Zaprto stopnišče
Če je vaše notranje stopnišče v osnovi betonsko ali masivno leseno, se lahko odločite za izdelavo zaprtega igralnega kotička. Enakomerno vzpenjajoče se stopnišče tako predstavlja poševno enokapnico, ki bo pokrivala mini pravljično domovanje vaših malčkov. Mogoče se sliši malo nenavadno, ampak prostor pod stopnicami je ravno zaradi svoje oblike idealen za ustvarjanje hišk, takšnih z vhodnimi vrati, hišno številko in celo okencem, ki gleda na »ulico«. Njihovo dvorišče bo kar naenkrat postala vaša dnevna soba ali vhodna loža, vi pa boste dobili nove igrive sosede. A ustvarjanje še enega majhnega doma znotraj doma je le ena od možnosti za igralni kotiček.
Če denimo vaši otroci radi berejo, lahko zanje ustvarite pravo malo čitalnico, opremljeno s poličkami za knjige, ki jih lahko namestite na notranjo steno, na katero nalega stopnišče, in dodate kakšen mehek naslonjač ali tabure, na katerem bodo lahko brali. Vsekakor ne pozabite prostora opremiti s primerno delovno oziroma branju primerno svetlobo.
Tisti bolj ustvarjalni otroci bodo namesto knjižnih polic zagotovo bolj veseli kakšne lične mizice, kompleta barv in risalnega papirja, ki ga bodo imeli v svojem kotičku vedno pri roki za izražanje svoje kreativnosti. Kar zadeva opremo igralnega kotička, so usmeritve glede oblikovanja lahko vezane tudi izključno na eno temo. Za fantke so to lahko različni športi ali glasba, lahko so živali ali narava. Notranjost kotička lahko deloma opremimo tudi s kakšno fototapeto, dodamo mehke preproge, puhaste blazine in poskrbimo za prijetno ambientalno svetlobo. Skušajmo se čim bolj prilagoditi otrokovim zanimanjem in njihovim željam.
Odprto stopnišče
Če je vaše notranje stopnišče denimo enoramno in odprte zasnove, kot je takšno s plavajočimi stopnicami, je nesmiselno, da bi prostor pod stopniščem zapirali. A to ne pomeni, da ga ne moremo, tako kot pri zaprtih različicah, na domiselne načine izkoristiti za igralni kotiček naših najmlajših. Dobra stran odprtega prostora pod stopnicami je tudi ta, da imamo večji nadzor nad dogajanjem.
Urejanja družabnega kotička se v tem primeru lotimo nekoliko bolj celovito in premišljeno, saj mora oblikovno vsaj deloma sovpadati z izbranim interierjem širšega prostora. Če denimo odprto stopnišče v zgornjo etažo vodi skozi dnevno sobo, se moramo pri zasnovi navezati na določene značilne elemente ali slog, v katerem je opremljena. Nočemo namreč, da bo ambient, ki ga bomo ustvarili za otroke, deloval kot tujek, temveč kot prijetna in uporabna dopolnitev celote. Upoštevajmo torej enako ali podobno barvno shemo in jo nadgradimo le s kakšnimi posameznimi bolj živahnimi poudarki, ki jih lahko izberejo tudi vaši otroci sami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV