Dominvrt.si
izbira božičnega drevesa

Kako se pravilno lotiti izbire božičnega drevesa

Ma.K.
28. 11. 2023 11.30
0

Čeprav naj bi se božično drevo tradicionalno postavljalo dan pred božičem, se večina okraševanja loti že v začetku decembra ali še prej. Pri tem se vsako leto znova znajdemo pred veliko dilemo: okrasiti domovanje z umetnim drevesom popolnega videza ali se raje odločiti za naravno jelko, ki bo dom napolnila s pristnim božičnim vonjem?

Izvor božičnega drevesa sega daleč v zgodovino. Častile so ga že številne kulture, davno pred krščanstvom, s katerim danes povezujemo božično tradicijo. Egipčani so ob zimskem enakonočju domove okrasili z zelenimi listi datljevca, ki so simbolizirali zmago svetlobe in življenja nad temo. Tudi stari Rimljani so zimski solsticij slavili z zimzelenimi vejami, skandinavska plemena pa naj bi častila prav specifičnega zimzelena – jelko. 

Tudi tradicija krašenja zimzelenih dreves je dolga in simbolizira večno življenje. V času božiča so, takrat seveda zgolj z naravnim okrasjem, iglavce na severu Evrope začeli krasiti pred okoli pol tisočletja. Skozi stoletja so darove polj, sadovnjakov, gozdov in morja zamenjale kroglice, pentlje, zvončki, angelčki, zvezdice in drugo tipično božično okrasje iz umetnih materialov, ki ponujajo tako rekoč neskončne možnosti okrasitve ne le drevesa, temveč celotnega doma in njegove okolice. 

Kam po ideje za praznično okrasitev?

Ponudba božične dekoracije v prodajalnah je zadnja leta resnično bogata, zato se je pogosto težko odločiti, v kakšnem stilu okrasiti dom, da pričarate pravo božično pravljico. Po navdih se letos lahko odpravite v Colio Hubv dvorani A, BTC City Ljubljana, kjer je postavljen prvi BAUHAUS foto kotiček v Sloveniji. Gre za več različnih prazničnih kulis, postavljenih iz bogatega nabora praznične ponudbe trgovine BAUHAUS, ki jih z lahkoto poustvarite tudi doma. Tako lahko ubijete dve muhi na en mah: najprej se odpravite po navdih v Colio Hub, nato pa v trgovini BAUHAUS nakupite še ves material in dekoracijo, ki ju potrebujete za domačo izvedbo praznične okrasitve.

No, če smo čisto natančni, lahko obisk Colio Huba izkoristite še za eno izjemno pomembno praznično opravilo: božično fotografiranje! Prvi BAUHAUS božično-novoletni foto kotiček v Sloveniji je lahko namreč popolna kulisa za čudovite božične fotografije, ki jih ustvarite povsem sami – in to čisto zastonj! Vse, kar potrebujete, so družina, prijatelji sodelavci, s katerimi bi radi ustvarili nepozabne praznične spomine, in fotoaparat oziroma zgolj pametni telefon s solidnim fotoaparatom. 

S praznično fotografijo do čudovitih nagrad! Vsi, ki boste v prvem BAUHAUS foto kotičku v Colio Hubu ustvarili nepozabne praznične fotografije in jih delili v story na svojem profilu družbenega omrežja Instagram ter označili profil @bauhausslovenija, sodelujete v nagradni igri za bogate nagrade! BAUHAUS bo namreč tri fotografije nagradil z darilnimi karticami za 100, 30 in 20 EUR, ki so lahko kot nalašč za nakup novega kompleta svetlobnega okrasja ali popolno božično darilo! A pohitite, nagradna igra traja samo še do 17. 12. 2023!

Večna dilema: naravno ali umetno božično drevo?

A vrnimo se k osnovam! Še preden se lotimo iskanja ter izbiranja božičnega okrasja, je treba najti osrednji predmet, na katerega jih bomo postavili ter obesili – božično drevo! Pred leti okrog tega večjih dilem ni bilo, saj smo imeli na voljo le naravne iglavce v okoliških gozdovih. Danes pa je izbira veliko težja, saj so proti koncu leta večje prodajalne polne tako naravnih kot tudi umetnih božičnih dreves, ki so na voljo v številnih barvah in velikostih, košata in povsem simetričnega videza. Vsako leto se tako znajdemo pred veliko dilemo: dati prednost umetnim materialom, ki nam bodo služili več let, ali dom napolniti s pristnim vonjem naravne jelke?

