Dominvrt.si
Kuhinjska napa

To, morate vedeti, ko izbirate napo za svojo kuhinjo

L.E.
10. 05. 2023 05.00
0

Napa se namesti nad štedilnik in služi za odvajanje dima in vonjav. Zato je pomemben element kuhinje, saj ohranja čist zrak in ustvarja udoben prostor za kuhanje, v večini domovanj tudi za uživanje pripravljenih obrokov, kajti dandanes je jedilnica pogosto del kuhinje.

Zdi se, da se nekateri ljudje ne zavedajo povsem pomena nape v kuhinji. Kuhanje v zrak ne spušča le dima, ampak tudi paro in maščobo. Slednjo lahko opazimo, ko se, če ni nape, prime na ploščice. V tem primeru pa tudi domovanje še kar nekaj časa diši ali pa smrdi po določeni hrani in lahko gostje takoj vedo, kaj je bilo na krožniku.

Nape se razlikujejo glede na sam način delovanja – ene zrak filtrirajo in druge delujejo prezračevalno.
Nape se razlikujejo glede na sam način delovanja – ene zrak filtrirajo in druge delujejo prezračevalno. FOTO: Adobe Stock

Dva osnovna tipa kuhinjskih nap

Nape se razlikujejo glede na sam način delovanja – ene zrak filtrirajo in druge delujejo prezračevalno. V stanovanju je smiselna prva izbira, saj gre torej zrak iz kuhinje skozi filter in je poslan nazaj v prostor očiščen. Tudi namestitev je enostavnejša in običajno gre za cenejšo izbiro.

Toda v hiši je smiselno razmisliti o prezračevalni možnosti, kjer cev usmerja dim, vonjave, maščobo in tudi vlago ven iz hiše (zrak se torej ne čisti, ampak le odvede). Ta vrsta nape je običajno učinkovitejša, saj filtri zraka nikoli ne očistijo 100-odstotno, vlage pa običajno sploh ne odvajajo. 

Kako poteka vgradnja prezračevalne nape?

Namestitev prezračevalne nape je zahtevnejša, saj je treba načrtovati pot odvajanja zraka, ki mora poleg funkcionalnosti delovati tudi estetsko. To je idealno načrtovati pri sami gradnji hiše, ne šele kasneje pri prenovi. Takšna napa ima dolgo življenjsko dobo in ne potrebuje menjave filtrov. 

 Kuhanje v zrak ne spušča le dima, ampak tudi paro in maščobo, ki lahko pusti neprijetne vonjave.
Kuhanje v zrak ne spušča le dima, ampak tudi paro in maščobo, ki lahko pusti neprijetne vonjave. FOTO: Adobe Stock

Filtrirajoča napa je običajno glasnejša. Vsekakor pred nakupom preverite, kakšna je ocenjena glasnost. Še posebej, če ste se navajeni med kuhanjem družiti in pogovarjati ali če ste občutljivi na hrup. 

Širina in višina nape

Napa mora biti širša oz. vsaj tako široka kot kuhalna plošča. Poleg tega preverite, na kakšni višini proizvajalec priporoča montažo. Ali imate toliko prostora? Seveda mora biti napa dovolj dvignjena, da lahko udobno kuhate brez nevarnosti, da bi se vanjo udarili z glavo ali da bi vam zastirala pogled.

Napa ima v kuhinji tudi estetsko vrednost

Idealno bi imeli napo ob steni, ki je zunanja, s čimer je cev, ki odvaja zrak, lahko zelo kratka. Seveda pa tloris kuhinj praktično nikoli ni idealen. Je pa treba o tem, kako estetsko vključiti napo, razmišljati čimprej v procesu opremljanja.

Lahko je integrirana v kuhinjske omarice in manj vidna ali že dizajnirana tako, da privlači pozornost. Tukaj se morate odločiti, kakšne so vaše želje. 

Kuhinjska napa ni le uporaben, ampak tudi estetski element.
Kuhinjska napa ni le uporaben, ampak tudi estetski element. FOTO: Adobe Stock

Bolj vidne nape tudi običajno zavzamejo več prostora, ki ga torej morate imeti. Vsekakor so najbolj vidne tudi tiste nad kuhinjskimi otoki. Ker niso ob steni, jih je težje namestiti. Po navadi so zato med dražjimi.

Učinkovitost nape

Prezračevalne so – kot omenjeno – učinkovitejše kot tiste, ki zrak filtrirajo, a tudi znotraj teh dveh skupin so razlike, in če ste med tistimi, ki radi kuhajo, vsekakor dobro raziščite, kaj je najboljša možnost za vaš denar. Preverite, kakšna je moč delovanja, saj se sicer lahko zgodi, da bo preslaba za velikost prostora in bo za čiščenje potrebno preveč časa.

Čiščenje nape

Po vsaki uporabi napo obrišite in pred nakupom preverite, kako enostavno je čiščenje. Če se z vašega štedilnika ne kadi pogosto, napa ni najpomembnejši element, če pa se, potem vanjo raje investirajte nekoliko več.

Barve, ki bi se jih v kuhinji morali izogibati
Preberi še
Barve, ki bi se jih v kuhinji morali izogibati
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698