Svetloba je eden glavnih simbolov božično-novoletnega časa. Luč, ki je po svetopisemskih pripovedih zasvetila sredi Betlehema, naj bi predstavljala upanje in optimizem, že nasploh pa nas svetleče okrasje v času, ko se dan že sredi popoldneva prevesi v noč, navdaja s toplino in z domačnostjo ter pomembno pomaga blažiti turobno sivino. Zato nikar ne odlašajte, hitro preverite staro zalogo lučk in naredite načrt okrasitve, da boste vedeli, koliko in kakšno praznično razsvetljavo je treba še dokupiti.
Lučke niso samo za na božično drevo
Tradicionalno je med prazniki z lučkami okrašeno božično drevo, največkrat s svetlobno verigo, na voljo pa so tudi osvetljene krogle, svečke, storži in zvezdice. Verigo lučk lahko spustite v večjo stekleno vazo ali velik kozarec za vlaganje. Svetlobne trakove z lučkami lahko položite še vzdolž nizke omarice oziroma stenske police in pustite, da se vije med predmeti, ki so na polici, ali pa z njimi okrasite sveže nabrane veje iz bližnjega gozda, ki ste jih postavili v visoko ozko vazo oziroma steklenico.
Ob načrtovanju dekoracije razmišljajte tudi o okrasitvi zunanjosti doma. Če živite v stanovanju, bodo to najbrž le okna in balkonska ograja, ki pa je kot prazno platno, na katerem lahko ustvarite pravo božično umetnino. Masivna božična girlanda, ki jo preprosto izdelate sami – potrebujete le smrečje, verigo zunanjih lučk in nekaj spretnosti, je le ena od idej za preprost, a še vedno izjemen praznični videz.
Tisti, ki živite v hiši, lahko pred vhod postavite tipične božične figure in hiške, ter okoli njih namestite svetlobno verigo ali pa izberete že osvetljene božične figure. Z lučkami lahko okrasite večino dreves na vrtu. Pri tem so drevesa brez listja pogosto boljši okvir za viseče luči kot klasični iglavci. Izberite drevo, ki ima zanimivo obliko in elegantne veje, ki bodo ob osvetlitvi videti še posebej vpadljive. Nenavadne oblike osvetljenih vej tako zvečer res postanejo čarobne.
Kam po svetlobno praznično okrasje?
Božično razsvetljavo lahko nakupite praktično povsod, zato je dobro najprej ustvariti celotni načrt osvetlitve in se potem podati v fizične ali spletne trgovine ter si ogledati ponudbo. Mi smo pokukali s spletno trgovino BAUHAUS, ki je letos resnično dobro založena s svetlečim okrasjem vseh vrst, barv in oblik: od svetlobnih verig in zaves različnih dolžin, modelov in barv, svetlobnih cevi, pa vse do tipičnih prazničnih figur, kot so snežinke, snežaki, Božički, jelenčki, zvončki, zvezde in sladkorne palice. Vso razsvetljavo lahko v njihovih trgovinah tudi preizkusite, če pa potrebujete idejo, kako lučke kombinirati s preostalo praznično dekoracijo, pa se nujno ustavite v Colio Hubu, v dvorani A, BTC City Ljubljana, kjer najdete prvi BAUHAUS foto kotiček v Sloveniji.
Gre za dve praznični kulisi, postavljeni in opremljeni z dekoracijo in okrasjem iz trgovine BAUHAUS, ki služita kot zakladnici idej za praznično okraševanje, obenem pa predstavljata popolno ozadje za čudovite božične fotografije, za katere potrebujete zgolj pametni telefon s solidnim fotoaparatom. Nič dogovarjanja glede datuma fotografiranja, nobenih posebnih priprav in povsem zastonj. Kako je to videti v praksi, lahko preverite v spodnji galeriji!
Na kaj paziti pri nakupu prazničnih lučk?
Pri nakupu prazničnih lučk bodite pozorni na oznake. Osvetlitev za notranje prostore je namreč označena s kratico IP20, kar pomeni, da niso zaščitene pred vlago in brizganjem vode ter zato namenjene izključno za uporabo v zaprtih prostorih, saj niso odporne na vlago. Praznične lučke za zunanjo uporabo pa so opremljene z oznako IP44, kar pomeni, da jim ne moreta do živega niti vlaga niti prah, saj so zaščitene pred vsemi telesi s premerom več kot 1 mm (npr. žico) in pred brizganjem vode z vseh smeri.
Če se odločite za lučke na baterije, se vam ni treba ukvarjati z razdaljo do vtičnice, prav tako vam električni kabel ne bo kvaril podobe končne dekoracije. Po drugi strani pa imajo baterije omejeno dobo delovanja, zato se je treba dobro založiti z rezervnimi polnili. Pri lučkah na elektriko pa velja staviti na take, ki ponujajo možnost stikala oziroma imajo vgrajen časovnik. Nočno izklapljanje je varčnejše, prav tako je manjša tudi verjetnost vžiga.
Svetlobno okrasje iz klasičnih žarnic praviloma oddaja bolj rumenkasto, toplejšo svetlobo, kar v hladnih zimskih večerih ni nepomembno. Dobro se poda k rustikalnim okraskom iz lesa ali okraskom v rdečih in zlatih tonih. Prav tako so klasične svetlobne verige običajno veliko cenejše od modernih modelov z LED-žarnicami, ki pa se ponašajo z nižjo porabo energije in so v večini primerne tako za notranje kot tudi zunanje prostore. Svetila v hladni beli barvi so primerna za sodobnejše interierje. Lepo se ujemajo z okraski v modro-srebrni ali drugih hladnejših barvah.
Če bi radi preverili, kako sta obe vrsti žarnic videti na konkretnih prazničnih dekoracijah, se v predprazničnem času ustavite v Colio Hubu, v dvorani A, BTC City Ljubljana, kjer so v prvem BAUHAUS foto kotičku v Sloveniji predstavljeni primeri tako klasičnih kot LED prazničnih osvetlitev. In ko boste že tam, naredite še serijo prazničnih fotografij, saj vam lahko te prinesejo lepo nagrado!
Poskrbite za varno namestitev
K dolgi življenjski dobi lučk med drugim prispeva tudi njihova varna in pravilna namestitev. Ob pritrjevanju na balkon vrv z lučkami ovijte okoli balkonske ograje, če jih želite namestiti na okno, pa si lahko pomagate s kavlji, ki jih lahko kupite posebej v ta namen. Za božične lučke bo pogosto potreben podaljšek, zato poskrbite, da boste kupili takega, ki je odporen na vremenske razmere.
Sponzorirana vsebina