Dominvrt.si
Razvlažilnik pomaga preprečiti rast plesni.

Vse, kar morate vedeti pred nakupom razvlažilca zraka

L.M.
02. 10. 2024 09.20
0

Po poplavi, ki jo povzroči voda znotraj doma, je hitro ukrepanje še kako pomembno, saj s tem omejite, nadaljnjo škodo in preprečite razvoj plesni na stenah. Razvlažilec je eno izmed najboljših orodij za sušenje vlažnega prostora, ki pride prav takrat, kadar je obseg škode tako velik, da bi sušenje prostora samo z zračenjem trajalo predolgo časa ali pa so zunanje razmere za to neustrezne. Poglejmo, kakšen razvlažilec potrebujete glede na stanje v vašem domu in kako z njim posušiti dom po poplavi.

Ko v dom vdre voda, je bistveno, da se čim prej ali bolje rečeno takoj, ko razmere to dopuščajo, lotimo sanacije. Odvisno od tega, kako obsežna je bila poplava, bo tudi odstranjevanje posledic bolj ali manj dolgotrajno. A čeprav bi si želeli svoj dom spraviti v red v čim krajšem času, nikar ne hitite za vsako ceno.

Stenam in talnim oblogam morate dati dovolj časa, da se popolnoma presušijo, preden nadaljujete z nadaljnjimi koraki. V nasprotnem primeru tvegate razvoj plesni, s katerimi si lahko na dolgi rok nakopljete zdravstvene težave. 

Razvlaževalnik zraka je ob obsežni poplavi nujen.
Razvlaževalnik zraka je ob obsežni poplavi nujen. FOTO: Adobe Stock

Razvlažilnik pripomore k hitrejšemu sušenju doma

Razvlažilnik lahko zniža raven vlažnosti in ustavi rast plesni tako, da hitreje odstrani vlago iz zraka. 

Pri oceni nujnosti nakupa razvlažilnika Merkurjev svetovalec poda nekaj nasvetov:  "Uporaba razvlažilnika je lahko koristna v primeru manjšega razlitja vode, vendar ni vedno nujna. Odločitev, ali je treba uporabiti razvlažilnik ali pa je dovolj samo zračenje, je odvisna od več dejavnikov, vključno z velikostjo razlitja, materialov, ki so vpleteni, stopnjo vlažnosti in okoljskimi pogoji."

 Razvlažilnik je nujen:

- Če je razlitje vode večje ali se je voda vsrkala v materiale, kot so preproge, oblazinjeno pohištvo, stene ali tla.

- Če je relativna vlažnost v prostoru precej visoka in se po zračenju vlaga ne zmanjša v zadostni meri.

- Če je prisotnost vlage lahko pospešila rast plesni ali povzročila druge težave s kakovostjo zraka.

- Če želite pospešiti proces sušenja in preprečiti morebitno dolgotrajno vlago, ki bi lahko povzročila škodo materialom ali vodila do neprijetnih vonjav.

Samo zračenje je dovolj:

 V primeru manjših razlitij, kot so kapljice vode na tleh ali površinah, ki jih lahko hitro obrišete.

 Če je relativna vlažnost v prostoru že na normalni ravni in razlitje ni vplivalo na ta parameter.

 Če je hitro zračenje in odstranitev vlage dovolj, da se prepreči morebitna škoda.

Razvlažilnik pomaga preprečiti rast plesni.
Razvlažilnik pomaga preprečiti rast plesni. FOTO: Adobe Stock

V vsakem primeru je priporočljivo, da uporabite zdrav razum in ocenite razmere. Če niste prepričani, ali potrebujete razvlažilnik ali ne, lahko vedno uporabite kombinacijo zračenja in spremljanja vlažnosti ter se odločite glede na napredek sušenja.

 Čas, potreben za razvlaževanje, je odvisen od več dejavnikov

Čas, potreben za sušenje prostora po poplavi, je odvisen od različnih dejavnikov, kot sta stopnja in obseg poplave, in nenazadnje od stopnje vlažnosti v zraku. Na splošno lahko traja od nekaj dni do nekaj tednov, da se prostor po poplavi popolnoma posuši. Zadovoljivo stanje dosežemo, ko se merilnik približa 50-odstotni vlažnosti v zraku.  

V Merkurju svetujejo, da si pri določanju stopnje vlage v zraku pomagamo z merilcem vlage: 

"... spremljamo t. i. relativno vlažnost zraka, ki je razmerje med absolutno vlažnostjo in nasičeno vlažnostjo (maksimalno). Normalna vlažnost znaša med 45 in 70 odstotkov. Vlažnost merimo s higrometrom, ki ga lahko kupimo za 5 do 10 €. "

Odločitev o nakupu razvlažilnika temelji na dejanskih potrebah in namenu

Velikost sobe je odločilna za pravilno izbiro razvlažilnika. Za velike prostore je potrebno močno razvlaževanje. Pomembno je upoštevati prostornino prostora in ne površino (površina v m2 x višina sobe). Proizvajalci praviloma predvidevajo višino prostora 2,5 metra za priporočilo glede velikosti prostora.

Skrbno je treba pretehtati, kje se bo razvlažilnik zraka uporabljal (npr. pralnica, klet, dnevna soba ali spalnica) ter kolikšna mora biti zmogljivost naprave. Obstajajo različni modeli, ki se razlikujejo po svoji vrsti in glede na uporabo. Če na primer razmišljate o razvlaževanju mokrega perila, je primeren razvlažilnik zraka z vrtljivo funkcijo. Ta lastnost zagotavlja optimalno porazdelitev zraka v prostoru. Industrijski sušilni stroj je primernejši za poškodbe zaradi vode. Mobilni razvlažilnik zraka, ki ga lahko na kolescih premikate iz enega vogala v drugega, je koristen za razvlaževanje več prostorov.

 Dva osnovna tipa gospodinjskih razvlažilnikov

Na trgu najpogosteje zasledimo dva tipa razvlažilnikov zraka, med katerima je kondenzacijski sušilnik bolj praktičen in zato bolj pogosta izbira.  

Kondenzacijski razvlažilnik deluje na podoben način kot hladilnik. Naprava vleče zrak v hladno tuljavo, pri čemer para kondenzira, voda pa odteče v rezervoar. Pri tem pa naprava suhi, topli zrak oddaja nazaj v prostor. 

Razvlažilniki zraka, ki delujejo po tem principu, so najučinkovitejši pri običajnih sobnih temperaturah, njihova učinkovitost pa močno upade v hladnejših pogojih. Pogost vzrok za to je nastajanje ledu na kovinskih hladilnih ploščah (tuljavah). 

Absorpcijski razvlažilnik ima enako funkcijo, a deluje po nekoliko drugačnem principu. In sicer tako, da vodo iz zraka absorbira s pomočjo sušilnega sredstva. 

Glavni razlog za izbiro sušilnega razvlažilnika je, da lahko deluje pri veliko nižjih temperaturah kot kondenzacijski. Vendar pa voda potrebuje odvod čez odprtino v stavbi, poleg tega pa je je takšna naprava z vidika energije veliko bolj potratna.

Kakšna je razlika med industrijskim razvlažilnikom in tistim za domačo uporabo? 

Razvlažilniki zraka za gospodinjstvo lahko zadržijo le do okoli 35 litrov vode. Pogosto imajo tudi določeno nastavitev največje vlažnosti. To pomeni, da se izklopijo, ko zrak doseže to raven. Gospodinjski vlažilci zraka delujejo počasneje in z manjšo močjo. 

Industrijski razvlažilniki na drugi strani so močnejši in vlago posušijo hitreje, dnevno tudi do 1500 litrov. Za gospodinjstva niso primerni, ker so običajno zelo dragi in precej veliki, jih je pa mogoče najeti za določen čas in si tako olajšati ter pospešiti sušenje prostora v izredni situaciji. 

Merkurjev svetovalec pojasni glavne razlike med njima: "Industrijski in razvlažilniki za splošno uporabo se razlikujejo glede na svoje značilnosti, zmogljivosti in namen uporabe. Glavne razlike med tema dvema tipoma razvlažilnikov so v moči kompresorja, porabi energije, kapaciteti razvlaževanja v l/24 ur, velikosti rezervoarja, glasnosti in pretoku zraka."

Specifikacije, ki jih pred nakupom preverite

Naprave za razvlaževanje obstajajo v različnih oblikah, od manjših in cenejših do večjih in dražjih. Pri odločitvi, katero izbrati, si pomagajte z izmero prostorov, v katerih ga boste uporabljali. Proizvajalci sicer namesto prostornine največkrat navedejo kar kvadraturo, do katere razvlažilnik deluje optimalno. Poleg velikosti prostora pa ne zanemarite naslednjih specifikacij: 

Količina odstranjene vlage na dan (npr. 20l/dan) – tu največkrat proizvajalci navedejo številko za optimalne razmere (90-odstotna vlažnost), pričakujete lahko 3x manjši izkoristek.

Moč (npr. 300W), ki označuje, koliko energije naprava porabi.

Glasnost (npr. 40 dB) – kako glasna bo naprava pri delovanju, kar je pomemben podatek, če boste razvlaževali bivalne prostore, med drugim tudi spalnico.

 Velikost posode za zbiranje vode (npr. 3 litre) – da boste vedeli, kolikokrat na dan bo treba posodo izprazniti. Mnogo modelov sicer nudi tudi direkten odvod s pomočjo cevi, ki jo lahko speljete v odtok.

 Previdnostni ukrepi pri uporabi razvlažilnika

 "Pomembno pa je upoštevati nekaj previdnostnih ukrepov, da se prepreči morebitna škoda med postopkom razvlaževanja ..." opozarjajo v Merkurju.

 Prekomerno sušenje: Če pretiravate z razvlaževanjem, lahko povzročite prekomerno sušenje materialov, kar lahko privede do razpok, krčenja ali deformacij. Zato je pomembno spremljati vlažnost in napredek ter prilagajati razvlaževanje po potrebi.

 Izguba strukturne integritete: Pri razvlaževanju zgradb ali prostorov bodite pozorni, da ne ogrozite strukturne integritete. Preveč agresivno sušenje lahko oslabi konstrukcijo in povzroči trajno škodo. 

Razvlažilniki zraka za gospodinjstvo lahko zadržijo do okoli 35 litrov vode.
Razvlažilniki zraka za gospodinjstvo lahko zadržijo do okoli 35 litrov vode. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702