Dominvrt.si
radon

Nevaren plin, ki ga imamo doma!

N.J.
21. 02. 2019 08.28
0

Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

radon
radon FOTO: Profimedia

Radon je naraven radioaktiven plin, ki nima ne vonja ne barve, zato sami ne moremo ugotoviti, ali ga je v našem domu preveč ali ne. Nastaja pri radioaktivnem razpadu radija v zemeljski skorji in prodira na površje. Na prostem se sicer hitro dvigne v višje ležeče sloje atmosfere, težave pa nastajajo v zaprtih prostorih, saj se tam akumulira in doseže zelo visoke koncentracije. Radon sam po sebi ne predstavlja velike nevarnosti za človeka, težavni so kratkoživimi razpadni produkti, ki so vedno prisotni v zraku skupaj z radonom. »Te kot aerosole pljuča odfiltrirajo od vdihanega zraka. Na steni dihalnih poti, kjer so se usedli, razpadajo in nastali delci alfa napadajo okoliško tkivo ter ga poškodujejo. Te poškodbe so lahko tako resne, da vodijo do nastanka raka. Ocenjujejo, da je vsak deseti rak na pljučih posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov,« pojasnjujejo pri Zavodu za varstvo pri delu (ZVD). Nabira se v zaprtih prostorih in je lahko rakotvoren. Prav zaradi nevarnosti, kakršno predstavlja za naše zdravje, so se fiziki ZVD v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje odločili za projekt brezplačnih preventivnih meritev radona.

Kje se izvajajo brezplačne meritve?

1. V domovih prebivalcev na območjih, ki so že prepoznana kot območja z več radona. To so območja občin Bloke, Cerknica, Črnomelj, Divača, Dobrepolje, Dolenjske Toplice, Hrpelje - Kozina, Idrija, Ig, Ivančna Gorica, Kočevje, Komen, Logatec, Loška dolina, Loški Potok, Miren-Kostanjevica, Pivka, Postojna, Ribnica, Semič, Sežana Sodražica, Vrhnika in Žužemberk.

2. Dodatne občine: Bohinj, Borovnica, Brezovica, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Grosuplje, Ilirska Bistrica, Jesenice, Kanal, Kostanjevica na Krki, Kostel, Metlika, Mežica, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Mozirje, Nova Gorica, Novo mesto, Osilnica, Radovljica, Straža, Škofja Loka, Trebnje, Tržič, Velike Lašče, Vuzenica in Žirovnica.

Meritve so tako za vse, ki živijo na zgoraj omenjenih območjih, brezplačne, saj jih financira Uprava RS za varstvo pred sevanji, ki deluje znotraj Ministrstva za zdravje.

Tihi ubijalec. Ustavite ga!
Preberi še
Tihi ubijalec. Ustavite ga!

Kako potekajo meritve? 

Izpolnite obrazec in na dom boste prejeli detektor za merjenje koncentracije radona z navodili, kako ga uporabiti. Izpolnite obrazec, ki bo služil za natančnejšo interpretacijo in ovrednotenje rezultatov. Detektor v skladu z navodili postavite na ustrezno mesto in pustite delovati dva meseca. Detektor po poteku časa, ko je meritev zaključena, vrnete v priloženi kuverti (poštnina je že plačana) na naslov: ZVD Zavod za varstvo pri delu, CFM-LMSAR, Chengdujska cesta 25, 1260 Ljubljana – Polje, kjer nato fiziki izvedenci za sevanja na ZVD Zavodu za varstvo pri delu opravijo analizo. Izsledke nato prejmete na vaš naslov.

Kaj storiti?

Pri zaznani preveliki koncentraciji radona si lahko pomagamo tako, da redno prezračujemo prostore, zatesnimo vse razpoke in špranje v tleh oziroma z večjimi gradbenimi posegi, kot so recimo utrditev oziroma sanacija talne plošče, ureditev prezračevalnih jaškov oziroma prezračevanja zemljine pod talno ploščo. VEČ>>

radon
radon FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854