Dominvrt.si
Paradižnik

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?

L.M.
12. 04. 2024 12.00
0

Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Najprej podajamo nekaj osnovnih smernic za gnojenje, nato pa se dotaknemo še najpogostejših mitov o uporabi doma pripravljenih gnojil. 

Bodite pozorni na zahteve posamezne rastline

''... strokovnjaki še vedno ne morejo potrditi, da lahko korenine paradižnika absorbirajo kalcij iz jajčnih lupin.''
''... strokovnjaki še vedno ne morejo potrditi, da lahko korenine paradižnika absorbirajo kalcij iz jajčnih lupin.'' FOTO: Adobe Stock

Zemlje nikoli ne gnojite na pamet, ampak vedno upoštevajte njeno stanje. Če ima česa preveč ali ji določenega hranila primanjkuje, se bo to zelo hitro pokazalo na sami rastlini. Bodite pozorni na to, kaj rastlina sploh potrebuje. Določene vrste bolje uspevajo v suhih tleh in ne potrebujejo toliko hranil, druge rastejo le v bogati, vlažni zemlji. Če izberete pravo rastlino za pravo mesto, boste prihranili čas, denar in trud ter poskrbeli za najboljše rezultate. Hvaležno vam bo tudi okolje, saj boste porabili manj vode, manj gnojil in nenazadnje se boste lahko izognili uporabi pesticidov. Varovalo bo tudi okolje, saj boste porabili manj vode in gnojil ter manj pesticidov.

Pozorno preberite oznake na izdelku in upoštevajte priporočila proizvajalca

Pred uporabo trgovinskega gnojila je zelo pomembno, da preberete etiketo izdelka in sledite navodilom. Bodite pozorni na navodila za uporabo, povezana tveganja in morebitne varnostne ukrepe, ki jih je treba upoštevati pred, med in po njem, skupaj s pogoji shranjevanja.

Praviloma morate pri ravnanju ali nanašanju gnojil nositi rokavice. Če izdelek proizvaja veliko prahu, je smiselno nositi tudi zaščitno masko.

Vse izdelke je treba hraniti v originalni embalaži, da se izognete morebitni zmedi. Prav tako jih je treba hraniti izven dosega otrok in hišnih ljubljenčkov. 

Gnojilo
Gnojilo FOTO: Adobe Stock

Pred nanosom gnojila zemljo zalijte

Pred nanosom gnojila je najbolje, da zemljo obilno zalijete. Tako se boste izognili opeklinam korenin vaših rastlin. To je še posebej pomembno za rastline, gojene v posodah, in pri uporabi kemičnih gnojil.

Z gnojilom ne pretiravajte

''Ljudje pogosto zmotno mislijo, da bo pridelek boljši, če bodo več gnojili. A prekomerno gnojenje lahko škoduje rastlinam, saj presežek hranil lahko povzroči opekline korenin in onesnažuje podtalnico. Pomembno je slediti navodilom na embalaži gnojila in uporabljati primerno količino glede na potrebe rastline,'' pove Merkurjev svetovalec. 

Je domače gnojilo res boljše od trgovinskega?

Na vprašanje, ali uporabiti domače naravno gnojilo ali kemičnega, enostavno ni pravega odgovora. Če je naravno gnojilo v splošnem manj nevarno, je po drugi strani tudi manj učinkovito. S kemičnim sredstvom lahko dosežemo boljše rezultate, vendar to pomeni tudi določena tveganja za zdravje in okolje.   

Merkurjev svetovalec poda nasvet za vse, ki se 'bojijo' uporabe trgovinskih gnojil: ''Za vse, ki si želijo bolj ekološkega vrtičkanja in naravnega gnojenja, imamo sedaj v MERKURju novost, in sicer Foliomax, ki je 100 % naravno in ekološko sredstvo za zaščito in krepitev vseh rastlin, ki razvijejo liste. Zmešamo ga z vodo in razpršimo po površini listov vsakih 15 do 30 dni. Preko vnosa skozi liste rastlin zagotovi biološko dostopne minerale, kot so kalcij, silicij in magnezij. Bistveno okrepi proces fotosinteze in s tem pospeši rast rastlin in jih okrepi. Pospeši tudi proces biosineteze in tako zagotovi, da ima pridelek višjo hranilno vrednost, je boljšega okusa in lepšega videza. Hkrati pa pomaga rastlinam do boljše naravne zaščite v boju proti različnim vremenskim vplivov, napadom različnih bolezni in škodljivcem." 

Tudi organska gnojila niso popolnoma brez tveganja.
Tudi organska gnojila niso popolnoma brez tveganja. FOTO: Dreamstime

So organska gnojila res vedno popolnoma brez tveganja? 

Medtem ko organska gnojila na splošno veljajo za varnejša za okolje in je manj verjetno, da bodo ob pravilni uporabi škodovala rastlinam, sama po sebi niso brez tveganja.

Prekomerna uporaba organskih gnojil lahko še vedno povzroči neravnovesja hranil in okoljske težave. Bistveno je, da upoštevate priporočene količine in smernice. Medtem ko so organska gnojila na splošno varnejša za okolje, lahko pretirana uporaba še vedno vpliva na živali in (ne)oporečnost rastlin, zato je nujna pravilna uporaba. 

Vse pogosteje se posebej vrtičkarji odločajo za domača gnojila in se poslužujejo 'ustnih' priporočil, ki pa niso vedno resnična, pravi Merkurjev svetovalec''Pogost mit je, da škropimo rastline z mlekom in jim s tem dodamo kalcij. Čeprav je mleko vir kalcija, je malo znanstvenih dokazov, ki podpirajo učinkovitost škropljenja rastlin z mlekom kot metode dodajanja kalcija ali izboljšanja zdravja rastlin. Kalcij je bistveno hranilo za rast in razvoj rastlin, saj prispeva k strukturi celične stene in splošni moči rastline. Vendar pa rastline absorbirajo kalcij predvsem s svojimi koreninami iz zemlje.'' 

Enako velja za jajčne lupine, ki naj bi prav tako v zemljo sproščale hranila. 

''... strokovnjaki še vedno ne morejo potrditi, da lahko korenine paradižnika absorbirajo kalcij iz jajčnih lupin. Čeprav so jajčne lupine bogate s kalcijem, ga rastlinske korenine morda ne bodo zlahka sprejele. Kalcij rastline običajno absorbirajo v njegovi topni obliki, kar pomeni, da ga je treba raztopiti v vodi. Vendar pa jajčne lupine niso zlahka topne in proces razgradnje jajčnih lupin v topno obliko lahko traja dolgo,"  še dodaja Merkurjev svetovalec.

Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil.
Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. FOTO: Adobe Stock

Prednosti gnojil, ki jih najdemo na trgovinskih policah

So cenejša. Morda je največji razlog za izbiro kemičnih in ne organskih gnojil ta, da so poceni v primerjavi z organskimi. Te rafinirane materiale je mogoče proizvesti v razsutem stanju in imajo daljši rok uporabnosti, kar zmanjšuje proizvodne stroške – in s tem prihranke za potrošnika.

So bolj učinkovita. Medtem ko organska gnojila potrebujejo več tednov in veliko vlage, da se naravno razgradijo, rastline lahko kemična gnojila absorbirajo lažje in hitreje. Zaradi tega imajo ti rafinirani, čisti minerali skoraj takojšnje učinke, ki se pokažejo že v nekaj dneh.

So enostavnejša za uporabo. Številna kemična gnojila so v tekoči obliki in jih je mogoče razpršiti po rastlini. Za razliko od suhih gnojil, ki se nanesejo na zemljo, lahko tekočine nanesete na liste, stebla ali druge dela rastline, ki potrebujejo dodatno spodbudo za rast.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698