Zavedanje o pomenu izbire zanesljivih, okolju prijaznih in predvsem ugodnejših virov ogrevanja se je v zadnjih letih močno okrepilo. Tako ni presenetljivo, da so številna gospodinjstva tradicionalne vire ogrevanja že nadomestila z drugimi energenti. Mednje zagotovo sodi tudi zemeljski plin, katerega uporabnikov je vsako leto več. Podatki Agencije za energijo kažejo, da se je konec leta 2015 z zemeljskim plinom pri nas ogrevalo že več kot 133.000 odjemalcev v 82 občinah.
Med razlogi, zaradi katerih se odjemalci odločajo za preklop na zemeljski plin, je predvsem cena. "Stroški začetne investicije, ki je potrebna za plinske naprave, so nižji od izdatkov za druge ogrevalne sisteme. V stanovanjski hiši z že izgrajenim priključkom stane vgradnja kondenzacijske peči na zemeljski plin od 3.000 evrov dalje," je povedal Urban Odar, direktor GIZ za distribucijo zemeljskega plina. Poleg nizkih stroškov začetne investicije Odar izpostavlja tudi okoljevarstveni vidik, saj zemeljski plin velja za fosilno gorivo z najnižjim ogljičnim odtisom, brez prašnih delcev.
Začetna investicija se povrne v nekaj letih
Sašo Medved in Boris Vidrih s Fakultete za strojništvo v Ljubljani ugotavljata, da nizka začetna investicija ni edini razlog, zakaj je pametno preklopiti na zemeljski plin. Njuna študija namreč razkriva, da so prihranki za ogrevanje v obdobju dvajsetih let pri zemeljskem plinu daleč najvišji v primerjavi z ostalimi energenti.
V primeru vgradnje toplotne črpalke, sicer res lahko dosežemo primerljivo visoke prihranke pri gorivu kot v primeru vgradnje kotla na zemeljski plin, vendar je pri tem začetna investicija trikrat dražja. Zato je daljša tudi vračilna doba. Če ob tem upoštevamo še podatek, da so cene zemeljskega plina v Sloveniji že več kot leto in pol nižje od povprečja EU28, bi bili prihranki v prihodnje lahko še višji.
Preklop na zemeljski plin je hiter in enostaven
Poleg visokih prihrankov, ki jih zagotavlja uporaba zemeljskega plina, je za odjemalce priročno tudi to, da je prehod na ta energent hiter in enostaven. Prav tako je kotel z visokim izkoristkom na zemeljski plin varen in zanesljiv, vaš dom pa bo ogreval dobrih dvajset let. Izbira je vaša.