Dominvrt.si
Fasada

Preverite, kako kakovostno je izvedena vaša fasada

L.M.
30. 09. 2024 10.40
0

Fasada je element, ki ga na hiši zagotovo najprej opazimo, vendar pa ta še zdaleč nima samo estetske funkcije. Pod plastjo barve se namreč skriva izolacija, ki preprečuje prevelike energetske izgube in znižuje stroške ogrevanja in hlajenja. Vse to seveda pod pogojem, da je narejena kakovostno.

Eden najpomembnejših in hkrati najbolj učinkovitih načinov, kako ohraniti toploto v svojem domu, je kakovostna izolacija. A ne le to, fasada tudi prepreči, da bi naš dom postal vlažno okolje, idealno za rast plesni. Nadzorovanje temperature in vlage v prostoru torej deluje v smeri enega cilja – ohraniti zdravo notranje bivalno okolje, to pa je mogoče doseči le z dobro izolacijo stavbe. 

Fasadaše zdaleč ni samo tisto, kar najprej opazimo na hiši.
Fasadaše zdaleč ni samo tisto, kar najprej opazimo na hiši. FOTO: Merkur

"Fasada ni zgolj armirni in zaključni sloj, ampak celoten fasadni sistem, torej: lepilo, izolacija, sidra, armirni sloj, zaključni sloj, pribor ..." pojasnuje Merkurjev svetovalec.

Najpogostejša izbira za stanovanjske hiše je kontaktni fasadni sistem

Možnosti, ki jih imamo danes, ko izbiramo vrsto fasade oz. izolacije, je več, kljub temu pa je pri stanovanjskih hišah najpogostejša izbira tako imenovana kontaktna fasada ali ETICS.

Fasadni sistem ETICS, imenovan tudi kontaktna fasadna, se namesti neposredno na zunanjo steno objekta, postopek pa v grobem vključuje premaz z lepilom, namestitev plošč ekspandiranega polistirena, tako imenovanega stiroporja ali drugega ustreznega izolativnega materiala, premaza iz malte, armirane mreže ter osnovnega podpremaza. Čisto na koncu sledi še sloj dekorativnega teksturiranega ometa v izbrani barvi, ki je lahko – glede na tip veziva silikatni, silokonski, mineralni ali akrilni. Slednji je tudi najpogostejša izbira pri stanovanjskih stavbah in omogoča tudi ustvarjanje različnih tekstur. 

Prednost kontaktne fasade je enostavna montaža, razmeroma ugodna cena in nenazadnje tudi dobra toplotna izolacija. 

Pri nakupu zgoraj navedenih elementov v Merkurju svetujejo:  "Za kakovost fasadnega sistema je ključno, da izberemo prave, sistemske komponente in da upoštevamo navodila proizvajalca fasadnega sistema. Zavedati se je potrebno, da je fasadni sistem zaključena celota, zato je uporaba pravih komponent ključnega pomena. Samo na ta način je zagotovljeno, da so komponente medsebojno prilagojene in kompatibilne. To je osnova za funkcionalnost in trajnost fasade, za uporabnika pa tudi zaščita v primeru morebitnih reklamacij."

Splošno priporočilo je, da se izvedbenih del za izolacijo lotimo v spomladanskih ali jesenskih mesecih.
Splošno priporočilo je, da se izvedbenih del za izolacijo lotimo v spomladanskih ali jesenskih mesecih. FOTO: Adobe Stock

Koliko je predvidena življenjska doba kakovostno izvedene fasade?

Kontaktna fasada ima ob predpostavki, da so dela izvedena natančno, materiali pa čim bolj kakovostni lahko zelo dolgo življenjsko dobo – tudi do 30 let. 

Pri določanju le-te sicer ne smemo pozabiti tudi na vpliv vremenskih pojavov,  pojasnjuje Merkurjev svetovalec: "Zmrzal, vlaga, vročina in temperaturna nihanja vplivajo na življenjsko dobo fasade. Ključna za staranje in obstojnost fasadnega sistema je uporaba vseh sistemskih komponent, upoštevanje pogojev med izvedbo ter vzdrževanje fasadnega sistema. Ob upoštevanju navedenih evropskih smernic za fasadne sisteme predvideva življenjsko dobo fasadnih sistemov vsaj 25 let, kar pa ne pomeni, da fasadni sistemi po tem času bistveno spremenijo svoje lastnosti. Dejanska življenjska doba fasadnega sistema je ob pravilnem vzdrževanju lahko bistveno daljša."

Kateri material za izolacijo izbrati – stiropor ali mineralno volno?

Izolacijska plast v kontaktnem sistemu fasade je torej najpogosteje izdelana iz različnih vrst stiroporja, stirodurja ali mineralne volne – kamor sodita tako kamena kot steklena volna - ki je pritrjena na zunanjo stensko površino.

V zadnjih letih je paroprepustnost poudarjena kot ključni dejavnik pri izolacijiskih sistemih, ravno tu pa se pokaže razlika med stiroporjem in stekleno volno. Slednja ima zelo nizek difuzijski upor, kar pomeni, da lahko vodna para v zraku praktično brez ovir prodre skozi. Nasprotno pa polistiren tvori plast z zanemarljivo paroprepustnostjo in je v tej lastnosti precej podoben kameni volni. Še bolj kot stiropor je neprepusten stirodur. Vendar pa sam problem – kadar se pojavi vlaga v stanovanju,  nikoli ni v prehajanju pare, ampak v kondenziranju le-te, ki je posledica padca temprature, zato ne moremo reči, da je kateri koli izmed omenjenih materialov slab. Ne glede na to, kaj izberemo, je torej pomembno, da so plasti izvedene kakovostno in v skladu s predpisi. 

Merkujerjev svetovalec: "Kot je opredeljeno tudi v zakonodaji za gradbene proizvode, kjer je fasadni sistem en gradbeni proizvod, ki se ga kot takega certificira in vgrajuje. Za fasadne sisteme je, enako kot za druge gradbene proizvode, že od l. 2013 obvezna uporaba CE oznake, proizvajalec fasadnega sistema pa dokazuje skladnost proizvoda z izjavo o lastnostih."

Debelina potrebne izolacije je odvisna tudi od izbranega materiala.
Debelina potrebne izolacije je odvisna tudi od izbranega materiala. FOTO: Shutterstock

Od izbranega materiala je odvisna tudi debeline izolacije, še pojasni Merkurjev svetovalec: "Debelina izolacije na fasadi je odvisna od lastnosti objekta, arhitekture, lokacije, izolacije strehe, tal, stavbnega pohištva, .... Kot dobra osnova pa so nam pri energetskih prenovah lahko v pomoč kriteriji Eko sklada. Trenutno je to 16 cm sivega stiropora, 18 cm volne ali 20 cm belega stiropora. Zaradi različnih toplotnih prevodnosti je debelina torej odvisna tudi od vrste izolacije."

Kdaj je najprimernejši čas za izdelavo fasade?

Ko govorimo o kakovostni izvedbi izolacije, ne moremo mimo zunanjih vremenskih dejavnikov. Ti lahko precej otežijo delo, a ne samo to, dež, veter, sneg, pripekajoče sonce in visoka vlažnost so lahko razlog, da slaba izolacija kasneje ne bo opravljala svoje funkcije.   

Splošno priporočilo je, da se izvedbenih del za izolacijo lotimo v spomladanskih ali jesenskih mesecih. V Merkurju sicer poudarjajo, da je bolj kot sam letni čas pomembno, kakšni so zunanji pogoji: "Ni toliko pomemben letni čas, ampak pogoji. Potrebno je namreč upoštevati, da je temperatura med vgrajevanjem in vezanjem nad +5C ter zgornja meja je priporočena in sicer do 30C. Paziti pa moramo še na druge škodljive vplive, kot so veter, padavine, sonce. Pred temi vplivi je potrebno fasado zaščititi.Paziti je potrebno tudi na veliko zračno vlažnost, ki upočasnjuje sušenje tudi pri priporočeni temperaturi. Velika vlažnost zraka in nižje temperature pa lahko vplivajo tudi na enakomernost barve."

Navsezadnje pa je najboljši čas za izolacijo doma takrat, ko opazimo potrebo po tem. Če je vaš račun za elektriko visok, je v stanovanju pogosto hladno ali se pojavlja kondenz – če je morda ta celo že pripeljal do širjenja plesni, je vsekakor čas, da poskrbite za izolacijo in tako izboljšate udobje v svojem domu. 

To je največja prednost akustičnih panelov
Preberi še
To je največja prednost akustičnih panelov
To morate vedeti, preden se odločite za nakup radiatorja
Preberi še
To morate vedeti, preden se odločite za nakup radiatorja
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702