Pred domačim pragom lahko sami poskrbimo, da bodo stopnice varne. Opremimo jih z nedrsečimi ploskvami, jih dobro osvetlimo in poskrbimo za trdno ograjo. Ograja je za šibko ali invalidno osebo, ki hodi, izjemno pomembna, saj je morda velik napor prestopiti že eno ali dve stopnici. Na suhih stopnicah ne pomislimo, kako nevarne so gladke stopnice, kadar so mokre. To so tiste iz poliranega kamna, iz teraca ali gladke keramike. Kamen je mogoče razbrazdati, keramiko izberemo nedrsečo, v skrajnem primeru pa nalepimo proti drsne trakove. Pozimi, ko vlaga in sneg na njih zmrzneta, pa je treba stopnice redno čistiti in soliti.
Pred stanovanjskim blokom običajno nimamo vpliva na stanje stopnic. Še posebej v starejših blokih so stopnice resnična ovira za pot na prosto ali dostop do vrat. Tudi tu je odločilna trdna ograja in varne, hrapave nastopne ploskve stopnic, ki ne postanejo drsalnica, kadar so mokre. Ograja ob stopnicah bi morala biti na obeh straneh in segati tudi preko prve in zadnje stopnice, da se starejša oseba lahko oprime in potegne na stopnico. Ograja iz vrvi, žice, ki se premika ali steklenih plošč je morda primerna kot optična pregrada, a ne daje varne opore. Ograja mora zadržati morebitni padec osebe, in ga vsaj nekoliko ublažiti.
Na javnih mestih in pred javnimi stavbami mora urejen tudi poseben dostop za osebe na vozičku in z oznakami na tleh tudi za slabovidne. A pogosto se srečujemo z javnimi površinami, ki propadajo zaradi starosti in vremenskih vplivov. Na stopnicah odstopajo plošče, beton je razpokan ali so v njem luknje. Te površine niso ravne in ovirajo varno hojo. Poškodovana je lahko tudi ograja in držala ali pa jih preprosto ni. Podhodi pod cesto, stopnice v kletne garaže in podobno so nujni, a pogosto dotrajani ali pomanjkljivo razsvetljeni.
Udobne stopnice na javnih površinah morajo biti dovolj položne, položna in dovolj široka tudi klančina, kjer brez skrbi počasi stopamo, zapeljemo invalidski ali otroški voziček, tudi kolo. Strme in ozke klančine, ki jih običajno srečamo, ne služijo ničemur, niti kolesarjem. Pomembna je tudi oblika ploskve stopnic. Kadar so take, da sega ploskev čez rob, se lahko s stopalom udarimo v rob ali celo spotaknemo. Za vse, ki malo slabše vidijo, pa niso primerne prazne stopnice, kjer vidimo skoznje.
Za dostop do stanovanja je v višjih stavbah potrebno tudi dvigalo. A še vedno je zelo veliko večstanovanjskih stavb, kjer ni dvigal, kljub več nadstropjem. Vzpon po stopnicah je tako dolg in vmesni počitek nujen. Sicer so v starejših blokih in stolpnicah dvigala pogosto tudi majhna in jih težko upravlja starejši, oseba na vozičku ali slabovidni. Zato poskrbimo, da bo naš dostop do doma varen, kjer na to lahko vplivamo sami!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV