Pleteno pohištvo
Za začetek nekaj besed o tem, da vsako pleteno pohištvo ni iz ratana. Zadnje čase je pravzaprav vse pogosteje kar iz umetnih materialov, ki posnemajo naravni videz in so običajno trpežnejši, toda seveda nimajo ekološkosti in duha narave.
Kaj je ratan?
Je tropska rastlina plezalka, ki presenetljivo izhaja iz družine palm. Zraste približno od 60 do 150 metrov visoko, debelina njegovega stebla pa je približno od dva do pet centimetrov. Na pogled spominja na bambus, ki ga je prav tako mogoče uporabljati za pletenje, vendar je steblo polno, ne votlo.
Raste v afriških, azijskih in avstralskih tropskih regijah, toda največje pridelovalke ratana za izdelavo pohištva so Indonezija, Šrilanka, Filipini, Malezija in Bangladeš. Zaradi hitre rasti je zelo trajnosten material, ki ga je torej v naravi mogoče učinkovito in hitro nadomeščati.
Kako je prišel v Evropo?
Priljubljen je postal v 19. stoletju, ko so se nekateri kolonizatorji iz držav, kjer ratan raste in ga zato že dolgo uporabljajo za izdelavo pohištva, odločili slednjega pripeljati s seboj domov. Obenem so evropske države spoznale tako pohištvo iz ratana kot iz bambusa. Zanimivo je, da so za priljubljenost prvega v 20. stoletju odgovorni celo hollywoodski filmi, saj so ga začeli pogosto uporabljati v scenografiji in ideja se je prijela. Pohištvo iz ratana se je začelo pojavljati v veliko domovanjih.
Pohištvo iz ratana
Ratan je trpežen material in pletenje ni edina tehnika, s katero ga je mogoče obdelovati. Toda uveljavila se je, ker lahko s takšnim materialom res proizvedemo zanimive kose, ki so obenem močni in lahki. Ne delujejo ravno masivno in vnašajo v prostor zanimivo teksturo. Tudi naravna barva ratana je lepa.
Ne le pohištvo ...
Ni pa primeren le za izdelavo pohištva, zadnje čase so denimo priljubljena tudi svetila iz tega materiala. Sicer pa boste sploh v državah, od koder izvira, videli, da je iz njega mogoče izdelati marsikaj – od preprog do košar ...
Uporaba v interjerju
Zelo dobro je poznana uporaba na vrtu ali balkonu, toda dajte temu materialu priložnost še med štirimi stenami. Stoli, kavči ali denimo mizice iz ratana so zanimiv in nepričakovan element, ki vnese teksturo in svojo posebno atmosfero, ki ne bo ostala neopažena.
Čiščenje in vzdrževanje ratana
Zaradi zapletenih vlaken je potrebno redno in skrbno brisanje prahu. Vsako politje je dobro takoj pobrisati. Če pohištvo stoji zunaj, je potrebno več čiščenja in skrbi. Ratan je trpežen material, vendar pa ni ravno povsem odporen na vsako vreme. Sonce in vlaga bosta vplivala nanj, da bo hitreje propadel.
Če se sonce upira le v en del, je priporočljivo vsake toliko pohištvo obrniti, da zamenjamo sončni strani. V času neuporabe je element priporočljivo umakniti v notranjost ali ga pokriti.
Takoj očistite vsako blato. Pri čiščenju pletenega pohištva lahko prav pride zobna ščetka, da je lažje doseči vsak kotiček.
Enkrat mesečno v enem škafu raztopite v topli vodi sredstvo za pomivanje, v drugem škafu naj bo čista voda. Krpo iz mikrovlaken najprej pomočite v prvi škaf in jo nato po brisanju kosa pohištva očistite v drugem. Krpo močno ožemite, saj ni dobro, da ratan ostaja moker. Če se to zgodi, ga obrišite še s suho mehko krpo.
Ko je pohištvo suho, nanj s čisto mehko krpo nanesite kuhano laneno olje. To je prav posebno olje iz kuhanih semen. To bo preprečilo, da bi se ratan lomil. Kajti ni mu všeč niti preveč vlage niti premalo, kar imejte tudi v mislih, če ga imate v času centralnega ogrevanja v notranjosti doma.
Ratan je lep in trpežen material, a občutljiv na močno sonce. Tudi v tem primeru ga je priporočljivo zunaj pokriti, če ni v uporabi. Prav pretiravati pa s pokrivanjem ni dobro, saj nekaj sonca potrebuje, sicer lahko nastane plesen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV