Vzmetnica je lahko velik strošek, kadar ne kupujemo najcenejše, še dražja je bila nekoč in mnogi so jih imeli za vse življenje. Tega si danes skoraj ne moremo predstavljati. Ponudba na trgu je res velika, pravzaprav prevelika, da bi se lahko na hitro odločili za menjavo vzmetnice, čeprav morda približno vemo, kaj želimo in kaj nas pri sedanjem ležišču moti. Stare vzmetnice namreč izgubijo obliko, niso več čvrste in higienične.
Obenem pa se zaradi zdravstvenih težav, ki jih neprimerna vzmetnica še poslabša, odločimo za menjavo. Naš cilje je gotovo nakup kakovostne vzmetnice, ki ne bo spremenila oblike in jo bomo lahko imeli vrsto let. Zato pred nakupom dobro razmislimo, se pozanimamo o ponudbi v specializirani trgovini, opozorimo na posebne potrebe in vzmetnice v trgovini tudi preskusimo.
Poglejmo nekaj pomembnih dejavnikov, ki vplivajo na dobro spanje. Postelja za starejšo osebo mora biti dovolj visoka, da vstajanje in sedanje nanjo ni težavno, kar običajno hitro ugotovimo pri prenizki postelji. Postelja je lahko dovolj visoka z izbiro višjega posteljnega ohišja ali kadar gre za sestavljeno ležišče dveh vzmetnic, ena vrh druge. Včasih lahko obdržimo ohišje stare postelje, morda lahko mizar izdela podstavek za zvišanje, kupimo pa letvenik in novo vzmetnico. Odločimo se lahko za posteljni okvir, ki ima spodaj predale in je tako celotno ležišče dejansko višje. S tem pridobimo prostor za shranjevanje, vendar ima taka rešitev tudi svoje pomanjkljivosti. K postelji s predali, ki segajo do tal, težko pristopimo in postiljamo. Zato naj bo posteljni okvir na nogah ali pa naj bo spodnji rob okvira umaknjen noter, nad tem pa so predali. Izvedbe s predali omogočajo manj ali nič zračenja vzmetnice s spodnje strani.
Ležišče ima običajno letveno dno, ki je pomembno iz več razlogov; vzmetnica se primerno zrači, dobro podpira telo in hrbtenico, pri kakovostnejših izvedbah je trdoto mogoče uravnavati vzdolž cele dolžine ležišča. Obstajajo tudi izvedbe, pri katerih se vzglavni ali tudi spodnji del letvenika lahko dviga in spušča s pomočjo motorčka, ki se nahaja pod posteljo.
Pri zakonski postelji za starejše je bolje kot eno vzmetnico imeti dve ločeni. Zakaj? Zakonsko posteljo uporabljata dve različno težki osebi, ki morata imeti različno trdi vzmetnici. Tudi letvenik pod vzmetnico je temu primerno različno nastavljen. Če eden od partnerjev zboli, lahko rjuhe preoblačimo po potrebi le enemu. In tudi postiljanje dveh ožjih vzmetnic je gotovo lažje od ene široke.
Za prijetnejše spanje, dodatno toplotno izolacijo in zaščito vzmetnice poznamo številne nadvložke različnih debelin in trdot, ki se položijo na vzmetnico. Z njimi ležišče mehčamo, zaščitimo, dvignemo. Poleg tega pa lahko uporabljamo tudi zaščitne napenjalne rjuhe za zaščito vzmetnice in čez pogrnemo običajno rjuho. Za potrebe bolnikov so lahko pod rjuhami še nepremočljive podloge, napihljive blazine proti preležaninam in podobno.
Poskrbimo, da bo k dobri postelji sodila tudi prijetna in topla odeja, za poleti pa hladnejša in tanjša. Prav je, da tudi so tudi odeje pralne, če se radi potimo. Za pravo toploto in dober spanec pozimi pa mnogi še vedno prisegajo na puhaste pernice in volnene odeje.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV