Smrekovi vršički, ki so botanično del rodu Picea, so mlade rastline zimzelenih iglavcev iz družine Pinaceae. Nove konice se spomladi pojavijo na koncu vej in jih najdemo na več vrstah smrek, ki lahko dosežejo od 20 do 60 metrov višine. Obstaja približno 35 različnih vrst smrek, katerih vršičke lahko nabiramo, in vsaka vrsta bo imela nekoliko drugačen okus.
Kdaj nabiramo smrekove vršičke?
Pozno spomladi iglavcem zrastejo novi poganjki, ki jih prepoznamo po lepi svetlo zeleni barvi. In ti nežni vršički so nepogrešljivi v domači lekarni. V ljudski medicini se iz roda v rod prenaša recept za sirup iz smrekovih vršičkov. Odličen je pri zimskih tegobah, pomaga pri kašlju, razkužuje dihalne poti in pomaga pri odpornosti. Uporablja pa se tudi v kulinariki. Lahko ga namesto medu damo v čaj, uporabimo ga v solatnih prelivih ali z njim mariniramo meso.
Zakonsko je dovoljeno nabrati do dva kilograma vršičkov, kar je pravzaprav zelo veliko, zato ne pretiravajte in jih pustite še nekaj za ostale. Vršičke nabirajte na spodnjih vejah starejših dreves, nikakor ne na mladih, saj boste s tem škodovali njihovi rasti.
Priprava sirupa iz smrekovih vršičkov
Kozarce za vlaganje dobro operite in po možnosti razkužite, nato pa vanje izmenjaje polagajte plasti vršičkov in plasti sladkorja – približno tri centimetre vršičkov in dva centimetra sladkorja.
Če imate dovolj vršičkov, lahko eksperimentirate in uporabite za en kozarec navadni beli kristalni sladkor, za drugega rjavega, v tretjem izmenjaje nalagate kokosov sladkor in vršičke, v četrtem namesto sladkorja uporabite med ali kar javorjev sirup ...
Pazite, da vsako plast dobro potlačite, da iztisnete zrak, kozarce pa napolnite do vrha. Če bi med plasti prodrl zrak, bi se sirup lahko pokvaril.
Kozarce nastavite na sonce za najmanj 40 dni, lahko pa jih pustite tudi vse leto. Ko kozarce napolnite, jih pustite nekje na soncu približno 40 dni, vmes pa jih nekajkrat dobro pretresite. Če sladite z medom, naj kozarci ne bodo na direktnem soncu, ampak raje v senci, a še vedno na toplem. Po 40 dneh sirup precedite v stekleničke, te pa shranite na hladno in temno mesto.
Koristi smrekovih vršičkov
Smrekove iglice že dolgo uporabljajo staroselska plemena za lajšanje kašlja in bolečega grla.
Smrekove iglice imajo izjemno veliko vitamina C – zamrznjene ali posušene smrekove konice so v zimskem času dober vir vitamina C.
Vsebujejo tudi karotenoide.
Smrekovi vršički so bogati z minerali, kot sta kalij in magnezij.
Smrekove iglice že dolgo uporabljajo staroselska plemena za lajšanje kašlja in bolečega grla.
Vsebujejo tudi veliko klorofila, ki pomaga pri rasti in celjenju tkiv, nadzoruje hrepenenje in prenaša kisik do celic. Prav tako nevtralizira proste radikale, ohranja uravnotežen krvni sladkor, pospešuje celjenje ran in veže strupene kovine, ki so prisotne v vašem telesu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV