Dominvrt.si
osrednji prostor

Triki arhitekta, ki tudi majhno stanovanje spremenijo v razkošen dom

V.H.
17. 01. 2024 05.00
0

Le kdo ne sanjari o svojem domu, ki bi bil kar najbolje prilagojen našim potrebam, hkrati pa bi bil še vizualno izjemno privlačen? Priznanemu slovenskemu arhitektu se je želja uresničila, saj je sodeloval pri prenovi lastnega stanovanja po svojem okusu, hkrati pa so mu prišle prav tudi večletne dragocene izkušnje.

Aleksander Vujović je arhitekt in scenograf, dobitnik številnih nagrad, ki se je znašel istočasno v vlogi projektanta, naročnika in uporabnika, saj sta s svojo ženo Aleksandro kupila stanovanje v anonimnem dvojčku iz sedemdesetih let na ljubljanski Koleziji. Sledila je predelava in obnova stanovanja, ki je trajala kar nekaj mesecev in vas bo zagotovo navdušila, saj sta 47 kvadratnih metrov spremenila v dom, ki ga preprosto morate videti. 

Potrebe in zmogljivosti 

Ni skrivnost, da je naloga arhitektov združiti estetske vidike s funkcionalnimi potrebami, ki se lahko razlikujejo od posameznika do posameznika. "Z ženo sva dolgo časa razmišljala o svojih potrebah in zmogljivostih," poudarja Aleksander Vujović, saj je pomembno, da se v svojem domu prijetno počutimo. "Bistvena potreba, poleg imeti streho nad glavo in posteljo za spanje, je gotovo bila želja, da lahko gostiva nekoga na krajši ali srednji rok, kajti imava veliko prijateljev. Sva na nek način ekstrovertirana človeka, ki se veliko družita."

Prilagodljivo stanovanje za par z gosti 

"Tokrat smo videli priložnost, da se ta tloris da nekoliko predrugačiti, ne da bi zares posegali v statiko hiše, in sicer smo dobili večji prostor iz dveh manjših prostorov, ki ju je ločevala predelna stena med takratno dnevno sobo in spalnico," pojasni Aleksander, ki je s svojo ekipo našel zanimive rešitve, s katerimi so optimizirali tudi osrednji prostor. 

Slednji zdaj ponuja obilo možnosti raznolike uporabe, pa naj si bo za druženje ob dobri hrani, manjše delavnice, predavanja, kino večere in še in še, hkrati pa je zadržal prvotni funkcijski značaj. "Tudi zdaj se v njem prebiva in spi, vendar z nekaterimi modalitetami."

Aleksander Vujovič, arhitekt: »Arhitektura je poklic, ki omogoča široko paleto udejstvovanja in razmišljanja o prostorskih rešitvah.«

Združevanje in mehko ločevanje prostorov 

Fleksibilnost igra pomembno vlogo, kadar gre za manjša stanovanja, saj more zadostiti različnim potrebam. "Da se da hitro spremeniti njegov značaj, bodisi tekom dneva bodisi na daljši rok."

Osrednji prostor je v tem primeru delovna, bivalna, družabna in spalna prostorska celota. Fiksno pohištvo, ki je izdelano po meri, pa je dobilo svoje mesto na nasprotnih straneh, in sicer ob steni. 

Inovativne in praktične rešitve

Garderobna omara ni samo navadna garderobna omara, ki je namenjena shranjevanju oblačil, knjig in tako naprej, ampak v sebi skriva tudi zložljivo zakonsko posteljo. Preden se odpravimo spat, jo le spustimo in že imamo na voljo spalnico. 

Modularno sedežno pohištvo se lahko sestavlja v različne konfiguracije, med drugim v dodatno zakonsko posteljo za goste. Prav tako je na kolesih, zato ga lahko kadar koli odmaknemo, če nam je v napoto.

Premična zavesa je skrit element, ki omogoča mehko delitev spalnega in dnevnega prostora ali ločevanje dveh zakonskih spalnic. Njena prednost pa je tudi v tem, da če ne želimo vsakodnevno pospravljati postelje, jo z zaveso preprosto zakrijemo ter dobimo dva neodvisna prostora, spalnico in dnevno sobo. 

Večnamenski regal je avtorsko zasnovan in predstavlja hibrid delovne mize, zložljive jedilne mize, sočasno pa ga lahko uporabimo kot razstavno oziroma odlagalno površino. Narejen je iz jeklene konstrukcije in lesenih ploskev. 

Manjša ali večja jedilnica se lahko spreminja po potrebi z dodajanjem aluminijastih in po meri narejenih vrtnih miz ter stolov. Še več, jedilno mizo lahko podaljšamo tudi do 4 metre, če želimo gostiti večjo družbo. 

Trendi in učinkovitost 

"Trendi so vedno tak dvorezni meč. So nujen del katerega koli kreativnega procesa, hkrati pa so velika past, da deluješ konvencionalno, da zadostiš nekaterim formalističnim vzgibom, ki niso nujno v skladu ali v funkciji potreb končnega cilja," opozarja Aleksander. In prav zato je pomembno, da se ne omejimo v razmišljanju, ampak da naredimo natančno analizo, kaj v resnici potrebujemo in bo tudi delovalo, kot želimo. 

Premišljena izbira barv 

Skupaj z ženo sta se odločila za stanovanje v črno-beli kombinaciji, in sicer sta z belim odtenkom optično povečala prostor, hkrati pa svetlejše barve dajejo občutek luksuza oziroma sugerirajo razkošje. "Svetel prostor je dober prostor, če je manjši," sočasno pa moramo biti pozorni, da ne postane preveč pust in sterilen. 

"Da ni presterilen, je treba imeti nekatere akcente. Za te sva se pa odločila v črni barvi, v kontrastni barvi, in je previdno dozirana. Tam, kjer se največ zadržujeva, je tega mogoče najmanj, medtem ko je v kopalnici največ, kjer je prostor intime ali večerne intime in tako naprej. Kuhinja je nekaj vmes ..." pripoveduje Aleksander.

Torej, prihodnjič vam bomo predstavili še kuhinjo in kopalnico, ki lepo dopolnjujeta to čudovito črno-belo stanovanje na 47 kvadratnih metrov, in sicer na našem spletnem portalu Dominvrt.si, kjer lahko najdete veliko koristnih nasvetov in navdihujočih idej za svoj dom. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698