Na prvem mestu je uporabnost, nato dizajn
Elementi domovanja naj bodo lepi, vendar ne na račun uporabnosti. Razmisliti morate, kako živite, kako kaj uporabljate. Nato morate izbrati stvari, ki vam bodo prišle prav, ki vam bodo izboljšale življenje. Seveda to storijo tudi tako, da ga polepšajo. Kljub temu dizajn ne bi smel biti na prvem mestu. Najprej se v trgovini odločite, kateri kavči so udobni, nato med njimi izberite tistega, ki je videti najbolje. Uporabnost mora biti na prvem mestu tudi pri izbiri svetil, saj je najpomembneje, da je prostor osvetljen tako, da se v njem dobro počutite. Na drugem mestu je šele njihov videz.
Pravilo dveh tretjin
Prostor razdelite na tretjine. Le dve tretjini naj nato zavzema večje pohištvo – postelja, kavč, jedilna miza … Tretjina naj bo bolj prazna oziroma ima lahko kakšne manjše kose pohištva. Sicer bo prostor deloval prenapolnjen.
Pravilo dveh tretjin velja tudi za pohištvo. V dnevnem prostoru denimo kavč, ki je ob steni, ne sme biti daljši od dveh tretjin stene. Nato kavna mizica ob njem ne sme biti daljša od dveh tretjin kavča itn. Pravilo dveh tretjin je res uporabno, saj je narejeno po nekakšnem človeškem prirojenem čutu za uravnoteženost. Dejansko, kadar tega pravila ne upoštevamo, čutimo, da nekaj ni, kot bi moralo biti. Oziroma lahko pogosto pri svoji opremi ugotovimo, da smo to pravilo upoštevali tudi, ko ga še nismo poznali.
Pravilo 60–30–10
To pravilo se nanaša na barve. Ko izbiramo barvno paleto svojega domovanja, naj bo 60 odstotkov barv nevtralnih, 30 odstotkov malo močnejših oziroma drznejših ter le 10 odstotkov barv naj bo res drznih. Teh 10 odstotkov imenujemo tudi akcenti. Najlažje jih je v prostor vnesti z dekorativnimi predmeti. Oziroma je to tudi najpametneje. Močnejših in drznejših barv se prej naveličamo, toda če smo se odločili za rdeči kavč, ga verjetno ne bomo zamenjali kar čez noč, ko nam bo začel presedati. Drugače je, če smo se odločili za rdeče pregrinjalo ali dekorativne blazine. Lažje se bomo odločili za zamenjavo. Po drugi strani je napaka tudi, če v prostoru sploh nimate akcentov. Ti ga namreč poživijo.
Pravilo treh
Sliši se podobno kot pravilo dveh tretjin, a pomeni nekaj drugega. Ko stvari združujemo v skupine, je najbolje, če jih združimo v skupino treh. Denimo, ko obešamo slike, se odločimo, da bomo obesili eno ali pa tri oziroma pet, sedem … Ne pa dve ali štiri, osem … Znova gre za upoštevanje našega notranjega občutka uravnoteženosti.
Pravilo vertikalnih tretjin
To pa pravi, da mora biti najmočnejša, najtemnejša barva v spodnji tretjini in najsvetlejša v zgornji. Podobno je v naravi. Prst je spodaj, nato je zelenje in na koncu svetlo modro nebo.
Zvezda je lahko ena sama
Ne more biti čisto vsak kos pohištva in vsak dekorativen predmet v prostoru zvezda. Najbolje je, če vse skupaj izberemo tako, da le ena stvar zares pritegne pozornost. To pomeni, da ko stopimo v prostor, naš pogled sam zaide točno k temu elementu. Ne more biti čisto vse zelo posebno in nenavadno in močno. Potem bi imeli občutek, da je vsega preveč.
Ne sme se vse povsem ujemati
Prostor ne sme delovati, kot da ste eno popoldne vstopili v eno trgovino, odprli njihov katalog in v petih minutah izbrali set, ki se med seboj povsem ujema. Vse je le v nekaj barvah, v povsem istem stilu ... Takšen prostor deluje brez duše. Kot hotelska soba. Pa gre lahko za prekrasen dizajn. Priporočljivo je kombinirati več različnih elementov, da prostor deluje bolj intimen in zares "vaš."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV