Ko gre za požar, obstajajo določeni deli v hiši ali stanovanju, ki so tej nevarnosti izpostavljeni bolj kot drugi.
Kuhinja je prostor, kjer najpogosteje zagori.
![Kuhinja je prostor, kjer najpogosteje zagori.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2023/17f39becc49784cc4984_63157211.jpg?v=5412)
Kuhinja je prostor, kjer se začne največ hišnih požarov, po nekaterih ocenah približno polovica vseh domačih požarov. Med letoma 2017 in 2021 je bilo ugotovljeno, da je kuhanje glavni vzrok prijavljenih ter drugi najpogostejši vzrok smrti, povezan s požarom v stanovanjih. Številne od teh požarov povzročimo sami, s tem ko hrano pustimo na štedilniku brez nadzora ali pa gorljive snovi hranimo preblizu vira toplote ali celo pozabimo izklopiti štedilnik ali pečico.
Da bi se izognili kuhinjskim požarom, bodite pozorni na to:
Med kuhanjem ostanite v kuhinji. Če morate iz kakršnega koli razloga zapustiti hišo, izklopite štedilnik, pečico ali drugo napravo, dokler se ne vrnete.
Hrano, ki se kuha ali peče dlje časa, redno preverjajte. Tako boste še pravi čas opazili vodo, ki je povrela iz lonca, ali zažgano olje, ki se cvre v ponvi.
Predmete, ki se lahko hitro vnamejo – rokavice za kuhanje, papirnate brisače, kuhinjske krpe, embalažo za hrano, leseno posodo – hranite stran od štedilnika.
Majhnih otrok ne spustite blizu štedilnika brez nadzora. Ne samo, da je ta zanje lahko nevaren zaradi opeklin, ampak lahko pride tudi do požara zaradi postavljanja vnetljivih predmetov v bližino štedilnikov, pečic in drugih grelnih naprav.
Še posebej previdni bodite pri delu z olji in maščobami. Teh ni mogoče pogasiti z vodo. Ogenj, ki je nastal kot posledica vžiga olja, zadušite z mokro krpo ali gasilnim aparatom.
Če imate v kuhinji jedilno olje, ga hranite stran od štedilnika ali česar koli, kar bi lahko povzročilo iskrico in požar. Enako velja za plin, ki ga morda hranite v garaži, za avto, kosilnico ali kaj drugega.
![Če imate v kuhinji jedilno olje, ga hranite stran od štedilnika.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Aug2021/c118f28d1e23f86e4213_62606888.jpg?v=b6c4&fop=fp:0.47:0.50)
Kaj storiti, če v kuhinji zagori?
Če med kuhanjem opazite, da se je v ponvi vnel ogenj, jo pokrijte s pokrovom ter tako preprečite dotok kisika. Čim prej ugasnite štedilnik, dokler se vse popolnoma ne ohladi, pa se ga ne dotikajte več.
Pomembno je, da imate na dosegu roke gasilni aparat. Veliko kuhinjskih požarov vključuje maščobo in olje, kar pomeni, da bo voda stanje samo poslabšala. Z gasilnim aparatom lahko zlahka zadušite plamen, zato ga hranite stran od štedilnika, na dostopnem mestu v kuhinji ali sosednjem prostoru.
Ali je štedilnik po požaru sploh še varen za uporabo?
Po požaru, ki je zajel štedilnik ali pečico, je treba napravo, preden jo ponovno prižgete, temeljito očistiti. Da se prepričate, da je ta popolnoma brez ostankov in umazanije, očistite vse dele, vključno s sprednjimi steklenimi vrati in oknom. Morda boste morali celo uporabiti topilo, da odstranite ostanke saj.
Grozljiva izkušnja Zvezdane Mlakar
Izjemno neprijetno bližnje srečanje z ognjem je pred nekaj dnevi doživela tudi naša priljubljena igralka Zvezdana Mlakar, ki pa jo je na srečo odnesla brez poškodb, medtem ko njena mačka žal ni imela take sreče.
Kot je povedala za 24ur.com, se je požar začel v kuhinji, v hiši pa takrat ni bila sama, ampak je bil z njo tudi sin.
"Bil je povsem običajen dan. Sama sem se ravno spravila k pisanju, gledala sem čez okno. Sin je šel v klet, da bi zakuril. Ko se je vrnil, si je pripravil sendvič, vmes sva se pogovarjala. Bil je obrnjen s hrbtom proti oknu, nato pa sem za njim zagledala nekakšen čuden dim," je za 24ur.com povedala Zvezdana Mlakar. "Naenkrat mi je šlo čez glavo, da dim ne more biti od zgoraj, ker vidim, da prihaja od spodaj, in takrat sem dojela, da nekaj gori," je še dodala igralka.
Na Instagramu pa je med drugim tudi zapisala: "Moj dom je ranjen, globoko v drobovje, smo brez gretja in trenutno še brez marsičesa, kar je za normalno življenje pomembnega. A smo živi, dom še vedno stoji."
Dominvrt e-novice
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV