Dominvrt.si
Spanje

Zato bi morali pozimi spati pri odprtem oknu

L.M.
05. 12. 2023 05.00
0

Ko vreme postaja vse hladnejše, je neizogibno, da si želimo v svojem domu čim več udobja in topline, tudi med spanjem. V zimskih mesecih tako pogosto hrepenimo po prijetnem občutku, ko zaviti v odejo ležimo v topli postelji. A čeprav je to prijetno, strokovnjaki razkrivajo, zakaj bi morali tudi pozimi spati pri odprtem oknu.

Na vprašanje, kako pogosto bi morali pozimi zračiti spalne prostore – če sploh, ni enoznačnega odgovora. To je odvisno od naših individualnih potreb, kakovosti zraka v prostoru in zunaj ter nenazadnje od zunanje temperature. 

Ali bi morali pozimi spati pri odprtem oknu?
Ali bi morali pozimi spati pri odprtem oknu? FOTO: Shutterstock

Ali bi morali pozimi spati pri odprtem oknu?

Odprto okno ponoči v spalnici ima veliko koristi za zdravje. Čeprav je zrak, ki prihaja v sobo, najverjetneje zelo hladen, je dobra stran ta, da tako ves čas kroži. Že nekajminutno zračenje lahko pripomore k dobremu kroženju zraka. 

Strokovnjaki ugotavljajo, da so naši domovi v zimskih mesecih v večini primerov zelo slabo zračeni, kar vodi do kopičenja onesnaženih delcev v prostoru. Teh se najhitreje in najlažje znebimo tako, da odpremo okno.  

To je še posebej pomembno v spalnici, kjer spimo, saj povečana raven CO2 lahko negativno vpliva na naš spanec. 

Ko se odločamo, ali bi okno pozimi ponoči pustili odprto celo noč, moramo biti pozorni na več dejavnikov.

Temperatura

Hladnejše temperature, ki jih dosežemo z odpiranjem okna, lahko izboljšajo kakovost spanja, tako da pomagajo pri naravnem uravnavanju telesne temperature in povečajo proizvodnjo melatonina. Melatonin, hormon, ki uravnava spanje, se namreč učinkoviteje proizvaja v hladnejših razmerah.

Kljub temu moramo biti pozorni, da temperatura ne pade prenizko, saj je to kontraproduktivno. Ne le, da v prehladni sobi težko zaspimo, to nas lahko stane tudi kar nekaj denarja za ogrevanje.  

Melatonin, hormon, ki uravnava spanje, se učinkoviteje proizvaja v hladnejših razmerah.
Melatonin, hormon, ki uravnava spanje, se učinkoviteje proizvaja v hladnejših razmerah. FOTO: Adobe Stock

 Po mnenju zdravstvenih delavcev je najboljša temperatura v spalnici okoli 19 stopinj Celzija. Čeprav nekaterim ustreza bolj toplo okolje kot drugim, pa je pomembno najti ustrezno ravnovesje med dotokom svežega, hladnega zraka in zadrževanjem toplote. 

Zdravstvene koristi

Nekaterim ljudem svež, hladen zrak pomaga bolje spati, medtem ko se drugim zdi neprijeten ali poslabša določena zdravstvena stanja, kot so astma ali alergije, zlasti če je kakovost zunanjega zraka slaba.

Izpostavljenost hladnemu prepihu med spanjem lahko vpliva na sposobnost vašega telesa za uravnavanje temperature, kar vodi do motenj spanja ali povečane dovzetnosti za bolezni. Pri osebah z dihalnimi težavami ali alergijami lahko hladen zrak, ki vstopa v prostor, poslabša simptome ali povzroči nelagodje.

Lokacija spalnice

Ko se odločamo, ali bomo spali pri odprtem oknu, moramo upoštevati tudi lokacijo spalnice. Če je v okolici dosti hrupa, lahko odprto okno povzroči motnje, ki zmotijo naš spanec. 

Energijska učinkovitost

Če so, medtem ko je vklopljeno ogrevanje, okna odprta, to povzroči povečano porabo energije, saj ogrevalni sistem težje vzdržuje želeno temperaturo. To lahko vpliva na višji račun za ogrevanje. Hiše, zgrajene v zadnjih letih, imajo boljšo izolativno vrednost, zaradi česar so bolj energetsko učinkovite, a imajo za posledico slabšo izmenjavo svežega zraka. Pomislek glede energetske učinkovitosti je pozimi vsaj delno upravičen. V hladnejših dneh je zato koristneje na kratko odpreti okna. Še posebno zatohli ali vlažni prostorih, kot so kuhinje in kopalnice, bi morali biti redno zračeni, četudi za kratek čas.

Ko se odločamo, ali bomo spali pri odprtem oknu, moramo upoštevati tudi lokacijo spalnice.
Ko se odločamo, ali bomo spali pri odprtem oknu, moramo upoštevati tudi lokacijo spalnice. FOTO: Adobe Stock
Kako pogosto bi morali menjati vzmetnico?
Preberi še
Kako pogosto bi morali menjati vzmetnico?
To se zgodi, če posteljnine ne menjate dovolj pogosto
Preberi še
To se zgodi, če posteljnine ne menjate dovolj pogosto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698