Lokacija
Koliko časa boste porabili, da boste od doma prišli do službe? Boste lahko šli s kolesom ali peš? Boste morali dvakrat na dan voziti v strnjeni koloni? Kolikšen del življenja nameravate preživeti v prometu? Lokacija lahko zelo vpliva na kakovost vašega življenja. Vam je pomembno, da imate blizu možnost nakupa lokalnega svežega sadja in zelenjave? Verjetno ga boste tako večkrat kupili. Če je blizu narava, boste verjetno več časa preživeli v njenem objemu. Pri izbiri stanovanja je pogosto treba sklepati kompromise, a vedno imejte v mislih, da iščete lokacijo, ki vam lahko nudi čim prijetnejše življenje.
Lega
Preverite, kam gledajo okna. Boste imeli sonce v stanovanju že zjutraj ali šele popoldne? Kaj to pomeni poleti ali pozimi?
Razporeditev prostorov
Je kvadratura velika, vendar prostor ni dobro izkoriščen? Če je dnevna soba prevelika, jo lahko morda pregradite in ustvarite še otroško sobo ali domačo pisarno. Če imate večjo družino, so lahko problematični premajhni prostori, denimo premajhna kuhinja oziroma jedilni kotiček. Vedno najprej razmislite, kaj potrebujete. Nato lahko na podlagi tega ugotovite, ali vam stanovanje, ki si ga ogledujete, zares ustreza. Od tega, kakšna je razporeditev prostorov, je prav tako močno odvisna kakovost življenja. Vedno je treba iskati stanovanje, ki čim bolj ustreza temu, kako živite vi in vaši družinski člani. Če ste družina, ki ima rada obiske, je denimo idealno, če imate v enem velikem prostoru kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo. Če kdo od družinskih članov dela od doma, nujno potrebuje prostor, kjer lahko delo opravlja v miru. Če imate rahel spanec, ni dobro, če je spalnica obrnjena k prometni cesti.
Novo ali staro?
Starejše stanovanje običajno potrebuje obnovo. Naredite seznam vsega, česar se bo treba lotiti. Ne pozabite preveriti, v kakšnem stanju so električne in vodovodne napeljave, radiatorji, okna ... Če je v družini kdo, ki lahko pri obnovi pomaga, morda račun niti ne bo visok. Sicer pa je običajno treba pri nakupu starogradnje v primerjavi z novogradnjo upoštevati kar precejšnje dodatne stroške. Vendar tudi pri novogradnji temeljito preverite, v kakšnem stanju je. Če so bile ugotovljene napake, se pozanimajte, kako hitro jih investitor lahko odpravi.
Parkiranje
Bo parkiranje predstavljalo vsakodneven vir stresa? Ali imate zagotovljeno svoje parkirno mesto? Uporabljate poleg avtomobila vi ali vaši družinski člani še druga prevozna sredstva? Kje je v tem primeru najbližja avtobusna postaja? Če imate kolo, kje ga boste lahko varno zaklenili?
Dvigalo
Ko je človek mlad, mu dvigalo morda ne pomeni veliko. A pride še kako prav, če se kdo poškoduje in mora uporabljati bergle. Ceniti ga začnejo tudi družine z dojenčkom. Če nameravate v stanovanju ostati dlje časa, pa ga boste verjetno želeli uporabljati najkasneje takrat, ko boste po stopnicah vse težje hodili.
Ne čakajte na oglas
Premislite, kakšno stanovanje si želite in kje bi najraje živeli. V teh naseljih nalepite sporočila z opisom stanovanja, ki ga iščete. Bodite natančni, res predstavite svoje prioritete, svoje najpomembnejše želje. Morda vaš oglas prebere ravno nekdo, ki razmišlja o prodaji.
Kompromis
Vse najverjetneje ne bo ustrezalo vašim željam. Treba bo sprejeti tudi kakšen kompromis. Na list papirja zapišite vse prednosti in slabosti stanovanja, o katerem razmišljate. Seznam primerjajte s svojimi prioritetami. Katero stanovanje zadosti čim večjemu številu prioritet? V katerem pa se najbolje počutite? Tudi to je treba upoštevati. A vsekakor najprej res dobro preverite, v kakšnem stanju je stanovanje, tudi pravno. Nikar ne kupujte mačka v žaklju.
Dominvrt e-novice
Preberite si še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV