Potres merimo s stopnjami, ki povzročijo manjši ali večji obseg škode. Zaradi potresov lahko pride tudi do škode na tleh, zgradbah in domovih. Čeprav se tej naravni nevarnosti ni mogoče izogniti, je škodo, ki jo pusti potres za sabo, mogoče izrazito zmanjšati. Da bi to dosegli, je treba sprejeti ustrezne varnostne ukrepe.
Ker je potres, vsaj s trenutnim znanjem, nemogoče napovedati, lahko 'udari' praktično kadar koli, zato je pomembno, da smo nanj pripravljeni. Poleg potresno varne gradnje obstaja tudi nekaj preprostejših načel in navodil, s katerimi se zaščitite, da bo škoda čim manjša.
Prepoznajte možne nevarnosti v svojem domu.
Prvi korak pri pripravi vašega doma na potres je prepoznavanje možnih nevarnosti. Sprehodite se skozi vsako sobo svojega doma in poiščite predmete, ki bi lahko padli ali povzročili poškodbe med potresom. To vključuje težko pohištvo, naprave in elektroniko, ki ni pritrjena na steno ali tla. Preverite tudi stenske police, nezavarovane omare in viseče predmete, kot so ogledala ali okvirji za slike. Ko prepoznate morebitne nevarnosti, jih lahko zavarujete in čim bolj zmanjšate tveganje za poškodbe ali škodo med potresom.
Zavarujte težko pohištvo in naprave.
Težko pohištvo in naprave so lahko med potresom izpostavljeni nevarnosti, če niso ustrezno zavarovani. Uporabite nosilce za pritrditev knjižnih omaric, komod in drugega težkega pohištva na steno. Naprave, kot so hladilniki, štedilniki in pralni stroji, morajo biti prav tako pritrjeni na tla ali ob steno. Upoštevajte navodila proizvajalca za pritrditev vsake naprave. Na ta način lahko preprečite, da bi ti predmeti padli in vas poškodovali.
Opravite vsa potrebna popravila v domu in na vrtu.
Preglejte stene, dimnik, temelje in strešnike, da preverite morebitne pomanjkljivosti. Če ugotovite, da jih imajo, jih čim prej ustrezno sanirajte, preden pride do katastrofe.
Uporabite dodatno oblogo iz vezanega lesa pod dimniki, da okrepite strope in preprečite, da bi opeke in malta padle skozi strop.
Pritrdite strešnike, ki bi zlahka odpadli, in pravilno pritrdite težko strešno kritino na strešni okvir, da zagotovite močno oporo strehe.
Pripravite načrt evakuacije.
Poleg tega, da svoj dom pripravite na potres, je pomembno, da imate pripravljen tudi načrt evakuacije. Določite varna mesta v hiši ali stanovanju in zunaj doma, kamor se lahko zatečete med potresom. Prepričajte se, da vsi v vašem gospodinjstvu vedo, kje so ta varna mesta in kako hitro priti do njih. Prav tako je pomembno, da imate določeno mesto srečanja zunaj svojega doma, če se boste morali evakuirati. Vadite svoj načrt evakuacije s člani vašega gospodinjstva, da bodo vsi vedeli, kaj storiti v nujnih primerih.
Preglejte zavarovalno polico
Občasno preglejte zavarovalno polico in preverite, ali bi ta v primeru potresa pokrila stroške obnove ob naravni nesreči. Pozorni bodite tudi na drobni tisk v pogodbi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV