Dominvrt.si
Trata

Je vzdrževanje lepe trate spomladi in poleti res misija nemogoče?

L.M.
21. 04. 2023 05.00
0

Pri vzdrževanju lepe zelene trate sta zagotovo najpomembnejša letna časa pomlad in poletje. A čeprav si čudovite zelenice najbolj želimo ravno takrat, je to tudi čas, ko je ta najbolj podvržena negativnim dejavnikom. Na srečo lahko s pravilno nego, ki vključuje nekaj koristnih nasvetov, poskrbite, da bo pogled iz vašega doma na travnato dvorišče vedno urejen kot iz škatlice.

Suša, visoke temperature in poplave ter nihanje temperatur na drugi strani so pogosto razlog, da vaša zelenica kljub trudu ni takšna, kot bi si želeli. K slabemu stanju dodatno prispevajo hišni ljubljenčki. Toplo vreme lahko povzroči tudi težave z insekti in boleznimi.

Čeprav je vroče in suho vreme v tem delu leta morda neizogibno, se rjavi trati lahko izognete. Postopek ohranjanja zelene trave poleti ni zapleten, predvsem v kolikor poznate najboljše načine zalivanja, košenja in gnojenja.

V obdobjih z nizko količino padavin je trato potrebno zalivati.
V obdobjih z nizko količino padavin je trato potrebno zalivati. FOTO: Adobe Stock

Merkurjev svetovalec pravi, da je vzdrževanje lepe trate zelo zahtevno vrtno opravilo, ki se ga moramo lotiti v spomladanskem času, najbolje okoli marca: "Najprej se znebimo maha v trati; lahko z uporabo sredstva proti mahu ali pa na bolj naraven način s posipanjem kamene moke in pa z gnojili, ki so na naravni bazi – organska gnojila. Spomladi trato tudi prezračimo in dodamo kremenčev pesek za boljšo odcednost tal, še posebej na senčnih mestih in na težjih tleh (glinasta tla). Trato nato dosejemo in pognojimo. Trato sejemo, ko je napovedan dež vsaj tri dni, v nasprotnem primeru moramo redno zalivati. "

Najpogostejša razloga, zaradi katerih vaša trata ni videti tako, kot bi si želeli, sta nepravilno zalivanje in košenje

Nepravilno zalivanje, ki vključuje preveč ali premalo vode, prepreči, da bi korenine lahko sprejele ravno pravo količino vlage. Poleg tega, če zalivate čez dan, ko je vročina najhujša, tvegate, da bo večina vode prehitro izhlapela.

V sušnih obdobjih travo zalivajte 

Če na vašem vrtu redno dežuje, trave ne bo potrebno zalivati. Po določenem času brez vlage pa bo ta že začela kazati znake pomanjkanja, zato trato obilno zalijte enkrat ali dvakrat na teden v obdobjih z nizko količino padavin.

Košnje trave se lotite pred poldnevom ali zvečer

Izogibajte se košnji trave, ko je ta mokra. Obdobje tik po nevihti ali zgodaj zjutraj, ko je trava še prekrita z roso, nikakor ni primeren čas za košnjo. Trava je zaradi vode težka, zato košenje ne bo enakomerno. 

Poleg vlage med košnjo vaši zelenici ne boste naredili usluge niti, če se boste tega opravila lotili sredi dneva, ko je sonce najbolj močno in pripekajoče. Najboljša izbira je pozno popoldne ali večer. 

Suha trata je pogosto posledica vročine in suše.
Suha trata je pogosto posledica vročine in suše. FOTO: Adobe Stock

Ujemite ravno pravi čas med eno in drugo košnjo.

Predolgo čakanje na novo košnjo je lahko škodljivo za zdravje vaše trate. Če boste kosili preveč 'na kratko', lahko pride do ožiga trate in korenin. Na splošno je obrezovanje več kot ene tretjine dolžine trave lahko škodljivo. Zaradi tega je pomembno, da trava ne postane predolga in da s košnjo ne čakate predolgo.

"V poletnem času nastavimo višino za košnjo na kosilnici na najvišjo rez, košenj je pa manj, saj v poletni vročini trata ne raste tako hitro kot v spomladanskem in jesenskem času. V resnici je pa košnja v poletnem času odvisna predvsem od tega, ali jo zalivamo ali ne," doda Merkurjev svetovalec za trato. 

Rjave zaplate so lahko tudi posledica škodljivcev

Težave z žuželkami ali boleznimi se pogosteje pojavijo v toplejših mesecih. Te težave lahko povzročijo rjave lise na vaši travi, ki z rednim zalivanjem ne izginejo.

V toplejšem delu leta je priporočljivo redno gnojenje

Najboljši čas za gnojenje trav v topli sezoni sovpada s časom, ko rastejo najmočneje, to je pozno spomladi. Ponovno gnojenje poleti in zgodaj jeseni bo prav tako pripomoglo k lepši zelenici,  izogibajte pa se gnojenju trav pozno jeseni. Takrat namreč končajo svojo rastno sezono in spodbujanje nove rasti bi jih samo naredilo dovzetne za zimske poškodbe.

Merkurjev svetovalec še opozori, da moramo biti pri izbiri gnojila pozorni na letni čas:  "Trava je zelo lačna in je potrebno redno gnojenje. Za lepo trato je potrebno gnojiti po vsaki 4. do 6. košnji. Gnojimo z gnojilom, primernim letnemu času. Spomladi in jeseni se poslužujemo gnojila z manjšo vsebnostjo dušika, saj trata v temu času rabi več hrane za ojačanje koreninskega sistema. V jesenskem času, ko se začne bolj mokro obdobje, pa gnojimo z gnojili, ki imajo več dušika. Gnojenje trate v poletnem času prilagodimo temperaturam. Ko se povzpnejo nad 30 stopinj, je gnojenje trate nesmiselno, saj je trata v tem času v hibernaciji."

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698