Dominvrt.si
Spalnica

Je televizija v spalnici dobra ideja?

L.M.
23. 04. 2024 05.00
0

Dober, globok spanec je ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko naredimo za svoje zdravje, in čeprav ima marsikdo navado, da zaspi kar ob televizorju, je vprašanje, ali je to zares smiselno. Postavljanje televizije v spalnico je pogosto predmet razprave, saj je po eni strani udobno in prijetno – vsaj takšen je občutek. Strokovnjaki podajajo kar nekaj razlogov, zakaj temu ni tako.

Veliko ljudi ima TV v spalnici. Toda ali je to dobra ideja? Gledanje televizije v postelji je morda priročen in udoben način za sprostitev po napornem dnevu, vendar obstaja veliko pomanjkljivosti, zaradi katerih se kratkotrajna sprostitev res ne izplača.

Večina slabosti televizorja v spalnici je povezanih s prekinjenim spanjem, čeprav lahko povzroči še nekaj drugih težav. 

Moti vaš cirkadiani ritem

Zasloni na večini elektronskih naprav oddajajo modro svetlobo.
Zasloni na večini elektronskih naprav oddajajo modro svetlobo. FOTO: Dreamstime

Zasloni na večini elektronskih naprav oddajajo modro svetlobo, ki telesu signalizira, da je čas, da se zbudi, kar pomeni, da vaše telo ob vsakem žarku dobi takšen signal. Prevelika količina modre svetlobe bo tako zmanjšala količino spalnega hormona melatonina, ki ga vaše telo začne proizvajati po sončnem zahodu, zaradi česar boste težje zaspali in tudi težje vzdrževali kakovosten spanec. 

Medtem ko imajo lahko tablični računalniki in pametni telefoni blokatorje modre svetlobe, veliko televizorjev nima vgrajenih filtrov modre svetlobe, še posebno, če gre za starejše naprave. Poleg tega je TV-zaslon veliko večji od zaslona mobilnega telefona ali tablice. 

Negativno vpliva na sanje

Misli, ki vam rojijo po glavi pred spanjem, lahko vplivajo na vsebino vaših sanj. Torej če gledate nekaj strašljivega ali stresnega tik pred spanjem ali ob tem celo zaspite, lahko to povzroči neprijetne sanje ali celo nočne more.

Tisto, kar gledate na zaslonu, pogosto sproži povezane spomine in misli v vaših možganih, tako da če ste v preteklosti že doživeli travmatične ali vznemirljive dogodke, boste morda ob gledanju programov z vsebino, ki vas spominja nanje, lahko te dogodke podoživeli v sanjah. 

Zmanjša kakovost vašega spanca

Če zaspite ob prižganem televizorju, pa naj bo to zato, ker ga vaš partner še vedno gleda ali ste ga preprosto pozabili izklopiti, bodo vaši možgani morda še naprej pozorni na zvoke tudi po tem, ko se ne boste zavedali več.

Prižgan TV stimulira možgane.
Prižgan TV stimulira možgane. FOTO: Adobe Stock

Za razliko od ventilatorjev, vlažilcev zraka, hladilnika, ure in drugih naprav, ki vso noč oddajajo enakomerne zvoke, hrup televizorja nenehno spreminja glasnost, višino in ton, kar pomeni, da vas lahko delno prebudi, prekine vaš cikel spanja in skrajša čas, ki ga preživite v fazi globokega spanca. 

Lahko povzroča nespečnost 

Ne le, da zasloni zmanjšajo proizvodnjo melatonina, gledanje televizije v postelji vašo podzavest nauči, da je postelja kraj, kjer ste budni. Pomemben del ohranjanja dobrih spalnih navad je zagotavljanje, da so vaši možgani naučeni, kje je prostor za spanje.

Z gledanjem televizije v spalnici lahko prekinete to nezavedno povezavo in ustvarite novo. Enako velja za druga opravila, kot je denimo delo – če delate v postelji, naučite svoje možgane, da je le-ta kraj za delo. Če gledate televizijo v postelji, naučite svoje možgane, da je to mesto, kjer se gleda televizija. 

Prižgan TV stimulira možgane

Ko poskušate spati, si najverjetneje ne želite, da bi bili vaši možgani stimulirani. Ob tem, ko vaši možgani premlevajo in analizirajo tisoč in en podatek, je namreč zelo težko zaspati. Rezultat je tako lahko nemiren spanec.

Zato pri preoblačenju posteljnine potrebujete kuhalnico
Preberi še
Zato pri preoblačenju posteljnine potrebujete kuhalnico
Kako velik televizor izbrati?
Preberi še
Kako velik televizor izbrati?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698