Četudi dovoz in večji del okrog vaše hiše uredi komunalna služba s svojimi plužnimi vozili, morate delo na svojem dvorišču dokončati sami.
Da bo odmetavanje snega varno ...
Ker delo poteka na prostem in to v sezoni, ki vremensko gledano ni najbolj prijazna, je ključno, da upoštevate načela varnosti, udobja in učinkovitosti. Preden sploh stopite ven, zato razmislite o tem, kako boste poskrbeli za svojo varnost.
Priporočljivo je, da raztegnete mišice, da preprečite poškodbe. Nato se dobro oblecite, da vam bo toplo. Ne pozabite na kapo in šal ter rokavice. Četudi vam ob fizični aktivnosti postane toplo, se zavedajte nevarnosti hladnega zraka.
Kidanja snega se, če je mogoče, lotite čim prej
Se glede na vremensko napoved in pogled v nebo ta vikend obetajo snežne padavine? Takoj ko so tla prekrita z belo odejo, se lotite dela, sicer si boste zadevo precej otežili in morebiti nakopali kakšno poškodbo.
Ne le, da se bo sčasoma nabralo več snega, ki ga bo težje odstraniti, ampak lahko čez čas ta zamrzne in postane težji.
Ob prvem snežnem metežu v sezoni poiščite lopato in jo pripravite na delo
Odmetavanje snega vam bo šlo lažje, če lopato predhodno povoskate. Tako boste preprečili prijemanje snega. Uporabite lahko svečo ali pa vosek za tla ali vosek za avtomobile.
Najprej očistite avtomobile na vašem dvorišču
Preden iz garaže privlečete snežno lopato, se lotite odstranjevanja snega, ki se je nabral na strehi, pokrovu motorja in oknih vašega avtomobila. Sneg obrišite ali postrgajte s svojega vozila, šele nato se lotite dvorišča. Tako si boste prihrani dvojno delo, ki bi nastalo z metanjem snega na že očiščeno dvorišče.
Nekaj napotkov za pravilno tehniko odmetavanja snega, s katero boste zmanjšali možnost poškodbe
Pri dviganju in sklanjanju imejte vedno raven hrbet, pokrčite le kolena.
Ko dvigujete sneg, imejte rezilo lopate blizu sebe, da zmanjšate obremenitev hrbta.
Lopato občasno prestavite iz desne roke v levo in obratno, da enakomerno obremenite vse mišice.
Občasno spremenite oprijem roke, ki drži ročaj lopate.
Puhalnik za listje vam lahko pride prav tudi pozimi
Ne pospravite puhalnika za listje samo zato, ker je jeseni konec in je listje skrito pod snežno odejo. Pozimi lahko z njim odpihnete sneg s stopnic, sprehajalnih poti, dovoza in avtomobila. Z mehkim in lahkim snegom bo ta naprava opravila z lahkoto, v kolikor pa je vaš sneg trd in zbit, boste delo morali opraviti ročno z lopato ali snežnim plugom.
Snega na rastlinah ne odstranjujte, razen če obstaja nevarnost, da se ta zlomi
Čeprav morda mislite, da vaše rastline pod kupom snega zmrzujejo, jih ravno ta največkrat ščiti pred hudim mrazom. Sneg je namreč odličen izolator, ki deluje kot naravna zastirka. Vendar pa bodite pozorni na veje grmovnic in drugih rastlin, ki bi se lahko pod bremenom zlomile – v tem primeru z njih nežno otresite sneg in jih, če so občutljive proti mrazu, raje pokrijte z vrtno kopreno.
Vedno očistite najprej zračnike
V času sneženja redno preverjajte, da so vaši zunanji zračniki očiščeni snega. Zamašen zračnik namreč lahko zaradi pregretja privede do požara. Poleg tega je zračnik najverjetneje tam z namenom, ki je jasen že iz njegovega imena – da skozi njega prehaja zrak.
Po spolzkih tleh posujte pesek ali mivko
Če so vaša tla spolzka in vas to ovira pri odstranjevanju snega, tla posujte z mivko ali peskom za mačke. Groba tekstura bo omogočila boljši oprijem in preprečila morebiten zdrs na spolzkih tleh.
Sredstvo za taljenje ledu si lahko pripravite tudi sami
Če se znajdete sredi zimskih razmer si lahko sredstvo za taljenje ledu pripravite iz sestavin, ki jih sicer najdemo v večini gospodinjstev. V vedru zmešajte eno čajno žličko detergenta za pomivanje posode, eno žlico etanola ali drugega alkohola in 1,5 l vode ter polijte po zaledenelih tleh.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV