Dominvrt.si
Zelišča

Zelišča, ki brez truda uspevajo tudi več let

L.M.
10. 01. 2024 11.20
0

Le kdo na svojem vrtu ne bi želel dišečih zelišč, ki se obdržijo tudi več let? Zelo enostavno jih je gojiti, poleg tega pa mnoga zdržijo do prve zmrzali in spomladi sama ponovno poženejo. Tako boste ustvarili popoln zeliščni kotiček, kjer lahko v vsakem trenutku naberete svoja zelišča za kuhanje, popestritev limonade, koktajlov in čaja ali preprosto uživate v prijetnem vonju, ki ga oddajajo med rastjo. Če potrebujete še več razlogov, zakaj so zelišča, ki uspevajo več let, dobra izbira, potem berite naprej.

Nekatera zelišča so enoletnice, ki jih je treba vsako pomlad ponovno zasaditi, obstaja pa tudi več trajnic, primernih za različna podnebna območja, ki jih je mogoče posaditi enkrat in pustiti rasti več let. 

Merkurjev svetovalec pravi, da je izbira tovrstnih zelišč zares široka: "Šetraj, žajbelj, sivka, kamilice, luštrek, listni česen, drobnjak, meta, timijan ... Vsa našteta zelišča v jeseni pustimo, saj v večini propade nadzemni del in zimo preživijo korenine. Spomladi enostavno iz zemlje pokukajo listi ..." 

Trajna zelišča so odličen način za dopolnitev vaše vrtne pokrajine z veliko manj truda, kot ga zahtevajo enoletnice. Takšen način tudi olajša načrtovanje, saj lahko enoletne rastline zapolnijo prazne prostore med trajnicami.

"Najbolj optimalno je, da trajna zelišča sadimo na mesta ob robu vrta, saj so to rastline, ki želijo imeti mir. Prekopavanje pač odpade. Želijo tudi veliko sonca ...doda Merkurjev svetovalec.

Timijan

Timijan raste zelo hitro in ustvarja majhne listke s številnimi vijoličnimi ali rožnatimi cvetovi. Najboljša novica je, da uspeva tudi na revnih tleh in ga opraševalci preprosto obožujejo. Je tudi odporna rastlina za pokrivnost tal, ki je najbolj okusna, če se uporablja sveža v juhah, na krompirju in testeninah. Timijan lahko sadimo skoraj kadarkoli. V nekaj mesecih bo dovolj zrasel, da ga bomo lahko nabirali, nato pa se bo leto za letom 'vračal' na naš vrt. 

Timijan
Timijan FOTO: Adobe Stock

Luštrek

Tega zelišča dandanes ne srečamo tako pogosto, vendar je na splošno precej nezahtevno in lahko zraste do nekaj metrov visoko. Sveže liste uporabite za nežni okus zelene v enolončnicah, juhah, krompirjevih jedeh in omakah.

Luštrek
Luštrek FOTO: iStock

Origano

Iskreno povedano, origana skoraj ne morete ubiti. Je odporen, se hitro širi in ima majhne vijoličaste cvetove, ki se obdržijo več tednov ter tako pritegnejo opraševalce. Uporabite ga v paradižnikovi omaki, juhah in picah.

Origano
Origano FOTO: iStock

Šetraj 

Šetraj je zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. S svojim poprastim okusom je rahlo grenak za razliko od poletnega šetraja. Rastlina raste kot nizek grm z ozkimi podolgovatimi listi temne živo zelene barve. 

Šetraj
Šetraj FOTO: Adobe Stock

Žajbelj

Žajbelj velja za enega najlažjih večletnih zelišč, kar se tiče vzgoje. Ta polgrmičasta rastlina, znana tudi za uporabo v čajih, ima svetle, sivozelene, aromatične, ovalne liste, ki v dolžino zrastejo tudi do 8 cm. Listi se običajno uporabljajo sveži ali posušeni pri kuhanju in dodajo zemeljski in rahlo pekoč okus. Sadimo ga spomladi ali jeseni, njegova rast pa je počasna do zmerna.

Žajbelj
Žajbelj FOTO: Dreamstime

Drobnjak

Drobnjak je čudovit dodatek celo na vrtu začetnika, saj je zelo enostaven za gojenje. Kot sorodnik čebule je odlična zamenjava v receptih, ki zahtevajo le-to. Obstaja celo vrsta drobnjaka, ki ima okus po mešanici čebule in česna. Na vrtu potrebuje polno sonce, koristijo pa mu bogata in vlažna tla. Če boste svojo rastlino drobnjaka pogosto obrezali, boste zmanjšali število posušenih rumenih stebel, ki bodo prerasla grmiček. Drobnjak je treba deliti vsaki dve do tri leta. Preprosto zgodaj spomladi izkopljite celoten šop drobnjaka, ga z lopato razrežite na dva ali tri dele in posadite vsakega posebej. 

Drobnjak
Drobnjak FOTO: Dreamstime

Zelišča so več kot le okusen dodatek k jedi

Številne vrste zelišč v sezoni čudovito cvetijo in privabljajo koristne opraševalce, kot so metulji, čebele in kolibriji. Nekatere lahko nabiramo tudi pozno jeseni, večina izmed njih pa je odporna tudi na rahlo zmrzal. Čeprav jih je mogoče vzgojiti iz semena, si boste delo precej olajšali, če kupite že vzgojeno rastlino. Večina trajnih zelišč poleti prenese polno sonce, če seveda dobijo zadosti vode. Proti koncu sezone lahko naberete velike šopke zelišč, jih obesite in posušite ter tako podaljšate njihovo uporabnost.

Kot pravi Merkurjev svetovalec, se bodo ta zelišča na vašem vrtu obdržala precej dolgo:"Življenjska doba lahko doseže tudi 5 let in več. Seveda pa je odvisno vse od tete zime. Strašno mokra ali pa suha zima naredi nepopravljivo škodo. "

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698