To ne velja le za število tri
Pravzaprav velja tudi za števila pet, sedem, devet in tako naprej. Števila naj bi bila liha, lahko pa jih prepoznate tudi kot števila, ki jim v pripovedništvu pravimo pravljična. To pravilo torej ne velja le pri opremljanju, temveč tudi v grafičnem oblikovanju, fotografiji ... A pri opremljanju običajno govorimo o številu tri, saj nam druga števila pridejo manjkrat prav. Morda le, če želimo dekorirati stene tako, da nanje obesimo več manjših uokvirjenih slik in fotografij. Takrat jih lahko kombiniramo po pet, sedem, devet ... To bo za naše oči prijetnejše, kot če bo slik ali fotografij štiri, šest, osem ... Dejansko naj bi prav naši možgani delovali tako, da je za njih liho število zanimivejše vizualno doživetje. Posledično pa je zato tudi za nas.
Preberite si več o tem, kako dekorirati s slikami in fotografijami.
Absolutno, ko se odločamo, kako bomo okrasili stene. Nanje obesimo liho število slik, fotografij, dekorativnih krožnikov …
Z mislimi na liha števila pa tudi dekorirajmo prostore. Na polici, kavni mizici, pultu, okenski polici … naj bo liho število stvari. In te so lahko različne. Na kavni mizici sta tako lahko dve knjigi in na njima pladenj. Ali pa vaza z rožami in dve svečki.
A paziti je treba še na nekaj. Stvari naj bodo različno velike. Če imate denimo polico, naj na njej ne bodo vse stvari enako majhne. To bo spet zmotilo naš vizualni čut. Dekorirati je treba tudi v višino. Naj bo denimo namizno svetilo višje od knjig. Knjige pa višje od svečk. Vedno v tem primeru začnite dekorirati s stvarjo, ki je najvišja. Ostale položite glede na to najvišjo stvar.
Tudi pohištvo razvrščamo glede na pravilo števila tri
Ko imate občutek, da nekaj v sobi ni tako, kot bi moralo biti, je prav mogoče, da pri razvrščanju pohištva niste upoštevali pravila števila tri. Kaj to pomeni? Vsak prostor lahko razvrstite na več manjših delov. Večji kot je prostor, več ima lahko teh delov. Nato pa mora biti v vsakem od teh delov pohištvo razvrščeno glede na pravilo števila tri.
To pomeni, da obstaja en del dnevnega prostora, kjer je denimo najpomembnejši bralni stol. Ob njem je manjša omarica s policami, ki služi tudi kot mizica za odlaganje. In na njegovi drugi strani je visoko svetilo, ki omogoča večerno branje. Ni pa to njegov edini namen. Brez njega izbira pohištva ne bi bila uravnotežena. Če bi ta del prostora sestavljal še en stol, pa bi nas znova nekaj zmotilo. Dodati bi morali še nekaj. Denimo še eno visoko talno svetilo. Ali eno veliko sliko. Ali eno visoko lončnico. Spet je pomembno, da so stvari različno visoke. V tem primeru bo denimo svetilo najvišje.
Preberite si še, kako dekorirati s knjigami.
Tukaj si preberite še, s katerimi lončnicami lahko polepšate temnejše prostore.
Enako velja za izbiro barv in tekstur
Tudi to je pomemben del opremljanja. Če bomo v prostoru pazili, da je vse le v dveh barvnih odtenkih, bo to zelo monoton interjer, kjer se ne bomo počutili dobro. Vključiti moramo še en barvni odtenek. Prav tako moramo kombinirati liho število tekstur. Kaj mislimo s teksturami? Kavč bo imel eno teksturo in preproga pod kavčem bo imela drugo. Odeja na kavču pa ima lahko tretjo.
Več o tem, kako opremljati z barvami, si preberite tukaj.
Tukaj pa si preberite več o tem, kako opremljati z materiali in teksturami.
Pravilo števila tri je nekaj, čemur po navadi sledimo povsem intuitivno. To je očitno estetsko pravilo, ki je nastalo v naših možganih. A kadar nismo povsem zadovoljni z učinkom svojega opremljanja, lahko pravilo ozavestimo in pomislimo, ali smo ga upoštevali. Zelo pogosto se zgodi, da nekaj ni, kot bi moralo biti, ravno zato, ker smo to pravilo prekršili.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV