Če ste eden izmed tistih, ki niso naklonjeni sekanju božičnih dreves, potem boste letos verjetno okrasili umetno smrečico. Umetna božična drevesca so na voljo v skoraj vseh velikostih in slogih, od vitkega minimalističnega videza do bolj košatega in celo v različnih barvah vej in iglic. A nič manj privlačna ni prava smreka, pri kateri ste lahko prav tako kreativni in ustvarite dekoracijo po svojih željah.
Kot pravijo v Merkurju, se sicer nekoliko vrača trend naravnih dreves: "V zadnjih letih se je za okoli 10 odstotkov dvignila prodaja naravnih jelk, pri čemer je potrebno poudariti, da v Merkurju prodajamo rezane kavkaške jelke, visoke od 120 do 175 cm, ki jih je treba postaviti stran od vira toplote, če želimo, da zdržijo do 4 tedne."
Bela božična drevesca, ki pričarajo edinstveno zimsko vzdušje
Če smo bili še do nedavnega prepričani, da je božično drevo v osnovi vedno zelene barve, se zadnja leta želja po izvirnosti in drugačnosti vse bolj kaže tudi pri barvi samega drevesa. Videli smo že praktično vse, celo roza in rdeče božične jelke. A trend, ki nas je prevzel letos, so bele smreke, ki dajejo vtis zasneženosti.
"Na voljo so umetne jelke različnih velikosti (od male namizne do zelo visokih, 215 cm), oblik (košate, ozke, imitacija bora, jelke, macesna ...) in barv (zelena, zasnežena, zlata, bela, črna) ..." pove Merkurjev svetovalec.
Ta drevesa imajo res eleganten in moderen videz. Če iščete eleganco, je torej umetna smreka iz te kategorije kot nalašč za vas. Bela jelka ali smreka bo s svojim edinstvenim videzom prinesla čarobno božično vzdušje v vsak dom.
Kot pravijo tudi v Merkurju, so se navade, povezane z božičnimi prazniki, v zadnjih letih precej spremenile: "Vse bolj so popularne bele oz. zasnežene novoletne jelke ter košare oz. podlage za jelke, s katerimi zakrijemo 'noge' jelke in ustvarimo še bolj praznično vzdušje."
Na božičnem drevescu seveda ne smejo manjkati lučke
Ne glede na to, kakšne lučke boste izbrali in kako bogato boste z njimi okrasili svojo božično smreko ali jelko, obstaja nekaj usmeritev, kako se tega lotiti – in nenazadnje tudi, česa ne počnite.
Začnite tako, da ugotovite, koliko lučk potrebujete za svoje božično drevo. Splošno pravilo je, da za 2 metra visoko smreko potrebujemo okoli 6 metrov dolgo svetlobno verigo – pa naj gre za pravo ali umetno božično drevo. Po želji seveda lahko dodate tudi več ali manj lučk.
Napaka, ki jo naredimo pogosto, je, da verigo obesimo na božično drevo tako, da se ta križa in ustvari nekakšno mrežo, ki jo je kasneje skoraj nemogoče odstraniti.
Preden začnete, lučke priklopite in preverite, ali vse žarnice delujejo. Med delom jih pustite prižgane, da boste lahko videli, kako so videti na drevesu, saj boste tako lažje poskrbeli za pravilno razporeditev.
Horizontalna razporeditev lučk je bolj klasična od vertikalne.
Nekoliko bolj pogosta razporeditev lučk je zagotovo horizontalna – potujte okoli drevesa in se z vsakim krogom pomikajte višje. Če želite svojemu božičnemu drevesu dati še lepši videz, jih nanizajte nekoliko naključno, da bodo lučke dobile bolj organski in naraven občutek. Del lučk postavite globlje v krošnjo, spet druge pa nekoliko bližje sprednji strani, da ustvarite globino.
Če vaša svetlobna veriga ne želi obstati tam, kjer želite, jo s tanko vrvico ovijte okoli veje, da jo zadržite na mestu.
Naravno ali umetno božično drevo?
Prava smreka ali jelka v praznični dom vnaša poseben čar – naravnega videza in vonja po svežih iglicah ni mogoče zanikati – a s praktičnega vidika je morda vseeno boljša izbira umetno drevo.
Medtem ko so prava drevesa bolj okolju prijazna in v prostoru ustvarijo bolj pristen občutek, lahko prinesejo tudi nekaj težav. Če ne želite praznovati božiča ob rjavem drevesu in s kupom iglic na tleh, boste morali za drevo poskrbeti že takoj, ko ga prinesete domov. Pri predhodno posekanih drevesih je spodnji del debla že posušen, zato ga, še preden ga potopite v vodo, spodaj nekoliko obrežite. V naslednjih dneh vse do božiča spremljajte raven vode in potrebi dolijte.
Božična smreka ali jelka, zlasti tista, ki že nekaj časa stoji v vaši dnevni sobi, je lahko precej vnetljiva. Po drugi strani pa je večina sodobnih umetnih dreves danes precej odpornih proti ognju.
Nenazadnje pa je lahko težava tudi odpadanje iglic, kar zahteva vsakodnevno sesanje ali pometanje.
"V naših trgovskih centrih imamo na voljo tako naravne; kavkaške jelke, ki so znane po tem, da imajo košate ter bolj obstojne iglice kot navadna smreka ..." pove Merkurjev svetovalec.
Dekor
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV