Dominvrt.si
Tlakovci zahtevajo zelo malo vzdrževanja in čiščenja.

Kateri tlakovci so trenutno najbolj v trendu?

L.M.
01. 03. 2024 14.08
0

Ko govorimo o zunanjih talnih oblogah, se – vsaj kar se tiče vzdržljivosti in nezahtevnega vzdrževanja - praktično nič ne more primerjati s tlakovci. Nevpadljivi in privlačni na pogled, so že dolgo temelj zunanje ureditve, saj ponujajo harmonično mešanico lepote, vzdržljivosti in praktičnosti.

Tlakovci so plošče ali bloki, izdelani iz različnih materialov, s katerimi oblagamo ravne zunanje površine kot so dovozi za avtomobile, terase, pešpoti in podobno. Izdelani so lahko iz različnih materialov, kot so opeka ali glina, beton ali iz naravnih kamnov, kot je denimo granit ter celo iz gume.

Tlakovci na dvorišču ustvarijo videz in občutek, ki vam ga tlakovani betonski in asfaltni dovoz ne more dati.
Tlakovci na dvorišču ustvarijo videz in občutek, ki vam ga tlakovani betonski in asfaltni dovoz ne more dati. FOTO: Merkur

Tlakovci na dvorišču ustvarijo videz in občutek, ki vam ga tlakovani betonski in asfaltni dovoz ne more dati. 

Cenovno so tlakovci med vsemi materiali, primernimi za dvorišča, terase in dovoze, v višjem rangu, čeprav je mogoče najti tudi takšne, ki so cenovno zelo dostopni. Najcenejši tlakovci vas bodo stali približno 10 evrov, najdražji pa tudi 30 in več evrov na kvadratni meter, medtem ko tlakovan asfaltni ali betonski dovoz stane bistveno manj, nekje med 3 in 12 evrov na kvadratni meter. 

Prednosti tlakovcev

Vzdržljivost in odpornost na vremenske vplive: Ne glede na to, katere izberete, imajo tlakovci precej dolgo življenjsko dobo. Le redko se zlomijo, po drugi strani pa jih je enostavno zamenjati ali popraviti. Bolje se upirajo tudi vremenskim vplivom in podnebnim spremembam kot asfaltiran dovoz.

Moderen izgled: Tlakovci ponujajo veliko možnosti glede materialov, barv in dizajnov in so privlačna možnost za različne domove. Svobodo puščajo tudi glede same postavitve in ustvarjanja vzorca. 

Dobra izbira z vidika okolja in ekologije: Opeka in kamen sta okolju prijazna materiala, saj ju je mogoče reciklirati in ponovno uporabiti, betonski tlakovci pa imajo še eno prednost, kot izpostavljajo v Merkurju:  "Betonski tlakovci so zaradi dimenzioniranega prostora med fugami povsem ekološka rešitev saj omogočajo bogatenje podtalnice in s tem pozitivno vplivajo na EKOsistem, zaloge pitne vode, izhlapevanje ter manjše segrevanje ozračja."

 Nezahtevno vzdrževanje: Tlakovci zahtevajo zelo malo vzdrževanja in čiščenja. 

Ne zahtevajo strjevanja: Dovoz ali dvorišče iz ulitega betona ali asfalta se pred uporabo suši en teden, medtem, ko je polaganje tlakovcev nekoliko bolj zamudno, a ne zahteva dodatnega čakanja, ko so enkrat že položeni.  

"Betonski tlakovci so nezahtevni za vzdrževanje in praktično ne povzročajo nikakršnih dodatnih stroškov. Zaradi vplivov narave se po večini vsa netrdovratna umazanija sama odstraniti oz. razgradi, zato po potrebi čistimo le z pometanjem z klasično metlo - krtačo, strojem za pometanje ali z spiranjem z vodo," pove Merkurjev svetovalec.

Tlakovci zahtevajo zelo malo vzdrževanja in čiščenja.
Tlakovci zahtevajo zelo malo vzdrževanja in čiščenja. FOTO: Merkur

Izračun potrebne količine tlakovcev

Najprej izmerite širino in dolžino območja, ki ga nameravate obložiti s tlakovci. Nato pomnožite širino z dolžino. Dobljeni rezultat je kvadratura površine tlakovanja. 

K tej številki dodajte še 5 % od dobljene vrednosti, za tlakovce, ki ne bodo ustrezali površini in jih bo potrebno razrezati ali pa bodo morda poškodovani. V primeru, da je površina tlakovanja nepravilne oblike, bo zelo verjetno potrebno dodati kar 10 %.  

Izbira tlakovcev

Na trgu je velika izbira tlakovcev različnih velikosti, oblik, barv in materialov. 

Pri nakupu morate upoštevati nekaj stvari. Cene tlakovcev se lahko na primer gibljejo od zelo dostopnih do precej dragih, zato je pomembno, da pred začetkom iskanja določite realen proračun.

Premislite tudi o sami površini, ki jo tlakujete in o njeni predvideni uporabi. Dovozi na primer zahtevajo trdnejšo površino, ki bo zdržala tudi težje obremenitve kot so običajne za terase. 

Najbolj priljubljena možnost za bivalne domove je uporaba betonskih tlakovcev. Ti imajo običajno boljšo življenjsko dobo kot glinene opeke in zdržijo nekje med 20 in 30 let. Po drugi strani pa so nekoliko manj 'močni', čeprav je ta razlika praktično zanemarljiva – vsaj kadar gre za zasebno rabo.

 "Betonski tlakovci lahko služijo svojemu namenu preko 30 let v kolikor so vgrajeni in vzdrževani pravilno. Še posebej tlakovci, ki so iz silicijevega dioksida, ki še bistveno poveča obstojnost proti obrabi in zmrzovanju ob prisotnosti soli in talil. Taki izdelki so odporni na sol in so primerni tudi za pluženje," pojasnjujejo v Merkurju. 

Kako položiti tlakovce?

Začrtajte območje

Območje, kjer nameravate položiti tlakovce, naj ima rahel naklon, da bo voda lahko pravilno odtekala. 

Z vrvico začrtajte območje, da dobite občutek za prostor. Izpopolnite to postavitev tako, da v tla zabijete lesene količke in okoli njih napeljete vrvico. Prepričajte se, da so vaše linije čim bolj ravne in enakomerne, saj so do tega odvisni vogali tlakovanja. Nato okoli te vrvice označite območje, ki naj se razteza približno 20 centimetrov zunaj označenega območja. 

Območje, kjer nameravate položiti tlakovce, naj ima rahel naklon, da bo voda lahko pravilno odtekala.
Območje, kjer nameravate položiti tlakovce, naj ima rahel naklon, da bo voda lahko pravilno odtekala. FOTO: Adobe Stock

Ker je betonske tlakovce težko rezati, je koristno rahlo prilagoditi velikost terase, in jo rahlo povečati ali pomanjšati, da lahko sprejme tlakovce polne velikosti, kadar je to seveda mogoče. 

Izkopljite območje

Sedaj je čas, da izkopljete območje, kjer nameravate položiti tlakovce. Če je le-to travnato, odstranite travno rušo skupaj z zemljo. Navadno zadostuje izkop približno 25 centimetrov zgornje plasti.

Prepričajte se, da je naklon zadosten, da bo voda lahko odtekala. Kot dodatna pomoč pri odvajanju meteorne vode lahko služijo tudi kanalete. 

Nasujte podlago

Na pripravljeno mesto nasujte podlago. Navadno se uporablja gramoz ali pesek. Pri površinah, ki so bolj obremenjene, naj bo plast nekoliko debelejša kot sicer. Material je nato potrebno dobro utrditi, najbolje z valarjem ali vibrirno ploščo. 

Položite tlakovce

Tlakovce položite neposredno na površino peska – vedno začnite pri robu. Razporedite jih tako, kot ste si zamislili. To je običajno najzahtevnejši del, saj je med namestitvijo potrebno natančno izravnavanje. Po potrebi pod tlakovce namestite še drenažno folijo in čez nasujte še eno plast peska granulacije od 4 do 8 mm.

Zapolnite vrzeli med tlakovci

Za zapolnitev vrzeli med tlakovci uporabite pesek za fugiranje. To storite tako, da ga z metlo ali drugim pripomočkov porinete v špranje.

Na trgu je velika izbira tlakovcev različnih velikosti, oblik, barv in materialov.
Na trgu je velika izbira tlakovcev različnih velikosti, oblik, barv in materialov. FOTO: Adobe Stock

Trendi tlakovcev

"V zadnjem času se največ prodajajo tlakovci pravokotnih oblik, sestavljeni vzorci so iz treh ali več kock različnih dimenzij in barv. Trenutno so v trendu bolj umirjene barve v odtenkih: bela, črna peščena ali bela, za bolj toplo dvorišče pa je idealna kombinacija, ki se že kupi v mix paketih: bela, črna, oker ..."  še dodajo v Merkurju

Se lahko polaganja ploščic lotimo sami doma?
Preberi še
Se lahko polaganja ploščic lotimo sami doma?
Vse o notranjih talnih oblogah
Preberi še
Vse o notranjih talnih oblogah
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698