Ko gre za kletno ali polkletno stanovanje je cena tako za najem kot tudi za nakup izredno mamljiva. A pred tem se moramo vprašati, kakšne so prednosti in kakšne slabosti življenja 'pod nivojem'.
Med prednosti zagotovo lahko štejemo velikost prostorov, ki so ponavadi, sploh če gre za kakšno enodružinsko hišo, manj predeljeni in posledično večji. Poleg tega omenjena stanovanja nudijo nekoliko več zasebnosti, saj imajo višje pozicionirana in nekoliko ožja okna, hkrati pa je dostop do stanovanjske enote hiter in enostaven, saj se nahaja vzporedno z nivojem oziroma nekaj stopnic pod njim. Pogosto imajo polkletna stanovanja tudi ločen lasten vhod, kar nudi dodatno zasebnost. Tudi ko gre za selitev ali pa vsakodnevne sprehode s hišnim ljubljenčkom, je prihranjene veliko slabe volje s premoščanjem višinske razlike v stavbi.
Ko govorimo o slabostih, pa je potreben nekoliko bolj tehten razmislek in podrobnejši pregled stanja samega stanovanja, v katerem boste podnajemnik ali celo novi lastnik.
Svetloba
Prvo vprašanje je zagotovo dotok naravne svetlobe. Glede na to, da so okna v polkletnih stanovanjih pozicionirana nekoliko višje kot je običajno in se dejansko odpirajo na direktno na ulico, ali v malo boljšem scenariju na dvorišče stavbe, je treba vedeti, do bo sončne svetlobe v povprečju bolj malo. Glede na tlorisno zasnovo celotne zgradbe so omenjena stanovanja velikokrat zasnovana tudi tako, da naravna svetloba prehaja v prostore le z ene strani. To pomeni, da so servisni in mogoče celo spalni prostori brez naravne svetlobe. Pomankanje le-te se sicer da dokaj uspešno nadomestiti tudi z zagotovitvijo dovolj umetne osvetlitve ali vsaj delno povezati prostore brez svetlobe s tistimi, ki jo imajo.
Varnost
Nivojska umestitev stanovanja in razmeroma neoviran dostop do njega pa sta za lastnike lahko tudi velik minus – in hkrati velik plus za potencialne vlomilce ali tatove. Stanovanja v polkleti, pritličju ali visokem pritličju so na največjem udaru in iz tega zornega kota zagotovo manj varna kot denimo tista od drugega nadstropja naprej. Rešitev je ali v namestitvi zaupanja vrednega varnostnega sistema ali namestitev ustrezne mehanske zaščite, denimo rešetke na oknih.
Toplotno ugodje
Kar se tiče temperature stanovanja, je verjetnost, da vam bo poleti prijetno hladno skoraj gotova. V prvi vrsti zaradi nizke izpostavljenosti sončni svetlobi in tudi pozicije sten, saj so slednje v polkletnih stanovanjih vsaj deloma vkopane v zemljino. Klimatska naprava za hlajenje poleti tako po vsej verjetnosti ne bo potrebna,medtem ko je v hladnejših mesecih med ogrevalno sezono stanje lahko precej drugačno. Če je stavba pravilno in zadostno izolirana, tako z ogrevanjem kot tudi s stroški le-tega ne bo težav. Če gre za pomanjkljivo izolirano polklet pa lahko nastanejo problemi zaradi visoke zračne vlažnosti. Zidove v stiku s terenom je namreč prav tako kot tiste v višjih nadstropjih potrebno zadostno segrevati, hkrati pa moramo v vseh obdobjih leta skrbeti tudi za primerno zračenje stanovanja.
Izredne razmere
Če je stanovanje umeščeno znotraj stavbe, ki je locirana na poplavnem območju, se je potrebno zavedati, da so prav kleti in polkleti tiste, v katerih omenjene naravne nevšečnosti, na katere žal nimamo vpliva, povzročijo največ materialne škode.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV