Samo tako smo lahko varni tudi pred poškodbami, udarci in padci. Obenem pa si želimo prijetne, lepe prostore, kjer pridejo do izraza prostori sami in oprema v njih. Svetloba poskrbi, da tudi barve pridejo do izraza.
Dobra osvetlitev prostora je zelo pomembna. Lahko jo delimo na tisto glavno, splošno osvetlitev prostora in na osvetlitev posameznih površin ali mest v stanovanju, s katero splošno osvetlitev dopolnimo in morda ustvarimo poudarke in dodatne svetle cone. Pomembna je tudi dobra osvetlitev dostopnih poti, vhodnih vrat in navsezadnje vseh površin, kjer hodimo.
Za prijetno počutje v bivalnih prostorih pa lahko dodamo tudi tako imenovano ambientalno osvetlitev, ki bi ji rekli tudi osvetlitev, ki ustvarja le prijetno vzdušje. Od nje niti ne pričakujemo, da bi ob njej jasno brali ali videli vse površine kot ob belem dnevu. Vendar za starejše osebe, ki jim peša vid in za slabovidne ambientalna razsvetljava stanovanja ni zadostna in lahko posredno pomeni manjšo varnost doma. Na to je dobro misliti pri preurejanju stanovanja. Bolje je, da imamo več različnih načinov osvetlitve prostora, ki ga lahko po potrebi menjamo.
Pri slabšem vidu je namreč zelo pomembno, da s svetili osvetlimo in poudarjamo določene površine. Danes je to postalo z učinkovitimi in varčnimi LED sijalkami in trakovi preprosto. Na voljo so tudi svetilke na baterije, ki jih preprosto prilepimo pod omarico ali vanjo in že je površina pod njo bolj vidna. Kjer pa je na voljo izpust za elektriko, je namestitev električne svetilke ali traku sploh smiselna. Zakaj ne bi starostniku pomagali pri hoji po stopnicah in posebej s svetlobnim trakom označili roba zadnje in prve stopnice, ograje ali podobno? S trakovi sicer ne gre pretiravati, ker lahko pride do preobilja svetlobnih informacij, ki nas lahko zmedejo ali povzročajo bleščavo.
Svetilka, ki je usmerjena na bleščečo ali stekleno površino, ustvari odblesk in ta nas, čeprav za hip, zaslepi, slabovidno osebo pa celo zmede.
Starostniki se hitreje odzovejo na bleščavo in zato je treba še posebej paziti, da je svetlobe diskretna, usmerjena stran od oči in bleščečih površin, obenem pa dovolj močna, da so vidni robovi in tudi spremembe površin. Ena sama svetilka na stropu za primerno osvetlitev prostora za starejšo osebo ni dovolj, če v njem sedi, dela, bere, gleda televizijo in podobno. Dodatne svetilke za branje, pod kuhinjskimi omaricami, ob stopnicah in podobno so nujne, obenem pa tudi lepa dekoracija in popestritev prostora.
Tudi svetloba v kopalnici je pomembna, še bolj kot drugje zaradi varnosti. Premočna svetloba v kombinaciji z bleščečimi ploščicami je za slabovidno osebo slaba. Takrat je bolje usmeriti svetilke stran od ogledala, bleščečih površin in seveda od oči. Če prenavljamo, lahko namestimo LED sijalke, odporne na vodo, tudi v steno ali v tla.
Varčnost pri izbiri sijalk ni smiselna, saj je bolje, da izberemo tako, ki jo želimo in potrebujemo, ne pa tiste najcenejše. Verjetno imamo rajši toplejšo svetlobo in sijalko, ki se prižge takoj, ko vklopimo luč. In ne pozabimo, da svetloba in barve hodijo z roko v roki. Primerna izbira barv za stene in opremo skupaj s svetlobo ustvari res prijeten prostor, predvsem za slabovidne pa preveč enolične kombinacije brez kontrastov niso primerne.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV