Prednosti suhomontažne gradnje
Suhomontaža je v primerjavi s klasično, mokro gradnjo bistveno hitrejša in enostavnejša. Kot poudarja Merkurjev svetovalec: "Prednosti suhomontažne gradnje pred masivno gradnjo so številne. Gradnja je hitra, čista in bistveno skrajša čas izvedbe. Suhomontažni sistemi so prilagodljivi in omogočajo tako preproste kot kompleksne zasnove prostorov."
Poleg tega suhomontaža ne obremenjuje statike objekta, saj so mavčne plošče lažje od klasičnih zidanih konstrukcij. Ker ni treba čakati na sušenje, lahko površine takoj po montaži finiširamo, kar pomeni hitrejšo izvedbo gradbenih del.
![Suhomontaža je v primerjavi s klasično, mokro gradnjo bistveno hitrejša in enostavnejša.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/3d3cf8587c77453e3feb_63364888.jpg?v=d64e)
Kaj je mavčna plošča in zakaj pravimo "knauf"?
Mavčna plošča je osnovni element suhomontažne gradnje. Njeno jedro sestavlja mavec, oblečen pa je s posebnim papirjem ali stekleno tkanino, ki daje plošči trdnost in stabilnost. Obstajajo različne vrste mavčnih plošč, prilagojene specifičnim potrebam – od standardnih, do ognjeodpornih in vodoodpornih izvedb.
''Pogovorna raba besede "knauf" kot splošnega poimenovanja za mavčne plošče izvira iz dejstva, da je bil Knauf eden prvih in najmočnejših ponudnikov suhomontažnih sistemov v Sloveniji in širši regiji,'' so nam razkrili v Merkurju.
Energijska učinkovitost in zvočna izolacija
Ena izmed pogostih dilem pri uporabi suhomontažne gradnje je vprašanje izolacije – tako toplotne kot zvočne. Mavčne plošče same po sebi niso izolacijski material, a omogočajo vgradnjo kakovostnih izolacijskih slojev.
Merkurjev svetovalec pojasnjuje: ''Ključ do dobrih rezultatov je pravilna sestava stene – večslojna gradnja, kakovostna izolacija in strokovna izvedba. Mavčne plošče omogočajo enostavno vgradnjo izolacijskih materialov, kot so mineralna, kamena ali steklena volna ter PIR/PUR plošče, ki močno izboljšajo toplotno zaščito objekta. Hkrati lahko več slojev mavčnih plošč (npr. dvojna obloga) skupaj z zvočno izolacijo poveča zvočno zaščito tudi do 60 dB, kar je primerljivo z masivnimi stenami.''
![Ključ do dobrih rezultatov je pravilna sestava stene.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/6b1b03fc62c5084952d5_63364889.jpg?v=e5e8)
Koliko časa zdrži suhomontaža?
Mnogi se sprašujejo, ali so suhomontažne konstrukcije trajne in kako dolgo zadržijo svoje lastnosti. V Merkurju poudarjajo, da je ključ do dolge življenjske dobe pravilna izvedba: ''Tudi lahke gradbene konstrukcije zelo dobro in učinkovito izpolnjujejo vse zahtevane lastnosti – mehanske, požarne, zvočne, sanitarne, toplotne, zvočne – tudi v zelo vlažnih in mokrih prostorih, seveda če so pravilno zasnovane in pravilno zgrajene (montirane). Vendar to velja za vse konstrukcije, ne samo suhomontažne.''
Suhomontažne stene lahko s pravilno vgradnjo zlahka konkurirajo klasičnim zidanim stenam in ob pravilnem vzdrževanju ostanejo funkcionalne desetletja.
Kaj lahko naredimo sami in kdaj poklicati strokovnjaka?
![Enostavnejša dela, kot so oblaganje sten in stropov s suhomontažnimi ploščami ali izdelava preprostih predelnih sten, so dosegljiva tudi za posameznike z nekaj ročnimi spretnostmi.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2025/8b44cc519d857df386cf_63364890.jpg?v=8bc6)
Ena izmed velikih prednosti suhomontaž je, da jih lahko v določeni meri izvedejo tudi domači mojstri. Enostavnejša dela, kot so oblaganje sten in stropov s suhomontažnimi ploščami ali izdelava preprostih predelnih sten, so dosegljiva tudi za posameznike z nekaj ročnimi spretnostmi.
Vendar pa je pri bolj zahtevnih konstrukcijah – na primer pri večplastnih stenah, vgradnji posebnih izolacijskih slojev ali izvedbi zvočno izoliranih prostorov – ključno, da delo opravi strokovnjak. Napake pri montaži lahko namreč privedejo do pokanja plošč, slabše izolacije ali celo nevarnosti za stabilnost konstrukcije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV