Zlato pravilo je, da morate očistite površine, ki jih uporabljajo vsi družinski člani. V kopalnici in na stranišču sta to denimo ročaj pipe in gumb za splakovalnik. V kuhinji morate očistiti ročaje pipe, hladilnika, pečice, pomivalca posode, omaric in košev za smeti. Ne pozabite na kuhinjske pulte, ki jim morate posvetiti še več pozornosti, ko pripravljate surovo meso. Očistite tudi stikala za luči, kljuke na vratih, nočne omarice, otroške igrače ter seveda televizijski daljinec, tipkovnico računalnika in telefon. Ker vročina ubije bakterije, bi bilo morda modro razmisliti o nakupu parnega čistilnika za tla, posebej pozorni pa bodite pri čiščenju tal okoli straniščne školjke.
Vsak teden zamenjajte posteljnino, ki jo morate prati na vsaj 60 stopinjah Celzija. Za pranje oblačil, ki ne prenesejo tako visokih temperatur, uporabite detergent, ki vsebuje belilo. Ne pozabite na zračenje doma pri odprtih oknih trikrat dnevno vsaj dve minuti ter redno umivanje rok.
Domača čistila so poceni, a velja previdnost
Naravno čistilo lahko najdete kar v svoji kuhinji oziroma shrambi. Zmešajte enako količino belega alkoholnega kisa in vode, za lepši vonj pa dodajte nekaj kapljic eteričnega olja čajevca ali limonine trave. Vsebino prelijte v plastenko s pršilcem, če boste uporabili prazno plastenko, v kateri je bilo predhodno belilo, jo morate dobro očistiti, saj bo v nasprotnem primeru prišlo do reakcije s kisom, pri kateri nastane toksični plin klor.
Če boste s takšnim domačim čistilom čistili ploščice, porcelan ali kromirane površine, uporabite mešanico kisa in vode v razmerju 1:5. Po pršenju počakajte 5 minut, šele nato obrišite popršene površine. S kisom nikar ne čistite marmornatih, apnenčastih, betonskih ali granitnih površin, saj jih boste tako poškodovali.
Za čiščenje stekla lahko uporabite tudi liter vode in žlico sode bikarbone, steklokeramične ploščice pa lahko očistite s pasto iz sode bikarbone. S sodo bikarbono lahko očistite kopalniške zavese, in sicer jo posujte po zavesi, zdrgnite madeže in jo na koncu dobro sperite z vodo ter obesite.
Za čiščenje lesenih površin zmešajte deciliter in pol belega kisa s pol decilitra olivnega olja, za lepši vonj pa dodajte eterično olje pomaranče, limone ali nageljnovih žbic.
Takšna dezinfekcijska sredstva so poceni in ne vsebujejo škodljivih kemikalij, je pa res, da z njimi ne morete uničiti stafilokokov, ki povzročajo gnojna vnetja in sepse. V tem primeru boste morali uporabiti belilo, ki uspešno uniči tudi bakterijo salmonela in E. coli ter streptokoke, poleg teh pa viruse gripe ali navadnega prehlada. Velja opozorilo, da je belilo škodljivo zdravju, saj draži oči, nos, kožo in dihala, v hujših primerih pride do opeklin kože, poškodb živčevja, glavobolov in bruhanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV