Tako poskrbite, da bo božično drevo zdržalo do praznikov

ŠE BOLJŠI DOM IN VRT

Tako poskrbite, da bo božično drevo zdržalo do praznikov

L.M.
29.11.2024, 5:00
0

Le kakšen je praznični dom brez božičnega drevesa? Ne glede na to, ali imate raje klasičen videz smreke ali edinstven šarm jelke, naj bo iskanje, postavljanje in okraševanje popolnega božičnega drevesa prijetno predpraznično opravilo – in ne samo še ena naloga na vašem seznamu, ki jo morate obkljukati. V ta namen imamo za vas nekaj nasvetov.

Iskanje pravega božičnega drevesa pomeni lov za pravo velikostjo, obliko, barvo in nenazadnje celo vonjem le-tega. Seveda vam je vse to prihranjeno, če se odločite za nakup umetne smreke. Toda čeprav velja splošno prepričanje, da je umetna jelka veliko cenejša, bolj ekološka izbira ter nenazadnje enostavnejša za vzdrževanje – samo pomislite, kakšen čar v božični dom prinaša vonj po svežih iglicah. 

"Naravna sekana drevesa imajo drugačen pridih, v prostor prinesejo vonj po naravi. Tudi na otip so iglice povsem drugačne od umetnih," se strinja tudi Merkurjev svetovalec. 

Umetno ali naravno drevo?

Naravno božično drevo ima svoj čar, vendar je umetno morda nekoliko bolj enostavno za vzdrževanje.
Naravno božično drevo ima svoj čar, vendar je umetno morda nekoliko bolj enostavno za vzdrževanje. / FOTO: Shutterstock

Preden se lotite okraševanja, se morate seveda odločiti, ali boste v svoj dom postavili umetno ali naravno smreko. Čeprav vonj po svežih iglicah v dom prinaša prijeten praznični čar, imajo tudi umetna drevesa svoje prednosti. Izbira naravne smreke ali jelke zagotovo pomeni dodaten strošek, na katerega morate računati vsako leto. Poleg tega naravno drevo slej ko prej začne izgubljati iglice, kar je zadosten razlog, da se mu mnogi raje izognejo.

Po drugi strani pa je umetno drevo veliko bolj enostavno za vzdrževanje in ni bojazni, da bi prehitro izgubilo svoje iglice – sploh, če izberemo pravo vrsto drevesa. "Kavkaška jelka skorja ne odmetava iglic, medtem ko s sekane navadne smreke iglice kar 'dežujejo'," pojasni Merkurjev svetovalec

Vrste naravnih božičnih dreves

Ko govorimo o vrstah božičnega drevesa, v prvi vrsti ne moremo mimo smreke in jelke, za zunanjo okrasitev pa je primeren tudi bor ali drugi iglavec. 

Jelka

Za jelke je značilno, da imajo posamezne ploščate iglice, ki rastejo spiralno na vsaki veji. Iglice jelke so ploščate in mehkejše od smrekovih, slednje so bolj ostre. 

V Merkurju pojasnjujejo, katere jelke so trenutno najbolj priljubljene: "Od sekanih jelk ima primat nordijska ali kavkaška jelka (Abies nordmanniana). Goste veje z dolgimi, mehkimi, temno zelenimi iglicami resnično zmagajo pred ostalimi drevesi. To je tudi edino sekano drevo v široki ponudbi."

Smreka

Za smreke je značilna pravilna piramidna oblika, odebeljene iglice ter storži, ki visijo navzdol, medtem ko so veje obrnjene navzgor. Najbolj priljubljene vrste so srebrna smreka, navadna in bela smreka.

"Na tržnicah dobite navadno smreko (Picea abies) in srebrno bodečo smreko (Picea pungens). Prva ima redke veje s kratkimi, tršimi iglicami. Slaba stran je ta, da se iglice sčasoma osujejo in jih še sredi poletja najdemo pod omaro. Druga ima daljše srebrno sive iglice, ki pa so zelo ostre in bodeče," doda Merkurjev svetovalec.

Bor

S posekanim naravnim drevesom ravnajte kot z živo rastlino.
S posekanim naravnim drevesom ravnajte kot z živo rastlino. / FOTO: Adobe Stock

V primerjavi s smrekami in jelkami borove iglice rastejo v šopkih. Zaradi tega so videti gostejše, čeprav ima bor v večini primerov manj vej kot druge zimzelene rastline. Manj gosta krošnja sicer tudi omogoča, da jih za božič okrasite z večjimi okraski. Škotski bor in gladki ali zeleni bor sta najpogostejši vrsti tega iglavca, ki se uporabljata kot božična drevesca.

Pred nakupom se prepričajte, da je drevo čim bolj sveže

Prvi in najpomembnejši nasvet, če želite, da vaša jelka ali smreka skozi ves december ostane lepa in sveža, je, da pred nakupom preverite, ali so iglice še vedno zelene in prožne. Trde iglice, ki se zlomijo, ko jih upognete, so znak napol mrtvega drevesa, ki ne bo prestalo preizkusa časa.

Pri preverjanju zdravja božičnega drevesa lahko poskusite tudi z odrezanim koncem potrkati ob tla. Na tleh lahko pričakujete nekaj iglic, a če te v velikih količinah odpadejo same od sebe, raje izberite drugo drevo. 

Drevo postavite v vedro z vodo

Ko božično drevo prinesete domov, z njim ravnajte enako kot z vsako živo rastlino. To predvsem pomeni, da mu morate zagotoviti dovolj vode.

Voda je absolutno najpomembnejša stvar, ki jo lahko naredite, da ohranite svoje drevo čudovito na daljši rok – ne glede na to, ali je posajeno v zemlji ali pa sekano. 

Splošno pravilo je, da morate zagotoviti 1 liter vode na 2,5 centimetra premera debla drevesa. Kljub splošnemu prepričanju niti odrezano dno debla niti temperatura vode ne vplivata na njegovo dolgoživost v tolikšni meri kot samo dejstvo, da ima na voljo dovolj vode. 

Priljubljena možnost v zadnjih letih je tudi drevo v loncu

Zanimiva možnost, ki se je marsikdo poslužuje v zadnjih letih, so tudi drevesa v loncih, vendar Merkurjev svetovalec ob tem opozori: "Kavkaške jelke, ki jih v tem času ponekod prodajajo v loncu, so bile izkopane tik pred transportom. Korenin skoraj nimajo. Lonec je v tem primeru bolj kot ne le nadomestilo za podstavek.  Če jo kupite z namenom, da jo boste posadili kasneje na vrtu ali jo gojili v loncu, je to zgolj 'loterija'. Morda ima vaše drevesce toliko korenin, da bo obstalo, večina jih nima."

Za razliko od jelk, ki se v loncu ne obnesejo najbolje, pa je smreka v tem pogledu bolj trdoživa, pravi Merkurjev svetovalec: "V tem času so na voljo tudi drugi iglavci, ki so vzgojeni v loncu in bodo po praznikih izredno lepo uspevali zunaj v posodah ali posajeni na vrtu. V ta namen so na voljo predvsem različne sorte smrek (Picea glauca "Sander's Blue" s sivo modrimi iglicami; Picea glauca Rainbows End, ki ima mlade iglice svetlo rumene in je videti, kot bi na koncu vej žarele lučke; Picea glauca Perfecta z zelenimi iglicami ...) in brin 'Stricta' s pokončno gosto rastjo. Zanimive so tudi različne paciprese." 

Božično smreko lahko po praznikih koristno uporabite.
Božično smreko lahko po praznikih koristno uporabite. / FOTO: Merkur

Kam z božično smreko po praznikih?

Potem, ko je božično drevo odslužilo svoje, je čas, da ga umaknete iz svojega doma. Toda čeprav je na pogled nekoliko posušeno in mu manjka že kakšna iglica ali dve, ni nobene potrebe, da ga zavržete. Seveda je to, kaj boste z njim storili, odvisno predvsem od tega, v kakšnem stanju je – ter nenazadnje od tega, ali raste v loncu, toda vedno obstajajo možnosti, kako ga ponovno uporabiti.  

V loncu vzgojeno božično drevesce s koreninami, lahko odnesete na vrt in ga posadite. Ali pa ga pustite rasti v koritu, da ga boste naslednje leto lahko ponovno uporabili.

"V kolikor kupite naravno drevesce v loncih (smreke, brin 'Stricta', paciprese), jih pred koncem zime ali takoj po praznikih postopoma prestavite v hladnejše okolje. Najprej naj bo to hladna garaža, nato zavetje na terasi ali balkonu. V času zimske otoplitve jih prestavimo na prosto. Ne smemo pozabiti na zalivanje. Iglavci so tudi pozimi žejni, saj skoti iglice izhlapi veliko vode," ob tem svetujejo v Merkurju.  

Uporabiti pa je mogoče tudi posekano drevo brez korenin. Njegove veje narežite na majhne koščke in dobili boste material, ki ga lahko uporabite kot zastirko. Mulčenje okoli grmovnic, dreves in rastlin ščiti tla pred erozijo zaradi dežja in poškodbami zaradi zmrzali. Enako dobro se obnesejo tudi veje z iglicami. 

To so najlepša božična drevesa te sezone
PREBERI ŠE
To so najlepša božična drevesa te sezone

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke