
Predvsem je pred nameščanjem prazničnega okrasja in smrečice čas, da pospravimo navlako, ki se je v nabrala v stanovanju, morda še toliko bolj v preteklem letu, ko smo več doma. Tiho in počasi nam polni omare in kote, tudi na stopnicah se hitro znajde in predvsem starejšim ter majhnim otrokom otežuje varno gibanje. Starejši so pogosto pretirano varčni, shranjujejo in težko zavržejo stvari. Tudi težje sami pospravljajo, nimajo moči ali se hitro utrudijo. Pogosto vedo, da je vsega preveč in prostorov ni več moč pospraviti. Poleg tega jih preveč navlake ovira pri gibanju in uporabi prostora. Skupinsko družinsko pospravljanje pred prazniki je lahko tudi zabavno, ko vnuki slišijo zanimive zgodbe iz preteklosti in odkrivajo nove stvari.
Poskusimo vsaj v dnevnem prostoru umakniti stvari, ki ovirajo gibanje in zmanjšujejo občutek prostornosti. Velikokrat jemljejo prostor majhne in večje lončnice, mnoge med njimi tudi manj lepe, ker smo preprosto navajeni, da so tam. Namesto lončnic, ki jih prestavimo v drug prostor med prazničnim časom, naj zelenje prinese smrečica in drugo naravno okrasje. To so lahko dolge vitice zelenega bršljana, smrekove in borove veje, pa tudi gole veje z jagodičjem ali brez, suho travniško cvetje in razne trave ter storži raznih vrst in velikosti.

Uporabimo lahko še orehe, lešnike, mandarine in rdeča jabolka. Lepo zeleno barvo ima pozimi mah. Morda sami naredimo adventni venček, ki je lahko povsem zelen in naravnega videza, morda zelo poenostavljen iz golih vej z dodanimi svečkami. Kupljeno osnovo za venček ovijemo z večjimi kosi mahu in ga prevežemo z zeleno žico. Za žico zatikamo manjše vejice, z lepilom ali vročim silikonov pa lepimo še jabolka, orehe, arašide in druge plodove ali okraske.
Pri nameščanju zelenega okrasja se držimo pravila, da je bolje okrasje združiti na enem mestu, kot pa ga razdrobiti po vsem prostoru, vseh stenah in policah. Namesto smrečice je lahko nekje v prostoru velika košara ali vaza z zelenimi ali tudi golimi vejami, ki jih okrasimo z obeski ali samo lučkami. Na veje lahko obesimo domače piškote, bonbone, lizike ali doma izdelane papirne okraske. Seveda pa so lahko okraski tudi kupljeni, a poskusimo ustvariti čim bolj skladen videz. Eleganten videz dajejo krogle ene barve, a različnih velikosti. Klasično rdečo barvo, ki se lepo poda zelenju, lahko kombiniramo z nekaj srebrne barve, trakovi ali karirastim blagom v rdeči barvi. Na mizo poleg naravnega okrasja postavimo tudi svečnike, morda steklene posode s čajnimi lučkami. V tem času prav pride tudi prt – morda bel z dodatnim tekačem, ki je bolj prazničnega videza, pri čemer pridejo do izraza vsi okraski.

Letos so še posebej modni karirasti škotski vzorci. Pazimo le, da ne bomo pretiravali z množico različnih vzorcev in barvitimi dodatki. Izberimo si eno tematiko in en vzorec ter se tega držimo. Elegantnejša kombinacija od kontrastne so različni odtenki kremastih, belih in sivih tonov, dodamo pa lahko na primer kariraste prtičke.
Tudi z nekaj majhnimi spremembami v dnevni sobi lahko pričaramo praznični občutek. Blazine, ki so na kavču, preoblečemo, elegantne so lahko bele, kremne, sive, mehke in kosmate ali pletene. Za eleganten videz se izogibajmo mešanju pisanih in kričečih božičnih motivov, ki prostor hitro spremenijo v kičastega. Dodamo okrasno odejo, lahko je bela, rdeča, zelena ali karirasta. Poletne in pisane okraske na policah za nekaj časa pospravimo. Ob kamin postavimo košaro z vejami in zelenjem, morda le napolnjeno z velikimi storži. Veliko lanterno s svečami postavimo zraven in sveče bodo lahko varno gorele dlje časa. Z nizi nežnih rumenih lučk pa si damo duška, okrasimo zanimivo mesto v prostoru, jih potisnemo v prazno stekleno vazo ali položimo pred ogledalo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV