo drug, saj ne želijo, da jih ljudje dojemajo za lene ali nesposobne. 

"Nekaterim se to zdi čudno. Mislim, da je problem v ženskah samih, da gre za nekakšno dokazovanje, kako vse zmoremo same. Mene celo vprašajo: 'Ali ne moreš sama?' Ja, lahko! Ampak ne želim. Želim čas zase. Čas z mojo družino, predvsem kvaliteten čas," pravi Škofjeločanka. 

Že nekaj let si pomoč čistilke občasno, enkrat na mesec ali dva meseca, privošči tudi štiričlanska družina iz Ljubljane. "Ker potrebujemo pomoč in ne zmoremo sami. Čistilka opravi generalno čiščenje oken, kuhinje, stranišč, posesa, pobriše prah in pomije tla," nam je zaupala mama Jasmina.

Različne cene: glede na urno postavko ali kvadraturo

Vsak, ki razmišlja o tem, da bi si priskrbel pomoč pri čiščenju doma, se najprej vpraša, koliko ga bo to stalo. Cene so zelo različne in so odvisne od številnih dejavnikov: od kraja, ponudbe in povpraševanja, obsega čiščenja in količine opravil, pa tudi od tega, ali se za čiščenje dogovorite s samostojno čistilko ali čistilnim servisom. 

Načeloma se cene za čiščenje stanovanja gibljejo med 10 do 16 evrov na uro. Nekateri pa čiščenje hiš, večjih stanovanj ali poslovnih prostorov zaračunavajo po kvadratnem metru. V tem primeru se cene vrtijo od dobrega evra pa vse do treh evrov na kvadratni meter. 

Čiščenje doma
Čiščenje doma FOTO: Shutterstock

Naša sogovornica iz Škofje Loke za čiščenje plačuje po urni postavki, ki se vrti okoli 10 evrov. Družina iz Ljubljane pa čiščenje hiše plačuje po kvadratnih metrih. Za 60 kvadratnih metrov odštejejo 50 evrov, za 100 kvadratnih metrov pa 80 evrov.

Kako se lotiti iskanja čistilke?

Na trgu je precej ponudbe, a naši sogovorniki prisegajo na preverjene ljudi. "Najpomembnejše pri izboru čistilke je priporočilo," pravi mamica štirih otrok iz Škofje Loke. "Prva čistilka je bila priporočilo znanke, verjetno mi je bilo zato tudi lažje spustiti nekoga v svoj intimni prostor," pravi in dodaja, da se ji zdi zelo pomembno, da imate stalno čistilko. "Ona se navadi na vaše navade in tako točno ve, kaj pričakujete, da bo očiščeno."

Jasmina pravi, da se je bilo sprva zelo težko navaditi na to, da tujo osebo spustijo v svoje zasebne prostore. Zato tudi njena družina prisega na to, da svoj dom zaupajo vedno isti osebi. "Najpomembnejše pri izboru čistilke je, da ji zaupam. Ostane sama v našem domu. Šele na drugem mestu po pomembnosti je dobro opravljeno delo. In opravi ga odlično," poudari. 

Čiščenje WC školjke
Čiščenje WC školjke FOTO: Shutterstock

Pomembno je tudi, da se s čistilko oziroma čistilcem natančno pogovorite in dogovorite, katerih opravil naj se loti, kaj lahko oziroma česa ne sme. Denimo, po navadi se dogovorite, da ne odpirajo omar ali predalov, da stvari postavijo na prvotno mesto, ko pobrišejo površine in podobno.

Ko najdete čistilni servis, s katerim ste zadovoljni, je dobro, da se z njimi dogovorite za pogostost čiščenja (enkrat na teden, na 14 dni, občasno). Preverite, ali je v ceno všteta celotna storitev. Pri dobrem servisu vam ni treba priskrbeti čistil in opreme, prav tako so v ceno vključeni stroški prevoza oziroma prihoda na dom. Za ceno in storitev se dogovorite vnaprej, da se izognete morebitnim nesporazumom.

Čistila
Čistila FOTO: Shutterstock

Dejstvo je tudi, da profesionalna pomoč pri čiščenju doma ni za vsakogar. Nenazadnje ni ravno enostavno nekoga spustiti v svoj dom in v svoje najbolj intimne prostore. Prav tako imamo lahko včasih različne poglede na to, kaj je temeljito čiščenje. Znanec, ki je izjemno občutljiv na čistočo in ima "fobijo" pred mikrobi, se je pred časom zaradi pomanjkanja časa odločil, da na pomoč pokliče čistilko. Ta je za čiščenje stanovanja porabila pet ur, a na koncu za njegove kriterije dom vseeno ni bil dovolj čist. Tako je po odhodu čistilke stanovanje še sam temeljito očistil. 

Ženska s sesalnikom
Ženska s sesalnikom FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698