Dominvrt.si
prazniki

Tako ne bomo zapadli v praznično malodušje

arh. Barbara Železnik Bizjak
15. 12. 2020 08.13
0

December je mesec praznovanja in pričakovanja praznikov, letos pa še posebej mesec upanja, da bi bilo kmalu vse po starem. Mnogi starejši so v teh dneh sami, osamljeni in prisiljeni ostati bolj izolirani kot sicer. Čas si zapolnimo z izdelavo okraskov, tudi peko piškotov, in se ne prepustimo malodušju.

Naj bodo možnosti še tako omejene, se lahko znajdemo in najdemo nekaj zamisli in možnosti, kako si dom v teh decembrskih dneh polepšamo. Ko nas obiščejo vnuki, ustvarjajmo skupaj, če pa se ne moremo srečati, ustvarimo okrasje sami, ga poslikamo in jim slike pošljemo. Morda pa lahko z njimi ustvarjamo na daljavo s pomočjo videoprenosa.  

Preprosti zašiti okraski, ki smo jih naredili skupaj z vnuki, so še posebej dragoceni.
Preprosti zašiti okraski, ki smo jih naredili skupaj z vnuki, so še posebej dragoceni. FOTO: Profimedia

Za izdelavo domačih okraskov ne potrebujemo posebnih spretnosti in dragih materialov, saj doma gotovo najdemo polno stvari, s katerimi bomo lahko ustvarjali. Na vsakodnevnem sprehodu zavijemo v gozd – če smo lahko skupaj z vnuki, naredimo z njimi prav malo raziskovalno odpravo. Na tleh poiščemo zanimive kose lubja, polomljene suhe veje, smrekove ali borove storže, svež mah. Zraven dodamo kakšno vejo, bršljan. Zanimiva sta tudi posušena praprot in razno rastlinje, uporabimo pa lahko tudi kakšen zanimiv ploščat kamen.  

Zelenje lahko razprostremo vzdolž prazne okenske police v zanimivo pomanjšano podobo narave ali pa si za to poiščemo podolgovat podstavek, krožnik ali širšo posodo. Poskusimo poustvariti naravni videz in uporabimo najrazličnejše prinesene materiale. Otroci lahko iz storžev in nekaj lepila ali kartona naredijo živali, jih pobarvajo, morda tja postavijo majhne igračke. Za dekoracijo pa lahko raztresemo tudi orehe, lešnike. Dodamo še LED-lučke in kakšno svečo v stekleni posodici kot okrasek. Tudi okrog adventnih svečk lahko sami dodamo in razprostremo bršljanove liste, mah in kakšno okrasno jagodičevje. Jaslice pa ustvarimo z mahom in zelenjem, kupljenimi ali doma narejenimi figuricami in nekaj domišljije. 

Papirnate božičke lahko delate skupaj z vnuki.
Papirnate božičke lahko delate skupaj z vnuki. FOTO: Profimedia

Če bomo namesto prave smrečice letos krasili umetno, pa je morda vseeno lepo, da imamo v vazi tudi nekaj naravnih vej, lahko so smrekove, borove ali gole. Veje okrasimo enako kot smrečico ali jih ovesimo le z lučkami. Spečemo lahko čvrste medenjake ali piškote različnih oblik, ki jih skupaj okrasimo s sladkorjem in jih obesimo na veje. Tako lahko storimo tudi z bonboni ali čokoladicami v pisanih papirčkih, ki bodo do konca novoletnih praznikov gotovo izginili z vej. Zahtevnost izdelave okraskov prilagodimo otrokom. Če nimamo drugega pri roki, je uporaben že star zavijalni papir ali darilna vrečka, iz katere izrežemo srca, kroge, zvezde in podobno. Po dva zlepimo skupaj, da so pisani na obeh straneh, ju prebodemo s šivanko in obesimo. Na veje lahko obesimo tudi suho sadje, sešijemo preproste okraske iz blaga, ki so videti kot pajacki, zvezde. Iz kosov stiropora, ki ga ovijemo v koščke zavijalnega papirja in prevežemo z živobarvnim trakom, naredimo paketke in jih obesimo na veje v vazi ali na jelko. Če bodo vsi enaki, bo videz še posebej eleganten.  

Gotova pomaranča s svečo, lahko dodamo tudi nageljnove žbice, da bo bolj dišalo.
Gotova pomaranča s svečo, lahko dodamo tudi nageljnove žbice, da bo bolj dišalo. FOTO: Profimedia

Skupaj lahko ustvarimo tudi kakšno drugo zanimivo okrasje, ki ga bomo postavili na praznično mizo ali pa nam bo krasilo stanovanje pred vhodom, pri kaminu ali kje drugje. Iz narezanih papirnih trakov lahko delamo tudi okrasne verige. Za nekaj zanimivih trenutkov skupaj z vnuki izdelamo domač svečnik iz pomaranče. Izberimo eno ali več pomaranč čim pravilnejše oblike, da lahko stojijo pokonci, sicer spodaj odrežemo tanek kos. Pomarančo na sredini prerežemo počez in obe polovici previdno izvotlimo z nožkom in žlico, da ne poškodujemo lupine. Meso pomaranče pa otrokom postrežemo skupaj s koščki banane in stepeno smetano. Na vrhu gornje polovice pomaranče zatem s kovinsko zvezdasto šablono za piškote napravimo luknjo, lahko pa jo izrežemo tudi drugače. Na dno spodnjega dela postavimo prižgano čajno svečko in pokrijemo s pokrovom. Ker je na vrhu luknja, bo svečka lepo gorela, obenem pa bo zadišalo po pomaranči. Vseeno postavimo na negorljiv podstavek in pazimo, da ne pustimo izdelka samega, da se ne vname.  

Včasih pa je za praznično vzdušje morda dovolj že, da pogrnemo svež prt, prižgemo svečke in na mizo postavimo skledo rdečih jabolk in orehov ter domače pecivo. Naj bo december mesec veselja in upanja.  

Peka domačih piškotov je lahko zabavna za enega ali v družbi.
Peka domačih piškotov je lahko zabavna za enega ali v družbi. FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698