Če je za vas na prvem mestu praktičnost, bo prava izbira umetno božično drevo, saj ga lahko uporabite več let zapored. Ker ni bojazni, da bi se posušilo in bi mu (pre)hitro začele odpadati iglice, ga lahko postavite že novembra. Ne glede na to, kako dolgo bo postavljeno, ne bo spremenilo barve, niti oblike. Poleg tega umetna božična drevesa sodobnega časa ne delujejo prav nič umetno; če so zelena, so lahko zelo podobna naravnim, sicer pa so na voljo v različnih barvah, poleg zelene predvsem v beli, izjemno priljubljen pa je zadnja leta še model zasneženega videza. Nekateri gredo še korak dlje in se odločijo za umetno božično drevo z že vgrajenimi lučkami. Bogato ponudbo najrazličnejših modelov božičnih dreves iz umetnih materialov najdete v trgovinah BAUHAUS, ogledate in naročite pa si ga lahko tudi na njihovi spletni strani. 

Naj bo naravno ali umetno – božično drevo je osrednji simbol prazničnega vzdušja!
Naj bo naravno ali umetno – božično drevo je osrednji simbol prazničnega vzdušja! FOTO: Arhiv naročnika

Kam po naravno božično drevo?

A ne glede na to, kako naravno je videti umetno božično drevo, nikoli ne more zares nadomestiti naravne smreke in jelke, ki dom napolnita s posebno praznično toplino ter edinstvenim vonjem po borovcih. Teh danes ni več mogoče enostavno najti v bližnjem gozdu, saj lahko drevesa iz lastnega gozda pridobite le na podlagi izdane odločbe o usmeritvah in pogojih za pridobivanje smole in okrasnih dreves. So pa v zadnjih letih na voljo pri za to specializiranih zasebnikih ter v nekaterih večjih trgovinah z božičnim programom. 

Naravna božična drevesa, ki so del bogate BAUHAS ponudbe, niso del divje narave ali gozdov, temveč ciljno, skoraj naravno gojeni okrasni izdelki, ki razbremenjujejo in dopolnjujejo divjo naravo. Gojijo jih v drevesnicah in na kmetijskih zemljiščih, zato ne ogrožajo gozdnih ekosistemov. Tudi sicer naravna božična drevesa večinoma gojijo na prav posebnih mestih, kjer stalno skrbijo za njihov naravni prirast. Kot vsa ostala drevesa, tudi ta proizvajajo kisik, in v času svojega življenja vplivajo na odstranjevanje ogljikovega dioksida iz ozračja. Dolgotrajna neprekinjena proizvodnja božičnega drevesa tvori trajno oazo za veliko biotsko raznovrstnost, od mikroorganizmov do plenilcev in ptic. 

Pa še nekaj praktičnih nasvetov ... 

Glavna slabost naravnih božičnih dreves je ta, da se začne v toplih prostorih hitro sušiti in jim začnejo odpadati iglice. To lahko v veliki meri preprečite tako, da kupite božično drevo, posajeno v lonec, rezanega pa takoj, ko ga prinesete domov, postavite v vodo in skrbite, da ima ves čas na voljo dovolj vlage. Da se božično drevo ne bi prehitro posušilo, ne sme biti blizu virov toplote, kot je radiator. Idealno je, da nimate pretoplega doma. Tudi lučke naj bodo takšne, ki ne oddajajo toplote. 

Nerodno je tudi odstranjevanje naravnega božičnega drevesa, sploh za tiste, ki živijo v bloku, saj mnogi niti ne vedo, kam ga zavreči. Prav zato so mnogi prepričani, da so umetna drevesa boljša izbira. A to ni nujno res. Umetno drevo je namreč narejeno iz plastičnih materialov, za izdelavo in razgradnjo katerih je potrebne veliko energije. Ko ga zamenjate, konča na smetišču, saj ga ni mogoče reciklirati. Naravno drevo pa lahko odpeljete nazaj v gozd ali odložite v zabojnik za biološke odpadke. Uporabite  ga lahko za kurjavo ali kompostirate in spomladi uporabite kot gnojilo na vrtu.

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836