Smo si morda sami nastavili mnoge pasti, ki nas bodo čakale na starost? Včasih je dovolj, da z drugimi očmi pogledamo stanovanje. Takrat vidimo kup napak v razporeditvi opreme in morda rešitve, ki nam grenijo življenje. Vsakdo se je že kdaj znašel v položaju, ko se je doma s poškodovano roko ali nogo šele zavedel, koliko ovir mu je v stanovanju pri najbolj preprostih opravilih napoti.
Mnogo potencialnih nevarnosti v stanovanju lahko sami odpravimo z nekaj dobre volje in s tem poskrbimo, da prostor lažje, varneje uporabljamo in se pri tem ne poškodujemo. Kako to storimo? Najprej se poskusimo znebiti odvečne krame, ki nam polni kote in omare v stanovanju. Včasih radi puščamo reči tudi ob robu stopnic ali na mestih, kjer čakajo na to, da se spotaknemo in pademo. Neprijetno in nevarno, saj naj bi se največ poškodb pri starejših zgodilo prav doma, za domačimi stenami. Da bi stanovanje prilagodili spremenjenim potrebam, nikakor ne pomeni, da bi se morali odpovedati lepim rečem in sodobnim rešitvam. Mnogokrat so sodobne rešitve, materiali in hišni aparati bolj priročni in varni in lažji za upravljanje, kot dotrajane in zastarele rešitve.
Kako poiščemo napake in jih poskusimo odpraviti, je zbranih v vodniku za starejše.
Pametno je, da že takrat, ko kupujemo in opremljamo stanovanje ali hišo, poskusimo misliti tudi na prihodnost. Težave se zelo hitro lahko pokažejo v starejšem stanovanju, ki smo ga kupili pred desetletji, ko so bila stanovanja majhna, vrata ozka in prostori majhni. V njih smo se postarali in pojavilo se je kup ovir. Bivanje si morda z manjšimi posegi olajšamo, za primernejše in uporabno stanovanje pa bi se morda morali lotiti večjih posegov. Morda stanovanje tudi zamenjati za primernejše, saj danes mnogi starejših živi samih v prevelikem stanovanju ali hiši. Do radikalnejši sprememb v stanovanju ima običajno večina odklonilen odnos, saj so na svoje bivalno okolje navezani, bojijo se sprememb, stroškov in težav s prenovo. A za majhne spremembe in rešitve za varnejše bivanje ni potrebno veliko dela in denarja. Takrat jim morda s prijaznim nasvetom in pomočjo pomagajo tudi mlajši družinski člani ali strokovnjak.
Premajhna kopalnica s polno ovirami je neprimerna že za mlajše, kaj šele za slabovidno, šibko osebo ali tisto na vozičku. Kopalnica je prava past neustreznih in potencialno nevarnih rešitev; vrata, ki se odpirajo navznoter, težave pri vstopanju v kad in tuš, drseča tla in še kup težav bi lahko našteli. Kopalnica sama in vse v njej mora biti lahko dostopno in varno za uporabo, kar je pomembno tako za mlajše kot za starejše in ovirane. Kar pa ne pomeni, da kopalnica ne sme biti lepa, svetla in sodobno opremljena. Pomembno je tudi dovolj svetlobe in jasno vidna ločnica med površinami.
Prijetna barva sten v stanovanju, pisane blazine in zanimiva postavitev drobnih dodatkov, fotografij in zelenja so dostopni vsakomur, ne glede na denar. Znano je, da v prijetnejšem okolju, ki deluje pomirjujoče in vedro, tudi počutje zrase. Nasprotno okolje, ki deluje natrpano, in prostor, ki je temen, nasičen, ne more starostniku, ki večino dneva preživi v stanovanju, dati opore za bolj pozitivno naravnanost in dobro voljo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV