Na trgu najdemo veliko število različnih tipov radiatorjev. Izbira vrste je odvisna od lastnih potreb in stila notranje opreme, nenazadnje pa tudi od prostorskih in cenovnih zmožnosti.
Klasični litoželezni radiatorji za ogrevanje prostora izkoriščajo toploto vroče vode, kar imenujemo konvekcija. Konvekcija je prenos toplote skozi tekočino - v tem primeru vodo. Vroča voda teče skozi cevi do radiatorja in segreva zrak okoli njega. Ko se zrak segreje, se dvigne, na njegovo mesto pa pride hladnejši zrak. Posledično se ustvari konvekcijski tok, ki poskrbi, da topel zrak zaokroži po prostoru.
Panelni radiatorji delujejo na enak način kot klasični litoželezni radiatorji in so nekoliko modernejša in estetsko bolj dovršena izvedba le-teh. Navadno so izdelani iz aluminija ali druge podobne pločevine.
Merkurjev svetovalec pojasnjuje prednosti aluminjevih radiatorjev v primerjavi s tistimi, ki so izdelani iz cenejših vrst pločevine: "Aluminij ima izjemno toplotno prevodnost, kar pomeni, da hitro in učinkovito oddaja toploto v prostor. To omogoča hitrejše segrevanje prostorov in večjo energijsko učinkovitost. Aluminij ne rjavi, kar povečuje trajnost radiatorjev in zmanjšuje potrebo po vzdrževanju."
Električni radiatorji za razliko od klasičnih niso priklopljeni na centralno omrežje, za delovanje pa ne potrebujejo vodovodnega priklopa. So samostojne enote, napolnjene s toplotno tekočino ali suho snovjo, ki se segreva in prenašajo toploto na okoliški zrak. Približno dve tretjini toplote, ki jo proizvedejo električni radiatorji, nastane s konvekcijo, torej gibanjem toplega zraka, približno tretjina pa je posledica toplotnega sevanja.
Kopalniški radiatorji v obliki lestve so namenjeni samostojnemu ali dodatnemu segrevanju prostora, hkrati pa so učinkovit pripomoček za sušenje brisač v hladnejšem delu leta. Večina sodobnih modelov je hkrati visoko energetsko učinkovitih, elegantnih in prostorsko varčnih, izbiramo pa lahko med električnim načinom delovanja ali pa izberemo toplovodni radiator, ki postane del centralnega sistema.
"Kopalniški radiatorji so največkrat pokončno oblikovani z veliko cevmi, tako, da omogočajo sušenje brisač; rečemo jim tudi 'lojtra'. Namenjeni so manjšim prostorom, priporočamo pa vsaj 100 vatov na m3 zaradi povečane vlažnosti prostora. Možno jim je dograditi dodatni električni grelec za ogrevanje v času, ko centralno ogrevanje še ne deluje (prehodna obdobja, pred in po kurilni sezoni), " pojasnujejo v Merkurju.
Kako izbrati pravo velikost radiatorja?
Velikost idealnega radiatorja je odvisna od velikosti in vrste prostora, ki ga želimo ogrevati. Večja soba bo seveda potrebovala večji radiator - ali morda več kot enega, medtem ko bo manjša soba zahtevala manjši radiator.
Merkurjev svetovalec podaja splošno pravilo, s katerim lahko izračunamo velikost radiatorja, ki bo ustrezal našemu prostoru: "... za okvirni izračun lahko upoštevate splošno pravilo: za 1 m3 bo potrebnih od 50-100 vatov, vendar je to odvisno tudi od izolacije prostora. Idealno je, da imate več manjših radiatorjev nameščenih po prostoru, saj s tem zagotovite enakomerno ogrevanje. Kupec si lahko izračuna potrebno moč radiatorja tudi na Merkurjevi spletni strani."
Ne glede na moč električnega radiatorja, pa obstaja trik s katerimi lahko povečamo njegovo učinkovitost. Termostat lahko pomaga nadzirati temperaturo v prostoru in prepreči, da bi radiator trošil energijo, kadar to ni potrebno.
"Pri prenovi kopalnice priporočamo da se na tla vgradi električna grelna preproga, ki ni namenjena primernemu ogrevanju, ampak zagotavlja topla tla, " še svetujejo v Merkurju.
Radiatorji z možnostjo kombiniranega priklopa
Radiatorjev v domu ni vedno mogoče ali smiselno priključiti na sistem centralnega ogrevanja, vseeno pa je dobro imeti to možnost. Radiatorji z možnostjo kombiniranega priklopa so v tem primeru odlična alternativa klasičnim toplovodnim na eni - in električnim radiatorjem na drugi strani. So dobra izbira za prostore, ki se uporabljajo le občasno, kot je pralnica ali fitnes - ali pa za ogrevanje počitniške hiše po potrebi. Poleg tega se dobro obnesejo ob prehodih letih časov, denimo v jeseni, ko se začnejo prvi hladni dnevi, vendar še ni potrebe po ogrevanju celotne hiše ali stanovanja.
Kam naj radiator namestimo?
Če smo izbrali stenski radiator, moramo nenazadnje zanj najti ustrezno mesto, kamor ga bomo namestili. Poglejmo, na kaj je pri tem priporočljivo paziti.
Če je stena zgrajena iz masivnega zidu, opeke ali zidakov, potem s pričvrstitvijo ne bomo imeli težav. Kadar gre za 'knauf' steno je montaža odvisna od tipa, teže in velikosti radiatorja. V kolikor strokovnjak za montažo presodi, da je nosilnost suhomontažne stene ustrezna za izbrani radiator, bo za to uporabil pritrdilne kovinske vložke za 'knauf'.
Ne glede na material zidu oz. stene pa se poskusite izogniti namestitvi radiatorja za velike kose pohištva, ki bi toplemu zraku preprečili, da potuje po prostoru.
Radiatorji sicer najbolje delujejo, če so nameščeni na notranji steni, stran od oken in vrat.
"Radiatorji naj bodo vedno čisti. Prah in umazanija lahko zmanjšata učinkovitost vašega radiatorja. Očistite ga vsako sezono z neagresivnimi in neabrazivnimi čistili. Pred sezono tudi spustite zrak iz radiatorja oz ga odzračite, da odpravite hladne točke in omogočite radiatorji, da bo grel po celotni njegovi površini," še dodaja Merkurjev svetovalec.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV