Dominvrt.si
Božična zvezda

Preverili smo, kako varno je kupovanje sobnih rastlin pozimi

L.M.
29. 10. 2024 09.47
0

Zimski čas je v naravi namenjen počitku, nobena izjema v tem oziru pa niso niti sobne rastline. Njihova rast se takrat upočasni, posledično se zmanjša tudi potreba po vodi in hranilih. Toda to ne pomeni, da se s prihodom hladnega vremena skrb zanje konča. Poglejmo, kakšne zahteve imajo sobne rastline v tem času, ter katere so tiste, ki so še posebej priporočljive za zimo.

Občutno krajšanje dneva in s tem pomanjkanje svetlobe lahko negativno vpliva na naše razpoloženje, sobne rastline pa po drugi strani v prostor vnašajo vsaj nekaj življenja in vedrine. 

Nobenega razloga torej ni, da bi se jim v hladnejšem delu leta odpovedali. Pravzaprav je zima pravi čas, da v svoj dom uvedete nekaj novih sobnih lončnic. Ne samo, da bodo vašemu prostoru dodale življenje, temveč bodo tudi očistile zrak. Pozimi, ko so domovi pogosto bolj zaprti, ter skozi okna spustimo manj svežega zraka, je to še toliko bolj pomembno. 

Areka palma ima zelo dobro sposobnost čiščenja zraka, zato je pozimi še posebej priporočljiva.
Areka palma ima zelo dobro sposobnost čiščenja zraka, zato je pozimi še posebej priporočljiva. FOTO: Merkur

"Rastline čistijo zrak, odstranjujejo škodljive organske hlapne spojine, kot so formaldehidi ti se nahajajo v čistilih, razkužilih, osvežilcih zraka in metilkloridi, ki jih najdemo v odstranjevalcih lepila in barv ... " pojasnjuje Merkurjev svetovalec. 

"K 'zračnim čistilkam' uvrščamo spatifil, aglaoneme, dracene, sobne praproti, bršljan, palmo areko, filodendrone, alojo vero, taščin jezik, fikus benjamin itd. Vse rastline pa iz okolja porabljajo ogljikov dioksid in ga v procesu fotosinteze spremenijo v gradbeni material za rast in pri tem sproščajo kisik," še dodaja. 

Tudi pomislek o tem, da je sobne rastline pozimi tvegano kupovati, je odveč, pravi Merkurjev svetovalec: "Rastlino po nakupu ovijemo v papir, ki ga dobimo na prodajnem mestu (na blagajni). Težava nastopi, če je zunaj zelo mrzlo, mi pa bi radi opravili še kakšen nakup. Lončnica ne more čakati v mrzlem avtu. Nakup sobne rastline naj bo zato zadnji pred odhodom domov."

Vseeno se pogosto se zgodi, da je rastlina, ki je skozi leto odlično uspevala, ob prehodu na hladnejši letni čas začne kazati znake odmiranja. V tem primeru je očitno treba nekaj spremeniti – okolje ali pa samo sobno rastlino. 

Rastline odmaknite od radiatorjev

Sobne rastline dobro uspevajo v prostoru s stalno sobno temperaturo, medtem ko jim nihanje temperature nikakor ni po godu. Zato se izogibajte postavljanju lončnic na okensko polico, ki se bo ponoči zelo ohladila. Če je mogoče, rastline odmaknite tudi stran od radiatorjev in prepiha, se strinja Merkurjev svetovalec: "Prostor je, kakršen je. Prilagojen je našemu dobremu počutju. Vsekakor pa nobeni lončnici ne paše bližina toplotnega vira."

Spatifil potrebuje veliko vlage, zato ga je dobro občasno postaviti v kopalnico.
Spatifil potrebuje veliko vlage, zato ga je dobro občasno postaviti v kopalnico. FOTO: Merkur

Zagotovite jim dovolj sončne svetlobe

Ker pozimi sonce pozneje vzide in prej zaide, prejmejo rastline v tem letnem času manj sončne svetlobe kot spomladi in poleti. Da bi kar najbolj izkoristili svetlejši del dneva, rastline premaknite proti viru svetlobe. Če so na tleh, jih postavite na stojalo ali na omarico, da bodo bližje naravni svetlobi. Prav tako jih je priporočljivo obračati, da jim zagotovite čim bolj enakomerno izpostavljenost. 

V prostorih, kjer je to pogosta težava, v Merkurju svetujejo, da izberemo rastlino, ki je že v osnovi prilagojena na manj svetlobe: "Za tako okolje izberemo spatifil, filodendrone kamor sodijo tudi monstera, zamija, aglaonemi, scindapsus ali potos, keropegia (Ceropegia woodii ssp. Woodii), krasula, taščin jezik, dracena, juka, aloja itd."

Poustvarite naravno okolje, iz katerega prihaja rastlina

Poznavanje prvotnega okolja, iz katerega prihaja rastlina, lahko prav tako pomaga poustvariti najboljše pogoje zanjo. Tropskim rastlinam zagotovite več vlage, tako da jih občasno popršite po listih, ali pa poleg njih postavite lonček z vodo, v katerega dodate kakšen kamenček. 

Merkurjev svetovalec pa poda še en trik – premaknite jih v najbolj vlažen prostor v svojem domu: "Večina sobnih rastlin prihaja iz tropskih krajev in jim prija vlažen zrak. Takim pomagamo tako, da med rastline postavimo odprto posodico z vodo, ki izboljša mikro klimo ali pa jih postavimo v kopalnico. Tam se dobro obnesejo zamija, spatifil, flamingovec, kavovec, sobni bršljan, sobna praprot, scindapsus ali potos, fitonija, družinska sreča, orhideje, fitonije ..."

Višjih temperatur in suhega zraka pa so po drugi strani vajene puščavske rastline, pojasnjuje Merkurjev svetovalec: "Suh zrak v prostoru prenašajo krasula, kalanhoja, puščavski kaktusi, taščin jezik, fikusu gumovec, juka, zamija, palma areka, scindapsus ali potos, slonova noga, aglaonema, difenbahija, sukulente (havortije, aloje ...)."

Cvetoče rastline potrebujejo še posebno pozornost

Čeprav večina rastlin v zimskem času počiva, pa se najdejo tudi takšne, ki ravno v tem času razvijejo čudovite cvetove. 

V Merkurju izpostavijo nekaj najlepših: "Pri cvetočih sobnih rastlinah bi izpostavili flamingovec 'Cavalli', na katerem so tako vijolični kot rožnati cvetovi oziroma ovršni listi in sorto 'Mystique' z belo-rdečimi cvetovi (ovršnimi listi). Zanimive so tudi ciklame 'Djix', ki imajo cvetove obrnjene navzdol. Tukaj so v okras tudi čašni listi, ki jih pri običajni ciklami skoraj ne opazimo."  

Sobna smreka je sicer na pogled podobna smreki, vendar je v resnici tropska rastlina.
Sobna smreka je sicer na pogled podobna smreki, vendar je v resnici tropska rastlina. FOTO: Merkur

Pri teh je še posebej pomembno, da jih redno čistite. Prah, ki se je nabere na listih, namreč lahko zamaši njihove pore in oteži proces 'dihanja' cvetov. 

V predprazničnem času priljubljena tudi sobna smreka

"Ker se bliža konec leta, bi izpostavili še sobno smreko. Prihaja iz južnopacifiškega otočka Norfolk, kjer uspeva na prostem in zraste do 6 metrov visoko. V hladnejših delih je zanimiva predvsem kot živo božično-novoletno drevesce.  V notranjih prostorih potrebuje veliko svetlobe. Najraje je v  bližini južnega okna. Lonec občasno obrnemo, da je osvetljena z vseh strani. Prst v lončku naj bo odcedna, kisla (ph 4,5 do 5,5) in stalno rahlo vlažna  Zalivamo jo z deževnico. Pozimi zadostuje zalivanje enkrat na 7 do 10 dni. Rada je na toplem, ustreza ji sobna temperatura. Ta ne sme pasti pod 3 stopinje. Rada ima visoko zračno vlago. V bližino postavimo lahko kar odprto posodo z vodo. Prija ji tudi rosenje s postano vodo. Seveda pa sobne smreke po praznikih ne zavržemo. Gojimo je še naprej. Poleti je lahko zunaj, na terasi, balkonu ali na vrtu. Izberemo lego, ki ni izpostavljena žgočemu soncu." Za konec še doda Merkurjev svetovalec.

Sobna smreka je odlična alternativa večjemu božičnemu drevesu
Preberi še
Sobna smreka je odlična alternativa večjemu božičnemu drevesu
Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
Preberi še
Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698